VAT teater tõi lavale Ibseni värssdraama ({{commentsTotal}})

.VAT Teater tõi täna publiku ette Norra näitekirjaniku Henrik Ibseni näidendi „Brand" Ingo Normeti lavastuses.

Tegemist on teose esmatõlkega eesti keelde. Ühtlasi avab VAT Teater sellega oma uue hooaja, mille üheks märksõnaks on ka koostöö Drakadeemia loovkirjutamiskooliga, vahendas "Aktuaalne kaamera"

Lavastaja Ingo Normet on soovinud Henrik Ibseni "Brand" lavastada juba pikemat aega ja pakkunud seda välja ka erinevatele teatritele, kuid seni ei ole keegi soovinud seda tükki ette võtta.

"Ma olen sellega tegelenud õige mitu aastat - mul on hea meel, et tõlkijad Sigrid Tooming ja Paul-Eerik Rummo võtsid seda tõlkida, kusjuures sel hetkel ei teadnud keegi,mis teater seda teeb, kes seda kõike rahastab, kuidas see kõik toimub," rääkis Ingo Normet.

Nüüd toob aga VAT Teater selle loo lavale. Nimiosa mängib Ivo Uukkivi Draamateatrist.

"Lugu räägib ühest vaimulikust Brandist, kes tahab maailma muuta, kes tahab olla äärmuslik - tema loosungiks on "Kõik või mitte midagi"," ütles Normet.

VAT Teatri 28. hooaja alustuseks ühendasid VAT Teater ja eestimaise näitekirjanduse arendamisele pühendunud Drakadeemia loovkirjutamiskool oma jõud. Koos võetakse sihiks parandada ja arendada noorte kirjutamis- ja loo jutustamise oskust.

"Meil on üks projekt näiteks, millega me alustame, on "Lavaproov", kus noored lootustandvad autorid saavad olla proovis koos näitlejatega ja lavastajaga ning saada aktiivset tagasisidet, kuidas see lugu areneb, sest see on üks oluline asi autoritele. Sest sa võid kodus kirjutada, aga kui sul ei ole õrna aimugi, kuidas näitleja seda loeb või kuidas lavastaja seda loeb, siis tekivad seal need probleemid," rääkis Drakadeemia loovjuht Mihkel Seeder.

"Lavaproovi" pilootesitlus toimub 21. oktoobril.

Toimetaja: Heikki AasaruNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Eesti kunstnik Katja Novitskova.
New Yorgis avati Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus

New Yorgis Manhattani lõunaosas Linnavalitsuse pargis avati eelmisel nädalal Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus - "Maa potentsiaal".

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.