Nüganen: näitlejal on soov eksisteerida Tšehhovi maailmas ({{commentsTotal}})

Vene kirjandusklassik Anton Tšehhov on kirjutanud ainult viis näidendit. Briti tänapäeva kirjanik William Boyd kirjutas kahe tema jutustuse põhjal algupärase näidendi. Esimene riik väljaspool Inglismaad, kes selle näidendi lavastab, on Eesti. Nimelt jõuab homme Tallinna Linnateatri lavale William Boydi "Igatsus".

"Igatsus" räägib loo kahest keskealisest mõisaprouast Tanjast ja Varjast, kes kutsuvad üle pikkade aastate külla oma ühise lapsepõlvesõbra Kolja. Pahaaimamatult suvitama saabunud Koljas taipab aga hiljem, et küllakutsel on ka tagamõte. Nimelt loodab Tanja, et Kolja aitab tema mõidsa laostumise äärele viinud meest, Varjal on aga romantilised ootused.

Lavastaja Elmo Nüganen ütles Aktuaalsele Kaamerale, et lavastus lähtub sõna-sõnalt Boydi originaaltekstist. "Ma püüdsin teha lihtsalt, et ma Boydi maailmanägemise, inimese nägemise ja näitemänguga vaidlema ei hakkaks," seletas Nüganen. "Aga nii palju, kui väljaspool teksti sain, kasutasin ma oma arusaamist Tšehhovist täiesti häbenemata."

Just Tšehhov mängib olulist rolli selles, et Linnateater selle näidendi ette võttis, sest tema kirjutatud näitemängudega on Elmo Nüganenil juba kokkupuude olnud. "Ma arvan, et vahel, ja täiesti põhjendatult, on näitlejal ikkagi soov eksisteerida Tšehhovi maailmas ning kuna neid näitemänge on ainult viis, siis võtsime William Boydi näitemängui appi."

Festival Headread raames viibis möödunud nädalavahetusel Eestis ka William Boyd ise, kes ütles Aktuaalsele kaamerale, et Tšehhov on tema kinnisidee ja see innustas teda kirjutama oma esimene näidend just selle klassiku jutustuste ainetel.

"Tšehhov mõistis inimese olemust väga moodsal viisil," usub Boyd. "Kuigi ta kirjutas 19. sajandi lõpul, on ta sada ja rohkemgi aastat hiljem endiselt mõistetav.  Tema tekstidest kumas alati läbi igatsus millegi järgi, mõte, et kuskil on parem - "Kui ainult, kui ainult..." Seda teemat ma ka kasutan oma loos."

Näidendi edu inspireeris Boydi aga sedavõrd, et ta otsustas kirjutada veel ühe näidendi. "Minu uus näidend, mis loodetavasti jõuab järgmine aasta Londonil lavale, on väga moderne, väga kaasaegne," tunnistas ta. "See räägib noortest inimestest tänapäeval. Kui Tšehhov on vägagi 19. sajand, siis minu uus näidend on vägagi 21. sajand."

Toimetaja: Tiiu LaksVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.