Arvustus: armastus ei küsi luba ({{commentsTotal}})

"Hirm sööb hinge seest" Autor/allikas: Rait Avestik

Lavastus
„Hirm sööb hinge seest“

Lavastaja ja muusikaline kujundaja: Taago Tubin
Kunstnik: Liisa Soolepp
Valguskujundaja: Villu Konrad

Osades: Ene Järvis (külalisena), Tanel Ingi, Adeele Sepp, Rait Õunapuu, Martin Mill, Klaudia Tiitsmaa, Kata-Riina Luide, Triinu Meriste, Tarvo Vridolin, Kiiri Tamm, Andres Tabun ja Kristian Põldma.

Olulise ja vastuolulise polüfunktsionaalse looja Rainer Werner Fassbinderi 1974. aasta melodraama, satiiri ja ühiskonnakriitikaga ühendanud võimas film "Hirm sööb hinge seest (Angst essen Seele auf)" on üks mu lemmikfilme. Filmide teatrilavadele toomisse tasub meediumite erinevate väljendusvahendite ja -võimaluste tõttu teatava ettevaatusega suhtuda, lemmikfilmi adaptsioonile on nõuded mõistetavalt kõrgemad.

Taago Tubina lavastusi ei tasu vahele jätta. Tal on alati midagi öelda ja enamasti ütleb ta seda väga sugestiivses ja üldinimlikult hoomatavas vormis. Samas ei jäta ta poetamast vihjeid teadlikumale ja nõudlikumale publikule, nagu näiteks selles lavastuses Arcade Fire pala mitmetähendusliku pealkirjaga "Normal Person". „Olen segaduses, olen ikka normaalne ma?“ viskab Arcade Fire küsimuse õhku. Ka muusikas ääretult rafineeritud maitsega Taago Tubin ei suutnud ilmselt kiusatusele vastu panna ning sulatas pala muidu tähelepanuväärselt originaalitruusse adaptsiooni.

Erinevusega on endiselt keeruline leppida, vaata et veel keerulisem kui seitsmekümnendatel. Fassbinderi üks peamisi taotlusi oli filmi tehes see, et lugu peegeldaks tollase Saksamaa hetkeolukorda. Aastatega on probleemid veelgi süvenenud. Rassism ja ksenofoobia võtavad maad.

"Hirm sööb hinge seest" kõneleb proletariaadi argipäevast, klassi- ja rassivahedest. Lapsed suureks kasvatanud ning mehe matnud vanema proua Emmi (Ene Järvis) ja temast tubli 30 aastat noorema Maroko võõrtöölise Ali (Tanel Ingi) vahel puhkeb vaatamata kõigile ja kõigele armastus. Ümbritsevates ei tekita see ebatõenäolisusele vaatamata ehe ja õitsev armulugu pahameelt mitte vanusevahe, vaid just rahvuse baasil. Muide, lavastuses ei öelda kordagi välja, et tegevus toimub Saksamaal, rõhutamaks multikultuursete probleemide universaalsust Euroopa mistahes geograafilises punktis. Kas sama juhtuks Viljandi linnajaos Männimäel, kui ühte paneelmajja punuksid pesa padjatehases töötav noorepoolne rumeenlane ja kohalik, kuuekümnendates eluaastates lasteaiakasvataja? Täitsa vabalt võiks juhtuda. Sellest said kõik vaatajad aru ning see lisas kvaliteetsele lavastusele veel ühe olulise ühiskondliku parameetri.

Etenduse staar on Ene Järvise Emmi. Kogu lugupidamise juures originaalis Emmit kehastanud vahva ja tragi Brigitte Mira suhtes tuleb tunnistada, et Ene Järvise roll on usutavam ja ehedam. Võiks isegi öelda, et kui Fassbinderi filmis on vint kõvasti üle keeratud, kohati isegi liiga, siis Ugala versioonis õnnestus tervikpilt mängida realistlikumaks. Järvise üksildusest muserdatud, kuid mitmeplaaniline, vahel uudishimulik ja avatud, vahel kohutavalt ümbritsevast maailmast sõltuv Emmi on suuremat sorti saavutus. Meespeaosalist Alid kehastaval Tanel Ingil oli juba originaalstsenaariumi põhjal hulk võimalikke karisid oma tegelaskuju karikatuurseks muutmiseks, kuid tal õnnestub nendest kõigist auga mööda triivida ning luua Ene Järvisele täiesti vääriline ja sümpaatne partner. Kõrvalosatäitjad jäävad võrdlemisi üheplaanilisteks ning satiir kipub nõrgemail hetkil palaganiks muunduma.

Liisa Soolepa algajate Rubiku kuubikut meenutav minimalistlik lavakujundus sisaldab 2X2 üksteise kõrval ja kukil asuvat boksi, mille esiseinad aeg-ajalt eest ära sõidavad, lastes piiluda teiste eludesse.

Ene Järvis ütles intervjuus, et Fassbinder on tal üks lemmikuid ja just sellepärast, et näeb armastuslugu läbi sotsiaalsete probleemide. Kaugele me siis lõpuks jõuame, kui keegi kõrvalseisja määrab, keda me tohime armastada ja keda ei tohi, keda võime sallida ja keda mitte, küsis Järvis. Tõepoolest.

 

Tanel Ingi, Triinu Meriste, Kata-Riina Luide:

 

Toimetaja: Valner ValmeASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.ASIA BAŚ, KADRI NOORMETS, GABRIEL DA LUZ AIR WITH CONTENT 10 degree something. Saal biennaal.
Galerii: Kanutis vormusid sõnad ühisloomeks

Kanuti Gildi SAAL-i ees sai teoks Kadri Noormetsa, Asia Baśi ja Gabriel da Luzi sõnadesse vormuv ühisruumi loome "AIR WITH CONTENT 10 degree something".

20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse20 kaasaegset kunstnikku teevad Eesti 100. sünnipäevaks ühiskingituse
Galerii: 20 kaasaegset kunstnikku teevad EV100 puhul ühiskingituse

20 kaasaegset Eesti kunstnikku esitlesid Kumu kunstimuuseumis Kadriorus suurprojekti, mille käigus valmib 20 vabadusest inspireeritud teost.

ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".ERMi Jakob Hurda saali kaunistuseks välja valitud Eve Kase ja Anna Kaarma loodud teos algnimega "Käbid ja kännud".
Adamson-Ericu stipendiumi võitis Anna Kaarma

18. augustil, Adamson-Ericu 115. sünniaastapäeval kuulutati välja tänavune stipendiumi võitja, kelleks on Anna Kaarma.

FILM
Carlotta (Marion Cotillard) tuleb pärast Indias New Dehlis veedetud aastaid tagasi Prantsusmaale nagu eksootiline lind, kes lendab aknast sisse, paneb plaadimängijasse esimese ettejuhtuva vinüüli ja tantsib oma endise mehe uuele naisele võidukat sõjatants
Tõnu Karjatse filmikomm. "Ismaeli vaimud" tungivad vaataja pähe

Prantsuse filmilooja Henry Clouzot on öelnud, et filmi jaoks pole vaja mingit kindlat tehnikat peale jätkuva avastamise, režissöör leiutab ise viisi ja tehnika, mis just talle kõige paremini sobib. Clouzot ütles seda küll Jean Cocteau filmi “Orpheus” (1945) kohta, kuid mõnes mõttes on see sobitatav ka universaalse loomevalemina, sest igal kunstnikul tekib tihti probleem just sobiva vormi leidmisega. Arnaud Desplechin on “Ismaeli vaimude” juures läinud isegi mitut teed, raamides ja lavastades ühte fiktsiooni ka teistlaadi, žanrilt ja stiililt erinevalt.

TEATER
Itaalia trupp MOTUS
Algas etenduskunstide festival SAAL Biennaal 2017

Rahvusvaheline etenduskunstide festival SAAL Biennaal leiab aset 15. - 27. augustil Tallinna teatrites ja linnaruumis.

Uuendatud: 21:38 
KIRJANDUS
Hans Luik
Suri kirjanik Hans Luik

Hans Luik
26.03.1927 – 13.08.2017

KUNST
Üks tubadest, mis ootab Paides Arvamusfestivali ajaks taaselustamist.
ERR.ee video. Paides nihestati ruumi

Paide Arvamusfestivali ajal võis näha põnevat ajutist näitust, millest jäädvustasime video. "Ruuminihe" on näitus, mis lõi eeskuju mahajäetud kohtade ellu äratamiseks ja püüdis elustada Paide tühje ruume ja linnapilti. Näitus hõlmas nelja Tallinna tänaval asuvat hoonet.

Arhitektuur
lendlend
Fotovõistlus bioTallinn ootab töid ja küsib, kas loodus on olemas

TAB 2017 teema on sel korral bioTallinn, mis seab küsimuse alla arusaamad loodusliku ja tehisliku piiridest. Antud fotovõistlus on inspireeritud samast ideest - selmet käsitleda loodust tasakaalus süsteemina, mida inimtegevus häirib ja lõhub, oletab bioTallinn, et loodust kui sellist ei ole olemas.

Uuendatud: 12:22 
Jõhvi haridusmaastikJõhvi haridusmaastik
Arhitektide liit tutvustab omavalitsuste projekte

10. - 27. augustini saab Eesti Arhitektuurimuuseumis tutvuda viie Eesti Arhitektide Liidu ja kohalike omavalitsute koostöös läbi viidud arhitektuurivõistluse materjalidega. Näitusel on väljas Narva ja Jõhvi uute linnakeskuste ideekavandid, Türi spordihoone ja Türi põhikooli õppehoone ideekavandid, Valga koolihoone ja spordihoone ning Saue uue vallamaja arhitektuurivõistluse tulemused. 

MUUSIKA
Ruja filmi esilinastus. Kino Artis.
Galerii: Esilinastus dokumentaalfilm Rujast

Täna esitleti Artises dokumentaalfilmi "Ruja – Keelatud!".

Arvamus
Uuringute teostamine Hermann Ride kappaltarilUuringute teostamine Hermann Ride kappaltaril
Keelesäuts. Teostada või mitte?

Võib juhtuda, et mööda suvise pealinna tänavat kõndides komistame otsa sildile, millele on kirjutatud: „Ettevaatust! Teostatakse parandustöid!“ Sama tõenäoline on lugeda ajalehest ametniku kinnitust, et „praamidega teostatakse Saaremaale reisijate vedamist“.

Aet Annist saates "Globaalne eestlane"Aet Annist saates "Globaalne eestlane"
Aet Annist: kuidas toimib inimene ühiskonnaliikmena?

Rainer Sternfeldi külaline podcast´i "Globaalsed eestlased" 23. saates oli sotsiaalantropoloog Aet Annist, kes oli hiljuti Inglismaal asuva Bristoli ülikooli õppejõud ning ühtlasi ka Tartu Ülikooli etnoloogia osakonna vanemteadur. 

"Deadpool""Deadpool"
Ära usalda filmikriitikuid (vähemalt mitte ülemäära)

Filmikriitika allakäigus on ennekõike süüdi kriitikud ise, kes ei süvene ega viitsi tööd teha.

Väikelaps ei oska ohtu tajuda. Väikelaps ei oska ohtu tajuda.
Tallinnas ja Helsingis toimub konverents kunstilisest moderniseerumisest

Täna algab Tallinna Ülikoolis ja Helsingi Ülikoolis konverents "End Games and Emotions: The Sense of Ending in Modern Literature and Arts", mis keskendub küsimusele, kuidas mõjutab meie häälestatus (tajud, meeleolud, aistingud, emotsioonid) meie maailmakogemust ja meie tegutsemist erinevates tähendusstruktuurides.

ERR kasutab oma veebilehtedel http küpsiseid. Kasutame küpsiseid, et meelde jätta kasutajate eelistused meie sisu lehitsemisel ning kohandada ERRi veebilehti kasutaja huvidele vastavaks. Kolmandad osapooled, nagu sotsiaalmeedia veebilehed, võivad samuti lisada küpsiseid kasutaja brauserisse, kui meie lehtedele on manustatud sisu otse sotsiaalmeediast. Kui jätkate ilma oma lehitsemise seadeid muutmata, tähendab see, et nõustute kõikide ERRi internetilehekülgede küpsiste seadetega.