Kultuurikatla juht Kairi Teniste EKKM-i kinnistust: planeeringu muutmine on igati asjakohane ({{commentsTotal}})

EKKM

Tänases Vikerraadio saates „Uudis+“ oli külas Kultuurikatla nõukogu esimees Kairi Teniste, kes kinnitas, et Kultuurikatla huvi on olla Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseumi (EKKM) naaber, kuid suurteks muudatusteks valmivas detailplaneeringus selle nimel valmis ei olda.

Teniste sõnas, et praegu kehtivas detailplaneeringus on sinna kavandatud väga suurte mõõtudega muuseumihoone. „Aeg on edasi läinud, planeeringut analüüsiti ja leiti, et see ei ole praegu pädev,“ ütles kultuurikatla juht. „Eesmärk on avada linnaruum merele. Kui planeerime sinna 5000-6000 m2 suuruse muuseumi, mida keegi ei suuda lähima kümne aasta jooksul ehitada, ja ka EKKM-i inimesed ei soovi selliseid mahtusid, siis on selge, et planeeringu muutmine on igati asjakohane.“

Teniste lisas, et 2007. aastal andis linn ülisoodsatel tingimustel olemasoleva, ca 300 m2 hoone aadressil Põhja pst 35 EKKM-ile kasutada hinnaga 14 senti ruutmeeter. „See tähendab, et linn on omalt poolt muuseumi tegevust toetanud. Loomulikult on Kultuurikatel huvitatud, et lähipiirkonnas oleks veel tegevusi, mida oleks võimalik siduda, et saavutada sünergiat,“ lisas ta.

Teniste kohtus teisipäeval EKKM-i esindajatega ja tutvus esmakordselt nende visiooniga Põhja pst 35-st. „Ka neil ei ole vaja sellist kolossaalset mahtu. Nad on huvitatud olemasoleva hoone rekonstrueerimisest ja mõningase näitusepinna juurdeehitamisest. See on diskussiooni koht, kus tuleb planeerijate ja linna esindajatega arutada, millised võimalused on neile täiendavate pindade eraldamiseks. Meie oleme EKKM-le pakkunud võimalust tulla osaliselt Kultuurikatlasse.“

Täna kl 15.00 toimub linnaosavalitsuses detailplaneeringu arutelu. „Midagi ei ole lukku löödud, midagi ei saa ka konkreetselt neile lubada,“ ütles Teniste. „Fakt on see, et vana detailplaneering poleks neile vähemalgi määral sobinud. Linnal ei ole mingisugust ressurssi ehitada juurde täiendav suur muuseumihoone, ja selleks pole ka vajadust.“

Saatejuht Arp Mülleri sõnul ei ole EKKM soovinud, et linn ehitaks neile uue muuseumihoone. Nende ootus on, et neil lastaks seal lihtsalt ise edasi tegutseda. Uue detailplaneeringu valguses on oht, et EKKM-i tegevust hakatakse takistama, kui krunt tükeldatakse ja osale nende kasutuses olevast pinnast ehitatakse 5-korruseline ärihoone.

Teniste vastas, et see hoone, kus EKKM asub, jääb eraldi kinnistule ja seda on võimalik soodustingimustel edasi kasutada. „Ega siis ei ole ainult üks võimalus, et me peame tohutu suure kinnistu neile andma. Linna huvi on, et see krunt saaks korda tehtud. Me peame arvestama ka rahalist võimekust. Kui me räägime linnaruumi avanemistest merele, siis me ei taha, et sinna vahele jääb räämas, lagunenud ja oma investeeringut ootav maatükk.,“ ütles ta.

Oletust, et peale kinnistu ärimaaks muutmist on linnal plaanis see müüa, Teniste kommenteerida ei soovinud.

„EKKM-i eksisteermine kultuurikatla läheduses on vastastikku oluline, seega tuleb leida lahendus. Kui selleks on mõningal määral vaja detailplaneeringut muuta, siis selleks oleme kindlasti valmis. Kuid päris nii see pole, et nad ei saa uue planeeringuga üldse edasi tegutseda,“ märkis Teniste.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: VikerraadioPrima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?