Arvustus: Väike belglane Poirot kui brittide rahvuslik aare ({{commentsTotal}})

Autor: ERR

Uus raamat

David Suchet ja Geoffrey Wansell
„Poirot ja mina“
Tõlkija: Ragne Kepler
Tänapäev

 

Televisiooni võim on vägev. Ütlete Hercule Poirot ja mõtlete David Suchet. Sherlock Holmesi kõrval maailma kuulsaim väljamõeldud detektiiv, belglane Hercule Poirot jõudis tegutseda Agatha Christie 33 romaanis, 54 novellis ning ühes näidendis. David Suchet andis talle näo, mis kinnistus miljonite televaatajate teadvusse veerand sajandi vältel. Kokku mängis ta teda ei rohkemas ega vähemas kui 66 telefilmis.

Professionaalse ajakirjaniku Geoffrey Wanselli abiga kirjutatud raamatus peatubki Suchet tegelaskujul, kes oli osa ta elust ligi 25 aastat. Poirot sai tema jaoks sama tõeliseks nagu see väike belglane oli olnud Agatha Christie jaoks.

Suchet hakkas Poirot'd mängima oma neljakümnendate eluaastate hakul. Kuulsus ei tulnud temani üleöö, 1970ndate algul laadis tulevane staar kaubaautodelt koeratoitu, töötas liftöörina ja müüs ning rentis rõivaid. Väikeste vuntsikestega perfektsionistist detektiiv on vaatamata säravale mõistusele kaugel ideaalsest inimesest. Õigupoolest võis see ainulaadne ja komplitseeritud tegelaskuju vahel kõvasti närvidele käia ja jumal tänatud – kes tahaks teleekraanil näha ideaalset inimest?

Laitmatult viigitud triibulised püksid, värskelt triigitud hommikukuub, perfektselt istuv hall vest, kiiskavvalge särk ja hoolikalt harjatud Homburgi kaabu tulid võrdlemisi kergelt. Inglismaa ilusaimad vuntsid samuti. Isegi eriline, peen naeratus tuli Suchetil välja. Kuidas pagana pihta aga kõndida nagu Poirot, tippivalt, hõljudes ja graatsiliselt, alati päkkadel? Siin meenus talle kuulsa Laurence Olivier' lugu, kes õpetas, kuidas saavutada restauratsiooniaegse keigari kõnnakut. Nipp on lihtne, tuli lihtsalt panna pennine münt kannikate vahele ja katsuda kõndida nii, et see paigale jääb. Suchet harjutas seda tundide kaupa ja tõepoolest – sai hakkama! Nüüd oli ta võteteks valmis.

Huvitav on jälgida, kuidas karakter vaikselt näitleja endasse mähib ning paneb nägema paralleele kahe mehe vahel. Neid tuleb ette rohkem kui arvata võiks! Samastumine läheb isegi nii edukalt, et kui Poirot peab ekraanil haigeks jääma, siis teeb seda ka Suchet reaalses elus.

Erakordne keskendumine tõi erakordset tagasisidet, kirjad ujutasid Sucheti üle. Kirjutas 90-aastane vanaproua, kes tänas teda oma pühapäevaõhtute õnnelikuks tegemise ees. Kirjutas ka kahekümnendates naine, kes soovis kokkusaamist pargis nii, et näitleja oleks Poirot'na riides. Noorik tahtis lihtsalt teada, mis tunne on see, kui teda koheldakse daamina...

Raamatust tuleb välja ka põnevaid fakte Agatha Christie enda kohta. Tegelikult kirjutas ta Poirot dramaatilise finaali „Eesriie“ juba üsna vara, kuid kirjastaja soovil ei avaldatud seda raamatut kolm aastakümmet, sellal tegi Dame Agatha finantsilistel kaalutlustel temast järjest uusi lugusid. Tõepoolest, paljud maailmakirjanduse tähtteosed on sündinud raha pärast.

Kõik ei läinud siiski libedalt ei Christiel, Suchetil ega sarjal. Kuigi Suchet on kindlasti näitlejana parem kui kirjanikuna, on „Poirot ja mina“ detailne ja haarav ülevaade ühest maailma armastatuimast ja mis salata, ka stiilseimast telesarjast.

Vaata David Suchet' intervjuud BBC-le:

 

Toimetaja: Valner ValmeArdo Ran VarresArdo Ran Varres
"Helireede" autoriõhtu Ardo Ran Varresega

28. aprillil kell 18 alustas Särevi Teatritoas uus üritustesari "Helireede", kus tähelepanu keskmes on teatrite muusikalised kujundajad. Esimene autoriõhtu toimus Ardo Ran Varresega, millest tegi otseülekande ka kultuuriportaal.

Uuendatud: 12:21 
Sandra JõgevaSandra Jõgeva
Sandra Jõgeva pälvis Zoja Kosmodemjanskaja nimelise preemia

Täna, rahvusvahelisel tantsupäeval toimus Kanuti Gildi SAALis juba traditsiooniks saanud hommikusöök, kus anti üle Zoja Kosmodemjanskaja nimeline preemia Sandra Jõgevale.

Uuendatud: 14:02 
"November""November"
"November" võitis Tribeca filmifestivalil parima operaatori preemia

Rainer Sarneti film "November" osales Tribeca filmifestivalil World Narrative Competition võistlusprogrammis, kus filmi operaator Mart Taniel pälvis parima operaatori preemia.

Jõhvi balletifestivalJõhvi balletifestival
Jõhvi balletifestival saab hoo sisse

Tänasest toimub Ida-Virumaal kümnes juubelihõnguline Jõhvi balletifestival, mille peakülalised saabuvad Hiinast ja Gruusiast.

FILM
"Kõrboja peremees"
ERR.ee video: vestlus Kaie Mihkelsoniga "Kõrboja peremehe" teemal

25. aprillil toimus Eesti Kinoliidus saalis järjekordne linastus sarjast "Viva la Diva!", kus sel korral sai näha filmi "Kõrboja peremees".

TEATER
Märt-Matis Lill
Vanemuise lavale jõuab Eesti algupärane ooper "Tulleminek"

22. aprillil kell 19 esietendub Sadamateatris ooper "Tulleminek", mille helilooja on Märt-Matis Lill, libreto autor Jan Kaus, muusikajuht Paul Mägi ja lavastaja Taago Tubin.

KIRJANDUS
Lauri Sommer
Lauri Sommer: räpist on kohati kõrgpoeesia saanud

Kirjandusfestivali Prima Vista patroon on sel aastal kirjanik ja muusik Lauri Sommer. 8.–13. maini peetava festivali tänavune teema "Seitsme maa ja mere taga" viitab rännakutele nii ruumis, ajas kui iseenda sees.

KUNST
Voronja galerii esimese suvenäituse, Kiwa kureeritud väljapaneku „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki“ avamine.
Kas vasakpoolne neoliberalism või solidaarsus?

Kultuuriministeerium korrastas kunsti rahastussüsteemi, kunstnikud ja väikeste omaalgatuslike galeriide juhid ei ole rahul, vahendab Sirp.

Arhitektuur
Näituse reklaamfotoNäituse reklaamfoto
Arhitektuurimuuseum kutsub ringkäigule Tartus

Möödunud aasta sügisel esmakordselt Tartmusis esitletud näitus "Kes loob linna?" uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad linnaruumi. 22. aprillil kell 16 oodatakse huvilisi aga arhitektuurimuuseumisse sellekohasele ringkäigule kuraator Kaja Paega.

"Narvainen""Narvainen"
Selgus Narva vanalinna südame arhitektuuriline ideekavand

Narva vanalinna südame arhitektuurikonkursi võitjaks kuulutati ideekavand märgusõnaga „Narvainen“, mille autoriteks on Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Liis Uustal, Lisete Kivimägi, Lilian Männikust, Sirkka Siimso ja Tõnis Malkov büroost KOKO arhitektid OÜ. Arhitektuurivõistlus hõlmas Narva kesklinnas asuva Stockholmi platsi ja Raekoja platsi piirkonda. Lahendust pakuti ka Raekoja pargi arendamiseks, mille ehitus jääb esialgu kaugemale tulevikku.

Uuendatud: 19:27 
MUUSIKA
Dianne Reeves
Täna Jazzkaarel: Dianne Reeves, Yemen Blues, Erki Pärnoja

Mitmekordne Grammy võitja Dianne Reeves esineb täna kell 19 Nordea kontserdimajas. Telliskivi Loomelinnaku kontsertidel köidavad tähelepanu Iisraeli klubibänd Yemen Blues ja Erki Pärnoja uue albumiga "Efterglow".

Arvamus
Tamur Tohver. Perpleks!

Polygon Teatris esietendub 27. aprillil "Perplex". Lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver kirjutas kultuuriportaalile, kust need mõtted moodsa aja absurdikomöödiaks tulid.

Meelis Oidsalu.Meelis Oidsalu.
Meelis Oidsalu: konflikt on iga loomingulise protsessi loomulik osa

"Ringvaates" oli külas kultuurikriitik Meelis Oidsalu, kelle 20. aprillil avaldatud Vikerraadio päevakommentaarist selgus, et Henrik Kalmet on esitanud lahkumisavalduse Tallinna Linnateatrisse. Stuudios selgitas ta selle konflikti tagamaid.

EMTA rektorikandidaadid "MI-s".EMTA rektorikandidaadid "MI-s".
"MI": Veerandsada aastat ülikooli juhtinud rektor saab mantlipärija

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ootab ees ajalooline verstapost – 25-aastase ametiaja järel annab Peep Lassmann teatepulga üle uuele rektorile. Enne veel kui rektorikandidaadid kogunevad 25. aprillil avalikuks väitluseks, korraldas muusikasaade "MI" nendega teledebati.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriteks kandideerivad pianist Marje Lohuaru, muusikateadlane Kerri Kotta, pianist Ivari Ilja ning klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov.

Arvustus. Kadastiku karma

Mart Kadastik. Nüüd ma siis kirjutan. Elutööraamat. Tallinn: Varrak, 2016. 400 lk. 26.75 €; Paradokside puntras: Mart Kadastik kirjutab. Koost. Juku-Kalle Raid. Tallinn: Ema & Isa, 2016. 102 lk. 1.00 €.

Html Plokk