VIDEO: Diverse Universe tõi Tallinnasse kontmehi, paljaid naisi ja hiina rahvatarkusi ({{commentsTotal}})

{{1394977200000 | amCalendar}}

Diverse Universe on performantsifestival, mis rändab mööda Euroopat. Seda korraldab Nongrata. 2014. aasta festivali avapauk toimus 14. märtsil Tartus koos Tartu Graafikafestivali avamisega. Tallinna publikul oli võimalus asjast maik suhu saada eile õhtul Kodu baaris.

Festivali formaat on nomaadlik ja parasiitlik. Nongrata kureeritud kunstnikeseltskond rändab pooleteise kuu jooksul mööda Euroopat, ühinedes aeg-ajalt hoopis teiste festivalidega. Kogu tuur on osalevatele kunstnikele ühtlasi ellujäämiskursus.

Ka taustalt, hariduselt ja loomeprintsiipidelt on performaatorid üsna erinevad. Peakorraldaja Al Paldroki sõnul on see kunstnikele nagu õppereis, kus näiteks tänavakunstnik peab kohanema peenes galeriikeskkonnas ja vastupidi, institutsioonide poolt lugupeetav staar peab suutma ennast kehtestada tänaval.

Laupäevase sündmuse Kodu baaris korraldaja oli Steve Vanoni, omal ajal Nongrata poolt „maaletoodud“ ameeriklane, ilma kellega ei kujutaks Tallinna kunsti-, muusika- ja casting'uskeened praeguseks oma olemasolu enam ette.
Kõigepealt astus üles Wang Hua Hiinast, kes peksis peopesaga oma käeveene seni, kuni need muutusid tulipunaseks. See olevat tavapärane Hiina rahvameditsiini võte, mille abil vabastatakse keha ülearusest, umbes nagu aadrilaskmine. Etteaste lõpetas publik, kes pidas tegevust häirivaks ja ebanormaalseks. Kui mõju oli nii ehmatav juba laupäeva hilisõhtustele staažikatele punkaritele, siis võib ainult kujutleda, kuidas taoline etteaste veel korralikele inimestele võiks mõjuda.

Wang Hua (Hiina). Foto: Mari Kartau / ERR

Järgmisena esines Kaisa Luukkonen Soomest, kes oli end riietanud mingisse matkaja ja prostituudi vahepealsesse outfit'i, tuias ringi, raske seljakott seljas ja väljendas kogu oma olekuga elu raskepärasust. Siis ronis ta kusagile lae alla, võttis sealt varem valmis pandud suure kööginoa ja pussitas sellega oma seljakotti, kust tulid välja munakivid. Performants lõppes esteetiliselt helge noodiga – vihmavarjust pudeneva „lumega“.
Siis sööstis rahva sekka luukere, kellel olid sõrmede otsas suled ja kes pakkus rahvale shot'e. Luukere kodanikunimi oli Philip Luddite, tegemist on Soomes resideeruva taanlasega.
Rahva suureks rõõmuks sai näha ka ilusat paljast naist. USA päritolu tütarlaps kunstnikunimega Ouija jagas pärast striptiisi rahvale välja toidukilerullid, millega tema ja mõned aktiivsemad publiku hulgast siis sisse mässiti, kusjuures kunstnik samal ajal vabastas end teisest otsast kööginoaga. Siis pistis ta pea veekaussi ja pritsis suuga rahvast, lisaks veele tabasid vaatajaid läbipaistvad geelkuulud, mida veenõus muidu näha ei olnud. See oligi taiese mõte – kõik ei ole alati kohe nähtav. Performants oli lapskult naiivne ja täis klišeesid, kuid kaunis ja tulvil energiast.

Ouija (USA) Foto: Mari Kartau / ERR

Seejärel oli vaatajail võimalus nautida mitte nii kaunist alasti mehekeha. Berliinlane Andreas Stadleri on Diverse vana olija, osalenud vististi küll kõigil festivalidel alates aastast 2005. Seekord jooksis noormees küll väheke lati alt läbi, etteastesse eriti palju ta panustanud ei olnud. Striptiisile paralleelselt jutustas ta oma raskest lapsepõlvest väikekodanlaste peres, millest enamik seltskonnast on juba palju kordi kuulnud.
Viimasena performeeris hiinlanna Shaokun Sun, kes oli endale hankinud latekskombinesooni, mis mõnedele vaatajatele meenutas mustanahalist kummimeest. Selle kestaga mässas ta tükk aega erinevatel viisidel – puistas jahu, puhus fööniga täis, purtsatas sulgi ja näris sellest tükke välja. Lõpuks üritas seda, mis veel nahast alles, selga ajada. Performants oli täis igatsust läheduse ja armastuse järele. Hiinlastele on omane suur sisendusjõud ka kõige jaburamate tegevuste juures. Nii ka Sun, kes oleks nagu esinenud mitte publikule, vaid iseendale seitsme lugu taga.
Õhtu lõpetuseks esines ansambli The What koosseisus Steve Vanoni ning Helmi ja Konrad Pihel.
Diverse Universe festival rändab edasi Lätti, Leetu, Bulgaariasse, Kreekasse, Itaaliasse, Prantsusmaale, Hispaaniasse, Portugali ja Saksamaale. Ametlikus eeskavas seda praegu küll pole, kuid kuuldavasti saab maikuus Diverse performaatoreid näha taas Tallinnas.

Allikas: NongrataNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
Pääru Oja filmis "Viimased"
Veiko Õunpuu uus film sai Eurimages filmifondist 240 000 eurot toetust

Euroopa komisjoni filmifond Eurimages andis Bratislavas peetud kogunemisel toetused kahele Eesti filmile. Režissöör Veiko Õunpuu "Viimased" sai 240 000 eurot ja Vene-Eesti-Prantsuse koostööfilm "Mees, kes üllatas kõiki" 160 000 eurot.

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer
Arvustus. Tants siiruse ja naiivsuse vahel

SÖÖT/ZEYRINGER (Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer)
Näitus "On time" / "Õigeaegselt"
07.06.–03.07. Hobusepea galeriis

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.