VIDEO: Tartus propageeritakse kohustuslikku riiklikku optimismi ({{commentsTotal}})

Tartus on avatud IV Tartu Rahvusvaheline Graafikafestival "KOHUSTUSLIK RIIKLIK OPTIMISM - SHUT UP AND TAKE MY MIND". Näituse avamise raames toimus ka osa tegevuskunstifestivalist "Diverse Universe".

Taas kord on kogunenud Tartusse rahvusvaheliselt aktiivsed ja tunnustatud kunstnikud, kes on tegevad trükikunsti, traditsioonilise graafika, kaasaegse omakirjastusliku raamatu, performance-graafika ja muude kaasaegsete graafikavaldkondadega.

Seekord on osalejatel kavas meile näidata, milline on siis üks tõeline kohustuslik riiklik optimism. See on nähtus, mis ühes väikses ja toredas riigis asendab edukalt peaaegu kõike, sh inimõigusi, religiooni, elementaarset, heaolu, haridust ja isegi kaitseväge. Selle tõeliselt tubli riigi iga kodaniku, rääkimata siis veel mittekodaniku, kohustus on olla optimistlik ning sellega anda oma panus täiesti erilise, ainult riigiisade kujutlusis oleva riigi eksisteerimisse.
Festivali peasaalis laiutab ajaloolise õigusega 4000-aastase riigikogemusega Hiina esindaja Aiguo Liu, kelle minipiltide puslest moodustuvad suurlahendused käsitlevad inimeksistentsi lõpmatut jada läbi religiooni ja poliitika. See ei ole mingi 90-aastane luterluse - ateismi dualism, vaid näide sellest, mis on kõiksuse voolus primaarne.
Puuslikud ja vapid ei ole eksistentsi kindlustamiseks mitte kõige vankumatumad vahendid. Nende vahetumist kaasaegsete ja märksa salakavalamate iidolitega Ladina-Ameerikas kujutab meisterlikus puulõiketehnikas Nikaraagualane Carlos Barberena.
Eesti klassikute Raul Meele, Leonhard Lapini, Tõnis Laanemaa teosed ja Jaan Klõsheiko fotoseeriad ajavahemikust 1960-91 annavad aimu nõukogudeaegse linnaintelligentsi üsna patriootlikust rahvuslusest, seevastu kursikoolkondlased Albert Gulk ja Peeter Allik näevad nii välimuselt kui ka mentaalselt välja ka peale kolm kümnendit Tartus resideerumist nagu samal päeval külast linna tohtri juurde tulnud Eesti agraarkeskonna vilikehastused, mis urbanismi vingerpusse iga päev sama siira imestusega kogevad ja nende kodanikupanus põhineb ikkagi talupojaloogikal ja kartulivagudel.
Vene raadiokanalile antud tunnipikkuses intervjuus seletas Allik linooli lõikamist kui põllu kündmist, vagu vao järel, selg kumaras, silm pulkas. Kursi meistritele sekundeerivad näitusel "EESTI AGRAARKUNST" Setu kahurvägi - Aasta Graafik Toomas Kuusing oma apokalüptiliste lõuna eesti jutustustega ja Temuri Hvingija "Seosetud mõtted osutusid ennustuseks / 8 kuud", mis morse koodis näeb välja seesugune: .- / .--. .-. . -.. .. -.-. - .. --- -. / - .... .- - / - ..- .-. -. . -.. / --- ..- - / - --- / -... . / .. -. -.-. --- …. . .-. . -. - .
Anonymous Boh võtab ette ja algab algusest, tulles välja uue 10 käsuga - "10 NEW COMMANDMENTS - Contemporary Survival Rules". Tänapäeva kaasaegse inimese probleemid on seotud suuresti sellega, et tegutsemisjuhised on 2000 aastat vanad ja best before ammu möödas. Piibli eeskujul saadab käske visualiseering kirjaoskamatutele, igal juhul annab kunstnik kaasa 100% garantii, et õnne valem töötab, kui käske eranditult ja vastuvaidlematult järgida.
Tänavuaastane Graafikafest toob Tartusse ambitsioonikate ja vastuoluliste nimetustega kunstnikerühmitusi Ameerika eri paigust, mis eestimaalastele ja üldse eurooplastele teada rohkem naftapuurtornide, indiaanisõdade ja jackass'i TV showst ja mida kunstiga tavaliselt ei seostata – Texasest „The Imazing Hancock Brothers”, St Louisist „Evil Prints, Sean Star Wars New Orleansist", Howling Print ja Cannonball Press New Yorgist, „OutLaw Prints” Mississippist ja paljud teised.
Nende undeground ameeriklaste jaoks ei ole kohustuslik rahvuslik optimism mitte midagi vägisi pealesurutut ega arusaamatut - nad teavad, mis on väärt Teksas ja California ja Kentucky ja eelkõige muidugi nemad ise ja valitsusel pole nende isikliku rahvustundega midagi asja - need asjad seisavad üksteisest lahus. Siin on õpetust ka Maarjamaa poegadele - rahvuslik alaväärsuskompleks tuleb armutult välja juurida ja riigikuvand enda kätte haarata.

Näitused on avatud 6. aprillini 2014

Tartu Kunstimaja suur saal (Vanemuise 26) - Festivali peanäitus - "Kohustuslik Riiklik Optimism"

Carlos Barberena (Chicago/Nikaraagua)
Roonald Reiska (Berlin)
Julian Curran (Corpus Christi/USA)
BURNING BONES PRESS
Carlos Hernandez (Houston, Texas)
Urmas Viik (Eesti)
Aiguo Liu (Hiina)
Tracy Shi Qiang ( Hiina/USA)
ANONYMOUS BOH (Eesti) “Kümme Käsku / Ten New Commandments”
Ricardo Ruiz (Corpus Christi/USA)
Albert Gulk (Eesti)
Peeter Allik (Eesti)
Toomas Kuusing (Eesti)
Anonymous Boh (Eesti)
Ilmar Kruusamäe (Eesti)
Andrus Kasemaa (Eesti)

Tartu Kunstimaja väike galerii - "Eesti Surematu Klassika"

Tõnis Laanemaa (Eesti)
Raul Meel (Eesti)
Jaan Klõsheiko (Eesti)
Leonhard Lapin (Eesti)

Tartu Kunstmaja monumentaalgalerii - "Stars and Stripes - America - America - America"
Bruce Gosset (Sacramento, USA)
John Hancock (Texas/USA)
Sean Starwars (Louisiana/USA)
2Shea (New York/USA)
CANNONBALL PRESS (New York/USA)
Dennis McNett (New York/USA)

Tartu Loovmajanduskeskus (Kalevi 13) - "Eesti Agraarkunst"

Peeter Allik, Albert Gulk, Toomas Kuusing

Kohvik Promenaadi 5 (Promenaadi 5) - "Eesti Litograafiakeskus"
Liisa Eomois / Kadi Sizask /Julia Sidorova / Karoliina Kreegimäe / Keterin Kõlu / Marju Rajasalu Karin Paumer / Martine Päi / Maria Matvejeva / Rando Freiberg / Tauno Ostra / Kea Pank / Maksim Sinsenko (Eesti)

Tampere Maja (Jaani 4) - "NO LAND" Shaokun Sun (Hiina)

Tartu Kirjanike Maja (Vanemuise 19)
Sean Starwars, Eric Piper, Ryan O'Malley, Ana Cortes Melanie McArtur, Dan Heskamp Cheryl Votzmeyer Julia Curran Tyler Barnes Lucas Barraza, Barbara Tharas, Alicia Smith, Jessi Wilson, Derrick Adams, Katie Pendley, Emily Maxwell, Matt Anderson, Heather Eck, Florent Poussineau

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: NongrataNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
Pääru Oja filmis "Viimased"
Veiko Õunpuu uus film sai Eurimages filmifondist 240 000 eurot toetust

Euroopa komisjoni filmifond Eurimages andis Bratislavas peetud kogunemisel toetused kahele Eesti filmile. Režissöör Veiko Õunpuu "Viimased" sai 240 000 eurot ja Vene-Eesti-Prantsuse koostööfilm "Mees, kes üllatas kõiki" 160 000 eurot.

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer
Arvustus. Tants siiruse ja naiivsuse vahel

SÖÖT/ZEYRINGER (Tiina Sööt ja Dorothea Zeyringer)
Näitus "On time" / "Õigeaegselt"
07.06.–03.07. Hobusepea galeriis

Arhitektuur
Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.Ackermanni loomingut uuritakse ka Karuse kirikus.
Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt jõudis Karusele

Mullu Tallinna toomkirikus alguse saanud Christian Ackermanni loomingut uuriv projekt on jõudnud sellesse etappi, et on alanud tööd maakirikutes. Mõne nädala eest uuriti Martna kirikut ja nüüd on tähelepanu all Karuse kantsel ja altariskulptuurid. Lisaks toodi Karusele analüüsideks ka Lihula kirikust pärinevad Ackermanni puuskulptuurid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.