VIDEO: Tartus propageeritakse kohustuslikku riiklikku optimismi ({{commentsTotal}})

Tartus on avatud IV Tartu Rahvusvaheline Graafikafestival "KOHUSTUSLIK RIIKLIK OPTIMISM - SHUT UP AND TAKE MY MIND". Näituse avamise raames toimus ka osa tegevuskunstifestivalist "Diverse Universe".

Taas kord on kogunenud Tartusse rahvusvaheliselt aktiivsed ja tunnustatud kunstnikud, kes on tegevad trükikunsti, traditsioonilise graafika, kaasaegse omakirjastusliku raamatu, performance-graafika ja muude kaasaegsete graafikavaldkondadega.

Seekord on osalejatel kavas meile näidata, milline on siis üks tõeline kohustuslik riiklik optimism. See on nähtus, mis ühes väikses ja toredas riigis asendab edukalt peaaegu kõike, sh inimõigusi, religiooni, elementaarset, heaolu, haridust ja isegi kaitseväge. Selle tõeliselt tubli riigi iga kodaniku, rääkimata siis veel mittekodaniku, kohustus on olla optimistlik ning sellega anda oma panus täiesti erilise, ainult riigiisade kujutlusis oleva riigi eksisteerimisse.
Festivali peasaalis laiutab ajaloolise õigusega 4000-aastase riigikogemusega Hiina esindaja Aiguo Liu, kelle minipiltide puslest moodustuvad suurlahendused käsitlevad inimeksistentsi lõpmatut jada läbi religiooni ja poliitika. See ei ole mingi 90-aastane luterluse - ateismi dualism, vaid näide sellest, mis on kõiksuse voolus primaarne.
Puuslikud ja vapid ei ole eksistentsi kindlustamiseks mitte kõige vankumatumad vahendid. Nende vahetumist kaasaegsete ja märksa salakavalamate iidolitega Ladina-Ameerikas kujutab meisterlikus puulõiketehnikas Nikaraagualane Carlos Barberena.
Eesti klassikute Raul Meele, Leonhard Lapini, Tõnis Laanemaa teosed ja Jaan Klõsheiko fotoseeriad ajavahemikust 1960-91 annavad aimu nõukogudeaegse linnaintelligentsi üsna patriootlikust rahvuslusest, seevastu kursikoolkondlased Albert Gulk ja Peeter Allik näevad nii välimuselt kui ka mentaalselt välja ka peale kolm kümnendit Tartus resideerumist nagu samal päeval külast linna tohtri juurde tulnud Eesti agraarkeskonna vilikehastused, mis urbanismi vingerpusse iga päev sama siira imestusega kogevad ja nende kodanikupanus põhineb ikkagi talupojaloogikal ja kartulivagudel.
Vene raadiokanalile antud tunnipikkuses intervjuus seletas Allik linooli lõikamist kui põllu kündmist, vagu vao järel, selg kumaras, silm pulkas. Kursi meistritele sekundeerivad näitusel "EESTI AGRAARKUNST" Setu kahurvägi - Aasta Graafik Toomas Kuusing oma apokalüptiliste lõuna eesti jutustustega ja Temuri Hvingija "Seosetud mõtted osutusid ennustuseks / 8 kuud", mis morse koodis näeb välja seesugune: .- / .--. .-. . -.. .. -.-. - .. --- -. / - .... .- - / - ..- .-. -. . -.. / --- ..- - / - --- / -... . / .. -. -.-. --- …. . .-. . -. - .
Anonymous Boh võtab ette ja algab algusest, tulles välja uue 10 käsuga - "10 NEW COMMANDMENTS - Contemporary Survival Rules". Tänapäeva kaasaegse inimese probleemid on seotud suuresti sellega, et tegutsemisjuhised on 2000 aastat vanad ja best before ammu möödas. Piibli eeskujul saadab käske visualiseering kirjaoskamatutele, igal juhul annab kunstnik kaasa 100% garantii, et õnne valem töötab, kui käske eranditult ja vastuvaidlematult järgida.
Tänavuaastane Graafikafest toob Tartusse ambitsioonikate ja vastuoluliste nimetustega kunstnikerühmitusi Ameerika eri paigust, mis eestimaalastele ja üldse eurooplastele teada rohkem naftapuurtornide, indiaanisõdade ja jackass'i TV showst ja mida kunstiga tavaliselt ei seostata – Texasest „The Imazing Hancock Brothers”, St Louisist „Evil Prints, Sean Star Wars New Orleansist", Howling Print ja Cannonball Press New Yorgist, „OutLaw Prints” Mississippist ja paljud teised.
Nende undeground ameeriklaste jaoks ei ole kohustuslik rahvuslik optimism mitte midagi vägisi pealesurutut ega arusaamatut - nad teavad, mis on väärt Teksas ja California ja Kentucky ja eelkõige muidugi nemad ise ja valitsusel pole nende isikliku rahvustundega midagi asja - need asjad seisavad üksteisest lahus. Siin on õpetust ka Maarjamaa poegadele - rahvuslik alaväärsuskompleks tuleb armutult välja juurida ja riigikuvand enda kätte haarata.

Näitused on avatud 6. aprillini 2014

Tartu Kunstimaja suur saal (Vanemuise 26) - Festivali peanäitus - "Kohustuslik Riiklik Optimism"

Carlos Barberena (Chicago/Nikaraagua)
Roonald Reiska (Berlin)
Julian Curran (Corpus Christi/USA)
BURNING BONES PRESS
Carlos Hernandez (Houston, Texas)
Urmas Viik (Eesti)
Aiguo Liu (Hiina)
Tracy Shi Qiang ( Hiina/USA)
ANONYMOUS BOH (Eesti) “Kümme Käsku / Ten New Commandments”
Ricardo Ruiz (Corpus Christi/USA)
Albert Gulk (Eesti)
Peeter Allik (Eesti)
Toomas Kuusing (Eesti)
Anonymous Boh (Eesti)
Ilmar Kruusamäe (Eesti)
Andrus Kasemaa (Eesti)

Tartu Kunstimaja väike galerii - "Eesti Surematu Klassika"

Tõnis Laanemaa (Eesti)
Raul Meel (Eesti)
Jaan Klõsheiko (Eesti)
Leonhard Lapin (Eesti)

Tartu Kunstmaja monumentaalgalerii - "Stars and Stripes - America - America - America"
Bruce Gosset (Sacramento, USA)
John Hancock (Texas/USA)
Sean Starwars (Louisiana/USA)
2Shea (New York/USA)
CANNONBALL PRESS (New York/USA)
Dennis McNett (New York/USA)

Tartu Loovmajanduskeskus (Kalevi 13) - "Eesti Agraarkunst"

Peeter Allik, Albert Gulk, Toomas Kuusing

Kohvik Promenaadi 5 (Promenaadi 5) - "Eesti Litograafiakeskus"
Liisa Eomois / Kadi Sizask /Julia Sidorova / Karoliina Kreegimäe / Keterin Kõlu / Marju Rajasalu Karin Paumer / Martine Päi / Maria Matvejeva / Rando Freiberg / Tauno Ostra / Kea Pank / Maksim Sinsenko (Eesti)

Tampere Maja (Jaani 4) - "NO LAND" Shaokun Sun (Hiina)

Tartu Kirjanike Maja (Vanemuise 19)
Sean Starwars, Eric Piper, Ryan O'Malley, Ana Cortes Melanie McArtur, Dan Heskamp Cheryl Votzmeyer Julia Curran Tyler Barnes Lucas Barraza, Barbara Tharas, Alicia Smith, Jessi Wilson, Derrick Adams, Katie Pendley, Emily Maxwell, Matt Anderson, Heather Eck, Florent Poussineau

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: NongrataHendrik Toompere jr: lavastajapreemia on suurim tunnustus, mille olen saanud

27. märtsil võitis Hendrik Toompere jr teatri aastaauhindade jagamisel parima lavastaja preemia. Näitleja käis "Ringvaates" rääkimas, mida see tunnustus tema jaoks tähendab.

Kaido Veermäe filmist "Põrgu Indias": filmi tegemine katkes süüdimõistva kohtuotsusega

29. märtsi õhtul jõuab ETV eetrisse Kaido Veermäe dokumentaalfilm "Põrgu Indias", mis räägib loo laevakaitsjate traagilisest loost Indias. "Ringvaate" stuudios olid kohal nii režissöör kui ka laevakaitsja Lauri ema Maret Veikat.

Urmas Vadi uuest teosest: bändisärk ja lipendavad munad ehk saatan maa peal

"Kirjandusministeeriumis" käis Urmas Vadi, kes andis äsja välja uue romaani "Neverland" ning nüüd seda avalikkusele tutvustas. Muu hulgas kirjeldas autor üht põrgulikku seika raamatust.

Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Jaan Tooming. Kirikhärra

Lavastaja ja kirjanik Jaan Tooming alustab kultuuriportaalis sarjaga. Tulemas teisigi põnevaid tüpaaže.

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Tanel Ingi: kuidas märgata olematut maailma ja seda mitte lõhkuda?

"OP-is" rääkis näitleja Tanel Ingi loo enda saami päritolu sõbrast, kellega nad kord kalale läksid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ohtlikud suhted

Uus raamat

Juri Felštinski
"NSV Liit-Saksamaa 1939-41"
Vene keelest Toomas Huik
Tammerraamat
288 lk.

KUNST
Galerii: Maret Sarapu paigaldab ERRi uudistemaja seinale treppi

Jaanuaris valis kuueliikmeline žürii valis välja kunstiteosed, mis hakkavad kaunistama ERRi renoveeritud uudistemaja aadressil Kreutzwaldi 14.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
Nädala video: Mart Avi, "Blind Wall"

Lugu pärineb albumilt "Rogue Wave", möödunud aasta kõrgeima kriitikaskooriga eesti artisti plaadilt, kui ERRi ja Areeni tabelid kokku panna.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?