VIDEO: Tartus propageeritakse kohustuslikku riiklikku optimismi ({{commentsTotal}})

Tartus on avatud IV Tartu Rahvusvaheline Graafikafestival "KOHUSTUSLIK RIIKLIK OPTIMISM - SHUT UP AND TAKE MY MIND". Näituse avamise raames toimus ka osa tegevuskunstifestivalist "Diverse Universe".

Taas kord on kogunenud Tartusse rahvusvaheliselt aktiivsed ja tunnustatud kunstnikud, kes on tegevad trükikunsti, traditsioonilise graafika, kaasaegse omakirjastusliku raamatu, performance-graafika ja muude kaasaegsete graafikavaldkondadega.

Seekord on osalejatel kavas meile näidata, milline on siis üks tõeline kohustuslik riiklik optimism. See on nähtus, mis ühes väikses ja toredas riigis asendab edukalt peaaegu kõike, sh inimõigusi, religiooni, elementaarset, heaolu, haridust ja isegi kaitseväge. Selle tõeliselt tubli riigi iga kodaniku, rääkimata siis veel mittekodaniku, kohustus on olla optimistlik ning sellega anda oma panus täiesti erilise, ainult riigiisade kujutlusis oleva riigi eksisteerimisse.
Festivali peasaalis laiutab ajaloolise õigusega 4000-aastase riigikogemusega Hiina esindaja Aiguo Liu, kelle minipiltide puslest moodustuvad suurlahendused käsitlevad inimeksistentsi lõpmatut jada läbi religiooni ja poliitika. See ei ole mingi 90-aastane luterluse - ateismi dualism, vaid näide sellest, mis on kõiksuse voolus primaarne.
Puuslikud ja vapid ei ole eksistentsi kindlustamiseks mitte kõige vankumatumad vahendid. Nende vahetumist kaasaegsete ja märksa salakavalamate iidolitega Ladina-Ameerikas kujutab meisterlikus puulõiketehnikas Nikaraagualane Carlos Barberena.
Eesti klassikute Raul Meele, Leonhard Lapini, Tõnis Laanemaa teosed ja Jaan Klõsheiko fotoseeriad ajavahemikust 1960-91 annavad aimu nõukogudeaegse linnaintelligentsi üsna patriootlikust rahvuslusest, seevastu kursikoolkondlased Albert Gulk ja Peeter Allik näevad nii välimuselt kui ka mentaalselt välja ka peale kolm kümnendit Tartus resideerumist nagu samal päeval külast linna tohtri juurde tulnud Eesti agraarkeskonna vilikehastused, mis urbanismi vingerpusse iga päev sama siira imestusega kogevad ja nende kodanikupanus põhineb ikkagi talupojaloogikal ja kartulivagudel.
Vene raadiokanalile antud tunnipikkuses intervjuus seletas Allik linooli lõikamist kui põllu kündmist, vagu vao järel, selg kumaras, silm pulkas. Kursi meistritele sekundeerivad näitusel "EESTI AGRAARKUNST" Setu kahurvägi - Aasta Graafik Toomas Kuusing oma apokalüptiliste lõuna eesti jutustustega ja Temuri Hvingija "Seosetud mõtted osutusid ennustuseks / 8 kuud", mis morse koodis näeb välja seesugune: .- / .--. .-. . -.. .. -.-. - .. --- -. / - .... .- - / - ..- .-. -. . -.. / --- ..- - / - --- / -... . / .. -. -.-. --- …. . .-. . -. - .
Anonymous Boh võtab ette ja algab algusest, tulles välja uue 10 käsuga - "10 NEW COMMANDMENTS - Contemporary Survival Rules". Tänapäeva kaasaegse inimese probleemid on seotud suuresti sellega, et tegutsemisjuhised on 2000 aastat vanad ja best before ammu möödas. Piibli eeskujul saadab käske visualiseering kirjaoskamatutele, igal juhul annab kunstnik kaasa 100% garantii, et õnne valem töötab, kui käske eranditult ja vastuvaidlematult järgida.
Tänavuaastane Graafikafest toob Tartusse ambitsioonikate ja vastuoluliste nimetustega kunstnikerühmitusi Ameerika eri paigust, mis eestimaalastele ja üldse eurooplastele teada rohkem naftapuurtornide, indiaanisõdade ja jackass'i TV showst ja mida kunstiga tavaliselt ei seostata – Texasest „The Imazing Hancock Brothers”, St Louisist „Evil Prints, Sean Star Wars New Orleansist", Howling Print ja Cannonball Press New Yorgist, „OutLaw Prints” Mississippist ja paljud teised.
Nende undeground ameeriklaste jaoks ei ole kohustuslik rahvuslik optimism mitte midagi vägisi pealesurutut ega arusaamatut - nad teavad, mis on väärt Teksas ja California ja Kentucky ja eelkõige muidugi nemad ise ja valitsusel pole nende isikliku rahvustundega midagi asja - need asjad seisavad üksteisest lahus. Siin on õpetust ka Maarjamaa poegadele - rahvuslik alaväärsuskompleks tuleb armutult välja juurida ja riigikuvand enda kätte haarata.

Näitused on avatud 6. aprillini 2014

Tartu Kunstimaja suur saal (Vanemuise 26) - Festivali peanäitus - "Kohustuslik Riiklik Optimism"

Carlos Barberena (Chicago/Nikaraagua)
Roonald Reiska (Berlin)
Julian Curran (Corpus Christi/USA)
BURNING BONES PRESS
Carlos Hernandez (Houston, Texas)
Urmas Viik (Eesti)
Aiguo Liu (Hiina)
Tracy Shi Qiang ( Hiina/USA)
ANONYMOUS BOH (Eesti) “Kümme Käsku / Ten New Commandments”
Ricardo Ruiz (Corpus Christi/USA)
Albert Gulk (Eesti)
Peeter Allik (Eesti)
Toomas Kuusing (Eesti)
Anonymous Boh (Eesti)
Ilmar Kruusamäe (Eesti)
Andrus Kasemaa (Eesti)

Tartu Kunstimaja väike galerii - "Eesti Surematu Klassika"

Tõnis Laanemaa (Eesti)
Raul Meel (Eesti)
Jaan Klõsheiko (Eesti)
Leonhard Lapin (Eesti)

Tartu Kunstmaja monumentaalgalerii - "Stars and Stripes - America - America - America"
Bruce Gosset (Sacramento, USA)
John Hancock (Texas/USA)
Sean Starwars (Louisiana/USA)
2Shea (New York/USA)
CANNONBALL PRESS (New York/USA)
Dennis McNett (New York/USA)

Tartu Loovmajanduskeskus (Kalevi 13) - "Eesti Agraarkunst"

Peeter Allik, Albert Gulk, Toomas Kuusing

Kohvik Promenaadi 5 (Promenaadi 5) - "Eesti Litograafiakeskus"
Liisa Eomois / Kadi Sizask /Julia Sidorova / Karoliina Kreegimäe / Keterin Kõlu / Marju Rajasalu Karin Paumer / Martine Päi / Maria Matvejeva / Rando Freiberg / Tauno Ostra / Kea Pank / Maksim Sinsenko (Eesti)

Tampere Maja (Jaani 4) - "NO LAND" Shaokun Sun (Hiina)

Tartu Kirjanike Maja (Vanemuise 19)
Sean Starwars, Eric Piper, Ryan O'Malley, Ana Cortes Melanie McArtur, Dan Heskamp Cheryl Votzmeyer Julia Curran Tyler Barnes Lucas Barraza, Barbara Tharas, Alicia Smith, Jessi Wilson, Derrick Adams, Katie Pendley, Emily Maxwell, Matt Anderson, Heather Eck, Florent Poussineau

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: NongrataRein Raud

ERR.ee video: Rein Raud esitles romaani "Kell ja haamer"

21. septembril esitles Rein Raud Rahva Raamatu poes Tallinnas Viru keskuses oma uut romaani. "Kella ja haamri" on kirjastanud Mustvalge ning kujundanud Asko Künnap, toimetanud Pärle Raud ja korrektuuri lugenud Katrin Kern. ERR kultuuriportaal kandis esitluse üle.

Eestlased kasutavad tesitest rahvustest rohkem retoorilisi küsimusi, mis väljendavad hinnangut ja tunnet.

Peeter Helme: identiteet kui eitus

Mihkel Mutt avaldas nädala eest Postimehes arvamusloo „Hämaruse kaks kämmalt“, kus ta arutles Eesti avalikus arvamusvahetuses valitseva kahe konkureeriva mõttesuuna või maailmanägemuse üle. Teiste seas ütleb Mutt enda loos, et „Pikemas perspektiivis ei saa identiteeti rajada negatiivsele hoiakule – juhul kui on tegemist normaalse avatud ühiskonnaga.“

FILM
TEATER
Alexandre Zeff

"Big Data" lavastaja: lähenen digitaalsusele läbi orgaanika

Millliseks muutub maailm, kus inimene üha enam toimetab virtuaalses keskkonnas, võttes pidevalt vastu ja jättes endast maha lõpututes kogustes informatsiooni? Kuidas eristada olulist ebaolulisest? Neid küsimusi esitab prantsuse lavastaja Alexandre Zeff visuaalpoeetilises teatriinstallatsioonis "Big Data".

KIRJANDUS
Leelo Tungal "Plekktrummis"

Leelo Tungal: uusabitute kasvatamine ei ole arukas

"Plekktrummi" hooaja esimese saate külaliseks oli kirjanik Leelo Tungal, kelle eluloolise lasteraamatu „Seltsimees laps” põhjal valmib peagi mängufilm. Saates räägiti nii raamatu sünniloost kui arutleti selle üle, millised on tänapäeva lapsed ja nende lugemus.

KUNST
"Rändurid"

"OP" tegi ringkäigu näitusel "Rändurid"

Kumus on avatud näitus pealkirjaga "Rändurid. Reisimine ja migratsioon Kesk- ja Ida-Euroopa uues kunstis", mis toob Poola kuraatori Magdalena Moskalewiczi käe all kokku 24 kunstnikku 15 riigist.

Arhitektuur
MUUSIKA
Arvamus
nohu

Sõnasäuts. Nohuvabohu

Vaevlen hetkel nohu käes ja võtsin nõuks uurida sõna "nohu" tekkimist eesti keelde. Ega suurt midagi targemaks saanudki.

Rein Veidemann: Eesti mõttelugu inglise keeles?

Mõnikord on tahtmine hüüda Lennart Meri kombel „Tule taevas appi!“. Üksjagu ju elatud ja üht-teist ka juba nähtud ja kogetud, et millelegi ehmatavale emotsionaalselt reageerida. Aga seekord leidis pilk kivi, millele komistamise ja kukkumise vältimiseks tahan oma ahhetamisega tähelepanu juhtida.

Meg Stuarti „Blessed”

Tantsukunsti kasutamata ja alahinnatud potentsiaal

28. — 29. aprillil 2017 toimus Viljandi tantsunädala raames TÜ Viljandi kultuuriakadeemias konverents „25 aastat tantsu kõrgharidust Viljandis”. Erinevad ettekanded ja paneelid andsid palju mõtteainet ning tekitasid filosoofilist laadi ja tänase ühiskonna mentaliteeti puudutavaid küsimusi meie tantsumaailma valikuist. Kust on saanud alguse mõte „ärme tantsi”? Kust, millal ja milliste inimeste kaudu? Kust ja millal on tulnud veendumus, et liikumine ei ole huvitav, et see on vanamoodne — milles paljud enam isegi ei kahtle? Võib ju teha nii etenduskui liikumiskunsti — miks on vaja vastandada ja silte kleepida?

Mikko Lagerspetz

Mikko Lagerspetz: ilma vastuoludeta ühiskonda ei saa olla

Mikko Lagerspetzi juulis ilmunud teose „Sotsiaalteaduste uurimise meetodid – sissejuhatus ja väljajuhatus“ näol on tegemist esimese eestikeelse sotsiaalteaduste meetodite üldõpikuga. Mikko Lagerspetz on olnud Eesti Sotsioloogide Liidu president ja sotsioloogiaprofessor EHI-s ja TLÜ-s. Aastast 2006 on ta sotsioloogiaprofessor Åbo Akadeemias. Raamat ilmus TLÜ kirjastuse sarjas “Gigantum Humeris” ja on valminud Haridus- ja Teadusministeeriumi programmi „Eestikeelsed kõrgkooliõpikud 2013-2017“ raames.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.
Hea lugeja, näeme et kasutate vanemat brauseri versiooni või vähelevinud brauserit.

Parema ja terviklikuma kasutajakogemuse tagamiseks soovitame alla laadida uusim versioon mõnest meie toetatud brauserist: