VIDEO: Diverse Universe tõi Tallinnasse kontmehi, paljaid naisi ja hiina rahvatarkusi ({{commentsTotal}})

{{1394977200000 | amCalendar}}

Diverse Universe on performantsifestival, mis rändab mööda Euroopat. Seda korraldab Nongrata. 2014. aasta festivali avapauk toimus 14. märtsil Tartus koos Tartu Graafikafestivali avamisega. Tallinna publikul oli võimalus asjast maik suhu saada eile õhtul Kodu baaris.

Festivali formaat on nomaadlik ja parasiitlik. Nongrata kureeritud kunstnikeseltskond rändab pooleteise kuu jooksul mööda Euroopat, ühinedes aeg-ajalt hoopis teiste festivalidega. Kogu tuur on osalevatele kunstnikele ühtlasi ellujäämiskursus.

Ka taustalt, hariduselt ja loomeprintsiipidelt on performaatorid üsna erinevad. Peakorraldaja Al Paldroki sõnul on see kunstnikele nagu õppereis, kus näiteks tänavakunstnik peab kohanema peenes galeriikeskkonnas ja vastupidi, institutsioonide poolt lugupeetav staar peab suutma ennast kehtestada tänaval.

Laupäevase sündmuse Kodu baaris korraldaja oli Steve Vanoni, omal ajal Nongrata poolt „maaletoodud“ ameeriklane, ilma kellega ei kujutaks Tallinna kunsti-, muusika- ja casting'uskeened praeguseks oma olemasolu enam ette.
Kõigepealt astus üles Wang Hua Hiinast, kes peksis peopesaga oma käeveene seni, kuni need muutusid tulipunaseks. See olevat tavapärane Hiina rahvameditsiini võte, mille abil vabastatakse keha ülearusest, umbes nagu aadrilaskmine. Etteaste lõpetas publik, kes pidas tegevust häirivaks ja ebanormaalseks. Kui mõju oli nii ehmatav juba laupäeva hilisõhtustele staažikatele punkaritele, siis võib ainult kujutleda, kuidas taoline etteaste veel korralikele inimestele võiks mõjuda.

Wang Hua (Hiina). Foto: Mari Kartau / ERR

Järgmisena esines Kaisa Luukkonen Soomest, kes oli end riietanud mingisse matkaja ja prostituudi vahepealsesse outfit'i, tuias ringi, raske seljakott seljas ja väljendas kogu oma olekuga elu raskepärasust. Siis ronis ta kusagile lae alla, võttis sealt varem valmis pandud suure kööginoa ja pussitas sellega oma seljakotti, kust tulid välja munakivid. Performants lõppes esteetiliselt helge noodiga – vihmavarjust pudeneva „lumega“.
Siis sööstis rahva sekka luukere, kellel olid sõrmede otsas suled ja kes pakkus rahvale shot'e. Luukere kodanikunimi oli Philip Luddite, tegemist on Soomes resideeruva taanlasega.
Rahva suureks rõõmuks sai näha ka ilusat paljast naist. USA päritolu tütarlaps kunstnikunimega Ouija jagas pärast striptiisi rahvale välja toidukilerullid, millega tema ja mõned aktiivsemad publiku hulgast siis sisse mässiti, kusjuures kunstnik samal ajal vabastas end teisest otsast kööginoaga. Siis pistis ta pea veekaussi ja pritsis suuga rahvast, lisaks veele tabasid vaatajaid läbipaistvad geelkuulud, mida veenõus muidu näha ei olnud. See oligi taiese mõte – kõik ei ole alati kohe nähtav. Performants oli lapskult naiivne ja täis klišeesid, kuid kaunis ja tulvil energiast.

Ouija (USA) Foto: Mari Kartau / ERR

Seejärel oli vaatajail võimalus nautida mitte nii kaunist alasti mehekeha. Berliinlane Andreas Stadleri on Diverse vana olija, osalenud vististi küll kõigil festivalidel alates aastast 2005. Seekord jooksis noormees küll väheke lati alt läbi, etteastesse eriti palju ta panustanud ei olnud. Striptiisile paralleelselt jutustas ta oma raskest lapsepõlvest väikekodanlaste peres, millest enamik seltskonnast on juba palju kordi kuulnud.
Viimasena performeeris hiinlanna Shaokun Sun, kes oli endale hankinud latekskombinesooni, mis mõnedele vaatajatele meenutas mustanahalist kummimeest. Selle kestaga mässas ta tükk aega erinevatel viisidel – puistas jahu, puhus fööniga täis, purtsatas sulgi ja näris sellest tükke välja. Lõpuks üritas seda, mis veel nahast alles, selga ajada. Performants oli täis igatsust läheduse ja armastuse järele. Hiinlastele on omane suur sisendusjõud ka kõige jaburamate tegevuste juures. Nii ka Sun, kes oleks nagu esinenud mitte publikule, vaid iseendale seitsme lugu taga.
Õhtu lõpetuseks esines ansambli The What koosseisus Steve Vanoni ning Helmi ja Konrad Pihel.
Diverse Universe festival rändab edasi Lätti, Leetu, Bulgaariasse, Kreekasse, Itaaliasse, Prantsusmaale, Hispaaniasse, Portugali ja Saksamaale. Ametlikus eeskavas seda praegu küll pole, kuid kuuldavasti saab maikuus Diverse performaatoreid näha taas Tallinnas.

Allikas: NongrataHendrik Toompere jr: lavastajapreemia on suurim tunnustus, mille olen saanud

27. märtsil võitis Hendrik Toompere jr teatri aastaauhindade jagamisel parima lavastaja preemia. Näitleja käis "Ringvaates" rääkimas, mida see tunnustus tema jaoks tähendab.

Kaido Veermäe filmist "Põrgu Indias": filmi tegemine katkes süüdimõistva kohtuotsusega

29. märtsi õhtul jõuab ETV eetrisse Kaido Veermäe dokumentaalfilm "Põrgu Indias", mis räägib loo laevakaitsjate traagilisest loost Indias. "Ringvaate" stuudios olid kohal nii režissöör kui ka laevakaitsja Lauri ema Maret Veikat.

Urmas Vadi uuest teosest: bändisärk ja lipendavad munad ehk saatan maa peal

"Kirjandusministeeriumis" käis Urmas Vadi, kes andis äsja välja uue romaani "Neverland" ning nüüd seda avalikkusele tutvustas. Muu hulgas kirjeldas autor üht põrgulikku seika raamatust.

Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Jaan Tooming. Kirikhärra

Lavastaja ja kirjanik Jaan Tooming alustab kultuuriportaalis sarjaga. Tulemas teisigi põnevaid tüpaaže.

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Tanel Ingi: kuidas märgata olematut maailma ja seda mitte lõhkuda?

"OP-is" rääkis näitleja Tanel Ingi loo enda saami päritolu sõbrast, kellega nad kord kalale läksid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ohtlikud suhted

Uus raamat

Juri Felštinski
"NSV Liit-Saksamaa 1939-41"
Vene keelest Toomas Huik
Tammerraamat
288 lk.

KUNST
Galerii: Maret Sarapu paigaldab ERRi uudistemaja seinale treppi

Jaanuaris valis kuueliikmeline žürii valis välja kunstiteosed, mis hakkavad kaunistama ERRi renoveeritud uudistemaja aadressil Kreutzwaldi 14.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
Nädala video: Mart Avi, "Blind Wall"

Lugu pärineb albumilt "Rogue Wave", möödunud aasta kõrgeima kriitikaskooriga eesti artisti plaadilt, kui ERRi ja Areeni tabelid kokku panna.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?