Kindral Gustav Jonsoni Esimese maailmasõja aegne mõõk jõudis Viljandi muuseumisse ({{commentsTotal}})

Viljandi muuseumisse jõudis kindral Gustav Jonsoni Esimese maailmasõja aegadest pärit mõõk. Jonsoni sugulased andsid selle Viljandimaal kindrali sünnikodus üle korporatsioonile Vironia, kes omakorda annetas rariteetse mõõga muuseumile.

Rohkem kui sajandi vanune mõõk on säilinud tänu Jonsoni lähemaile ja kaugemaile sugulastele, kes seda talust tallu alles hoidsid ja peitsid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

1908. aastal astus Gustav Jonson vabatahtlikult Vene sõjaväkke ja osales Esimese maailmasõja lahinguis.

"See on kallihinnaline mõõk. Ma ei väida, et see mõõk oleks Georgi mõõk, aga ta võib olla Georgi mõõgana annetatud mõõk. Sellele vastuväiteid väga palju pole," rääkis kindral Jonsoni venna pojapoeg Vesse Joonson.

Vesse Joonson soovis mõõga annetada korporatsioonile Vironia, kelle liikmed omakorda leiavad, et muuseumis saab seda paremini rahvale näidata.

"Gustav Jonson oli Vironia korporatsiooni liige juba esimestel aastatel, kui Vironia 1900. aastal Riias loodi. Tema sugulane - Vesse Joonsoni isa - oli samuti Vironia liige, kes andis pärast Teist maailmasõda Saksamaal Heidelbergis välja ajalehte Vabadus ja hoidis pikka aega väliseesti võitlustahet ja -vaimu üleval," Vironia korporatsiooni liige Marek Miil.

Gustav Jonson on olnud kindralstaabi ülema abi ja riigivanema käsunduskindral. Kui Nõukogude Liit Eesti okupeeris, sai temast sõjavägede juhataja. 1941. aastal ta arreteeriti ja mõrvati aasta hiljem Saraatovis. Kui Johan Laidoner kõrvale jätta, on teiste 37 esimesel iseseisvusperioodil kindrali auastmesse tõusnud meeste esemeid säilinud väga vähe.

"Kindlasti mingil hetkel võidi seda mõõka kasutada ka lahinguväljal. Kindral Jonson oli Vabadussõja ajal Eesti esimese ratsapolgu ülem. Kas ta nüüd just ülemana kusagil vaenlasi raius, seda ma ei oska öelda, aga võib-olla tema väärtus on ennekõike see, et ta on olnud esindusmõõk kindral Jonsonile. Ja me väärtustame seda kui temale kuulunud eset," rääkis Viljandi muuseumi direktor, ajaloolane Jaak Pihlak.

Korporatsioonil Vironia oli Viljandis teine pidulik sündmus veel - Pauluse koguduse kalmistul avati mälestusplaat korporatsiooni asutajaliikmele Ferdinand Robert Mittile.

Toimetaja: Merili NaelEMTA rektorikandidaadid "MI-s".EMTA rektorikandidaadid "MI-s".
EMTA rektori kandidaatide seisukohad on debattide käigus ühtlustunud

EMTA rekotorikandidaatide debatil olid läbivateks küsimusteks kooli töö parem korraldamine ja rahastamine. Lõpliku valiku nelja kandidaadi vahel teeb kooli valimiskogu.

Lauri SommerLauri Sommer
Lauri Sommer: räpist on kohati kõrgpoeesia saanud

Kirjandusfestivali Prima Vista patroon on sel aastal kirjanik ja muusik Lauri Sommer. 8.–13. maini peetava festivali tänavune teema "Seitsme maa ja mere taga" viitab rännakutele nii ruumis, ajas kui iseenda sees.

John BoormanJohn Boorman
Festival HeadRead toob Tallinna režissöör John Boormani

Kirjandusfestivalile HeadRead saabub külalisena legendaarne Briti režissöör John Boorman. Selleks puhuks toimuvad Artises erilinastused, kus on kohal ka režissöör ise.

"Katakuride perekonnaõnn" ("Katakuri-ke no Kōfuku")"Katakuride perekonnaõnn" ("Katakuri-ke no Kōfuku")
NO99 näitab pöörast Jaapani kino

2. kuni 4. maini näeb NO99 kinos Jaapani filmide eriprogrammi. Näitamisele tulevad neli linateost, mis on korraldajate sõnul vaatamängulised, jaburad ja täis võimast visuaali.

FILM
HÕFFi kunstiline juht Maria Reinup
ERR.ee video: Maria Reinupi soovitused HÕFFiks

Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festivali kunstiline juht Maria Reinup jagas mõned soovitused ja juhised tuleval nädalavahetusel toimuvaks festivaliks

TEATER
"Kolm talve"
Arvustus. Elus teater hindele "kaks"

Tena Štivičić "Kolm talve"
Lavastaja: Priit Pedajas
Kunstnik: Pille Jänes
Osades: Tõnu Oja, Ülle Kaljuste, Ita Ever, Guido Kangur, Kersti Heinloo, Tiit Sukk jt
Esietendus 21. aprillil Eesti Draamateatris

KIRJANDUS
Veiko Märka
Arvustus. Kirjad sõgedate ajast

Uus raamat

Veiko Märka: „Minu 1986. Tiigriaasta hullumajas”.

Petrone Print, 2016. 134 lk.

KUNST
Octave Vandeweghe / Belgia "Kultuursed kombed"
Triennaali peapreemia pälvinud töö ühendab ilu ja funktsionaalsuse mõiste

Äsja avatud VII Tallinna rakenduskunsti triennaali peapreemia võitis Belgia kunstnik Octave Vandeweghe oma objektide seeriaga "Kultuursed kombed". Teine koht läks Eestisse ja kolmas Leedusse, neid ja teisi töid saab vaadata Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseumis (ETDM) avatud näitusel "Ajavahe. Time Difference" kuni 23. juulini.

Arhitektuur
Näituse reklaamfotoNäituse reklaamfoto
Arhitektuurimuuseum kutsub ringkäigule Tartus

Möödunud aasta sügisel esmakordselt Tartmusis esitletud näitus "Kes loob linna?" uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad linnaruumi. 22. aprillil kell 16 oodatakse huvilisi aga arhitektuurimuuseumisse sellekohasele ringkäigule kuraator Kaja Paega.

"Narvainen""Narvainen"
Selgus Narva vanalinna südame arhitektuuriline ideekavand

Narva vanalinna südame arhitektuurikonkursi võitjaks kuulutati ideekavand märgusõnaga „Narvainen“, mille autoriteks on Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Liis Uustal, Lisete Kivimägi, Lilian Männikust, Sirkka Siimso ja Tõnis Malkov büroost KOKO arhitektid OÜ. Arhitektuurivõistlus hõlmas Narva kesklinnas asuva Stockholmi platsi ja Raekoja platsi piirkonda. Lahendust pakuti ka Raekoja pargi arendamiseks, mille ehitus jääb esialgu kaugemale tulevikku.

Uuendatud: 19:27 
MUUSIKA
EMTA rektorikandidaadid "MI-s".
"MI": Veerandsada aastat ülikooli juhtinud rektor saab mantlipärija

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ootab ees ajalooline verstapost – 25-aastase ametiaja järel annab Peep Lassmann teatepulga üle uuele rektorile. Enne veel kui rektorikandidaadid kogunevad 25. aprillil avalikuks väitluseks, korraldas muusikasaade "MI" nendega teledebati.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriteks kandideerivad pianist Marje Lohuaru, muusikateadlane Kerri Kotta, pianist Ivari Ilja ning klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov.

Arvamus
Tamur Tohver. Perpleks!

Polygon Teatris esietendub 27. aprillil "Perplex". Lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver kirjutas kultuuriportaalile, kust need mõtted moodsa aja absurdikomöödiaks tulid.

Meelis Oidsalu.Meelis Oidsalu.
Meelis Oidsalu: konflikt on iga loomingulise protsessi loomulik osa

"Ringvaates" oli külas kultuurikriitik Meelis Oidsalu, kelle 20. aprillil avaldatud Vikerraadio päevakommentaarist selgus, et Henrik Kalmet on esitanud lahkumisavalduse Tallinna Linnateatrisse. Stuudios selgitas ta selle konflikti tagamaid.

Stenbocki maja.Stenbocki maja.
Peeter Helme: kus on eesti poliitikateemalised romaanid?

Lugesin hiljuti, et Saksamaal on ilmunud romaan Angela Merkelist. Frankfurter Allgemeine Sonntagszeitungis ilmunud arvustust uskudes pole tegu kuigi hea raamatuga. Kriitikale vaatamata ütleb arvustuse autor, et kuigi talle Konstantin Richteri romaan ei meeldi, ei tähenda see, et elavatest poliitikutest ei tohiks kirjutada.

"Unistajad""Unistajad"
Valner Valme: mina jään. Vastuseks Mart Helmele

Eestis on jõle ilm, ükskõik, kuidas "Terevisiooni" ja "Aktuaalse kaamera" peenetundelised ilmateadustajad meid lohutada püüavad: mõnus karge või meeldiv vihmarabin. Ei, see on talumatu. Palju olmet ajab iga päev närvi. Ma kohtan iga nädal mingit kilplaslikkust teenindussfääris.

Html Plokk