Arvustus: Piitspeenike vamp ja puuderdatud mehed ({{commentsTotal}})

Katariina Unt,
Katariina Unt, "Mirandolina" Autor/allikas: VAT Teater

VAT Teatri “Mirandolina” on katse tuua Eesti lavale teistsugust teatraalsust – kerget, puudritolmust mänglevust ängistava läbielamise asemel. Nagu hüüatab ka lavastuse alapealkiri: “Elu on komöödia!”

Tulemus jääb siiski poolele teele. Ei ole üle-võlli naljakas nagu Goldoni kaasaegse ja konkurendi Gozzi “Armastus kolme apelsini vastu” Elmo Nüganeni kultuslavastuses. Aga pole ka viimse silbi, hääletooni ja liigutuseni autori- ning ajastutruuks lihvitud nagu Lembit Petersoni Moliere’i-tõlgendused.

Giorgio Bongiovanni lavastuses on imeilusaid episoode – olgu või nimitegelase Mirandolina (Katariina Unt) esimene ilmumine, kus prožektorivihus näitlejanna kelmikalt naeratades eeslavalt pikalt publikut takseerib; põnevaid valgus- ja helikujunduslahendusi (kirikukellade peaaegu kõrvulukustavaks paisuv müra); rääkimata ülilihtsast, ent polüfunktsionaalsest kujundusest, kus kaks lauda, paar tooli ja vahe-eesriie märgistavad täpselt kõik vajalikud tegevuskohad.

Ent tervik mõjub papiselt ja naerda saab vähe.

Sest miks peaks meile hinge minema lugu ühest 18. sajandi kõrtsiemandast, kes ässitab omavahel võistlema laostunud markii ja ostetud tiitliga krahvi ning mässib ise samal ajal ümber sõrme naistevihkajast rüütlit?

See kõik on mitme kraadi võrra liiga jabur, et asja tõsiselt võtta.

Kuigi-kuigi... vist üsna samamoodi käivad asjad ka tänapäeval. Mõni mees on ainult imago. Ja mõni raha. Ja mõni kiisu tõmbab nii ühel kui teisel naha üle kõrvade.

VAT-i “Mirandolina” selliseid paralleele ei tõmba ja kaasaega ei kipu. Näod on puuderdatud ja parukad puhvis. Ning selles ajastutruuduses pole midagi halba. Küll aga jääb küsitavaks lavastaja valitud rõhutatult teatraalne, taotluslikult "mitte-loomulik" mängulaad, mis teeb enamikust tegelastest karikeeritud kriipsujukud, peaaegu maskid. Esteetilise katsetusena pole selline lähenemine kindlasti huvituseta, ilmselt leiab siit paralleele Goldoni-ajaga, commedia dell'arte stiiliga jne. Saalist oli siiski sootuks nauditavam vaadata Peeter Tammearu elusalt koomilist Kavaler de Ripafrattat, kes krapsakalt üle minestanud majaperenaise kalpsab.

Aga VAT Teatri isikupära kinnitab “Mirandolina” küll. See on stiiliotsing, mis passib “Sokratese”, “Brandi”, “Fausti” ritta. Selgelt omanäoline.

Carlo Goldoni “Mirandolina”

Lavastaja: Giorgio Bongiovanni
Kunstnik: Pille Jänes
Mängivad: Katariina Lauk, Peeter Tammearu, Tanel Saar jt.
Esietendus 1. veebruaril KUMUs
VAT Teater

Toimetaja: Mari KartauNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Eesti kunstnik Katja Novitskova.
New Yorgis avati Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus

New Yorgis Manhattani lõunaosas Linnavalitsuse pargis avati eelmisel nädalal Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus - "Maa potentsiaal".

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.