Laupäeval toimub taas Võtikvere raamatuküla ({{commentsTotal}})

Kirjanik Epp Petrone, Kadi Kass, Imbi Paju, lugemispesa looja  Maili Liinev
Kirjanik Epp Petrone, Kadi Kass, Imbi Paju, lugemispesa looja Maili Liinev Autor/allikas: erakogu

Laupäeval, 9. augustil peetakse Jõgevamaal Torma vallas Võtikvere külas iga-aastane raamatupidu, mis sedakorda tähistab 15. sünnipäeva.

Kirjaniku ja filmitegija Imbi Paju algatatud raamatuküla pidustusel esineb tuntud kultuuritegelasi, arutatakse laiahaardelistel teemadel, toimub teatrilavastuse esiettekanne - seekordse ettevõtmise patrooniks on kirjanik Jan Kaus, teatab Võtikvere raamatuküla Facebooki leht.

Esinejate seas on Tõnu Õnnepalu, Helvi Jürisson, Ivar Tröner, Märten ja Eerik Niiles Kross, Olavi Ruitlane, Peeter Sauter, Viktoria Ladõnskaja, Andrei Hvostov ja paljud teised.

Imbi Paju kirjanduslik vabaõhusalong: „Poeetilised maastikud“

Kava:

12.00-12.35 Kirjanik Imbi Paju avab mõisapargis raamatupäeva pidustused ja kirjandussalongi. Tervitused Võtikvere raamatuküla loovkirjutajatelt ja toetajatelt.
Võtikvere küla laste tervitus: Võtikvere legendid (kirjapannud Eha Vesiko, juhendaja Egle Väli). Laste teema jätkub kell 12. 20 salongi kõrval olevas laste lugemispesas, kus neid võtavad vastu aukülaline, kunstnik ja lastekirjanik Piret Räni ning laste ja perede spordimängude autor Kalju Pluutus.

12.20-12.35 Võtikvere raamatuküla 2014 patroon, kirjanik Jan Kaus: koha maastikud. Intervjueerib Imbi Paju

12.35-13.00 Luuletaja Indrek Hirv ja muusik Toomas Lunge esitavad tangosid Indrek Hirve peatselt valmivalt plaadilt „Tango Magnoolia“. Sisse juhatab Tiia Kõnnussaar

13.00-13.33 Kirjaniku ja kunstniku Ervin Õunapuu mononäidendi ”Mina, Luther” maailma esietendus. Tallinna Kammerteater. Lavastaja Ervin Õunapuu, Lutheri rollis Indrek Taalmaa.

13.33-14.00 Esietendusele järgnev arutelu: meie moraalimaastikud. Jan Kaus, Tõnu Õnnepalu, Helvi Jürisson, Ivar Tröner. Vestlust publikuga juhib Imbi Paju

14.00-14.15 Torma kihelkonna ajalugu: kohalikud pastorid, filosoofid ja teised... Avo Blankinit intervjueerib ja vestlust publikuga juhib Imbi Paju

14.15-14. 25 Soomerootsi kirjanik Emma Juslin.

14.20- 14.40 Luuletaja ja kirjanik Tõnu Õnnepalu loeb oma luulet. Õnnepaluga vestlevad Imbi Paju ja Jan Kaus.

14 40 –15.00 Vestlusring luuletajate Helvi Jürissoni ja Bibi Suumaniga: aja ja koha jälg luules. Luuletajatega vestleb Tiia Kõnnussaar.

15.00-15.15 Kirjanik Margit Peterson ja tema romaan Segavereline. Intervjueerib Imbi Paju

15.15-15.35 Vestlevad ajaloodoktorid-kirjanikud Igor Kopõtin ja Ivo Juurvee: reetmisest ja eestivenelaste solidaarsusest meie ajaloos. Kirjanikega vestleb Kristel Kossar

15.35-15. 45 luuletaja Eeva Park ”Oda jälg õhus”. Intervjueerivad Imbi Paju ja Jan Kaus

15.45-16.00 Kirjanikud Viktoria Ladõnskaja ja Andrei Hvostov: eestivenelased Eesti loomingulisel maastikul. Arutelu juhivad Imbi Paju ja Jan Kaus.

16.00-16.10 Kirjanik Märten Kross ja tema romaan Hullumäng: noorte eesti meeste põgenemisest Vene kroonu eest hullumajja. Intervjueerib Imbi Paju

16.10-16.20 Ajakirjanik ja raamatu ”Emale” autor Kristel Kossar intervjueerib Märten ja Eerik Niiles Krossi: kasvamine kirjanike peres. Ema ja isa kui motiveerijad ja julgustajad.

16.20- 16.40 Luuletaja Liina Tammiste ja lastekirjanik Mika Keränen armastusest ja lapseks olemisest meie poeetilisel maastikul. Intervjueerib Kristel Kossar

16.40-17.00Luuletusi loevad Olavi Ruitlane ja Peeter Sauter. ”Vaeste kirjanike maja“ Tallinnas ja Kätlin Kaldmaa.

17.00 Raamatupäeva pidustuste lõpetamine

Võtikvere raamatuküla on iga-aastane raamatupidu Jõgevamaal Torma vallas Võtikvere külas.

Raamatuküla loomise algatas Võtikverest pärit kirjanik ja filmitegija Imbi Paju. Kui kohalik metskond kaotati, otsustati tühjana seisvasse metskonnamajja rajada raamatukogu. Raamatukogu avati augustis 1999 üritusega "Küla ja keskkond" ning sellest sai alguse iga-aastane traditsioon.

Alates 2000. aastast on raamatukülas iga aasta augustis toimunud mitmesaja osalejaga kirjanduslik vestluspäev ning raamatulaat. Nii korraldajad kui ka esinejad osalevad tasuta. Tulevikus loodetakse raamatuküla käigus hoida pideva

Toimetaja: Tõnu Pedaru

Allikas: Võtikvere raamatukülaKino ja Viktor Tsoi lauludKino ja Viktor Tsoi laulud
Elamus. Mama Anarhia

Kontsert

Tsoi laulud

Vennaskond, Like & Share, Огни большого города, DND, Идеальные люди

Tallinn, Harjumägi

15. august

Haapsalu piiskopilinnusHaapsalu piiskopilinnus
Haapsalu piiskopilinnuse muuseum sulgeb arendustöödeks uksed

Järgmisel nädalal sulgeb uksed Haapsalu piiskopilinnuse muuseum ning seal algavad 2019. aastani kestvad arendustööd. Ettevõtluse Arendamise Sihtasutuselt saadud ligi 3,2 miljoni eurose toetuse abiga ehitatakse välja aasta ringi avatud keskaega käsitlev tegevusmuuseum ja külastuskeskus. Haapsalust jätkab Juhan Hepner.

"Plahvatuslik blond""Plahvatuslik blond"
Arvustus. Plahvatuslik, aga õnneks mitte blond film

Uus film kinos

“Plahvatuslik blond”

Lavastaja David Leitch

Osades Charlize Theron, James McAvoy, John Goodman

7/10

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.