Haapsalus arutatakse Kultuuri Koja aastakonverentsil, mis on kultuuri väärtus ({{commentsTotal}})

Haapsalus on kahel päeval koos paarsada eesti kultuuritegelast, kes osalevad Kultuuri Koja aastakonverentsil. Tänavu arutatakse teemal „Mis on kultuuri väärtus?".

Tänase päeva üks aruteluteemasid oli "Kas kunagi oli muru rohelisem ja taevas sinisem ehk kuidas on kultuuri väärtus ajas teisenenud?". Ajaloolane Jaak Valge rääkis, et ka poliitika on kultuuri osa. Ta võrdles praeguse aja poliitikuid okupatsiooni eelse perioodi poliitikutega. "Ealt ei ole nagu nad kindlasti nagu vanainimesed, küll aga on nad mõtteviisilt vanainimesed," vahendas "Aktuaalne kaamera" sõnavõtjat.

Valge hinnangul ei ole Eesti poliitiline kultuur reageerinud muutustele, mis on olnud Eestist väljaspool. Uut mõtteviisi käsitletakse meil äärmuslusena ja euroopalikkust tõlgendatakse kui rahvuslikkuse vastasust. Valge sõnul on see sarnane okupatsiooniaja niinimetatud enesekoloniseerimisega. "Praegu toimub samasugune enesekoloniseerimine, ainult et niiöelda kolonisaator on teine," arvas ta.

Konverentsi pealkiri küsib: mis on kultuuri väärtus? Seda saab mõõta emotsionaalselt või ka rahaliselt. Heido Vitsur rääkis oma ettekandes globaliseerumisest, raha- ja kultuuriprobleemidest, tehes seda majandusteadlase pilgu läbi. Vitsuri sõnul ei jää inimesest midagi järele, kui kultuur kõrvale jätta.

"See kõik muu kultuur, mis on, aitab meil luua materiaalset kultuuri, aitab areneda tehnoloogiliselt, ühiskondlikult, on seotud kaunite kunstide ja kultuuriga," leiab Vitsur.

Selleks, et visioonikonverentsil osalejad ei upuks liiga täiskasvanulikku mõtlemisse, kaasasid korraldajad üheks moderaatoriks Haapsalu abituriendi Rivo Reinsalu, kel oli võimalus peegeldada teemasid noorte vaatenurgast.

Täna tehakse Haapsalus teatavaks ka aastaauhinna "Kultuuri tegu" võitja. Auhinna eesmärk on tunnustada meie seas tegutsevaid inimesi ja kooslusi, kelle ettevõtmised on teisi inspireerivad, tulevikku vaatavad ning mis seni ei ole veel laia avalikkuse ees väärilist tähelepanu leidnud.Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Kadri Lepp: Viljandis läks aega, et kohaneda väikelinna naljakate asjadega

Juba esmaspäeval toimub äsja taasavatud Ugala teatrimajas suur teatriauhindade gala. Nominatsiooni eriti magusas kategoorias - parim naispeaosatäitja -, sai Ugala näitleja Kadri Lepp Anna rolli eest suvelavastuses "Kõrboja perenaine", mida mängitakse ka tänavu suvel.

Aare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Peeter Helme soovitab: raamat leiutamisest

Piret Mäeniit, Arko Olesk, "Head Eesti asjad. Leidused ja leiutajad"
Kirjastus Tänapäev

Rakvere Teatri uueks loominguliseks juhiks saab Peeter Raudsepp

Eelmise aasta lõpus kuulutas SA Rakvere Teatrimaja välja konkursi loomingulise juhi ametikohale. Sügisel, uue hooaja algusest, asub ametisse Peeter Raudsepp.

FILM
Tristan Priimägi HÕFFi konfliktist: teen vastuettepaneku valge daami ärakeelamiseks

Filmikriitik Tristan Priimägi tutvustas täna hommikul "Terevisioonis" uusi mängufilme.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Arvustus. Elu ooterežiimil

Uus raamat
Urmas Vadi
"Neverland"
Kolm Tarka
347 lk

KUNST
Tartu kunstimuuseumis uuritakse keha muutuvaid kujutus- ja vaatamisviise

Tartu kunstimuuseumis avati muuseumi rikkalikke kogusid tutvustav näitus "Kehakeeles", mis uurib keha kui väljendusvahendi kujutamist läbi kunstiajaloo.

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.