Arvustus: Piitspeenike vamp ja puuderdatud mehed ({{commentsTotal}})

Katariina Unt, "Mirandolina" Autor: VAT Teater

VAT Teatri “Mirandolina” on katse tuua Eesti lavale teistsugust teatraalsust – kerget, puudritolmust mänglevust ängistava läbielamise asemel. Nagu hüüatab ka lavastuse alapealkiri: “Elu on komöödia!”

Tulemus jääb siiski poolele teele. Ei ole üle-võlli naljakas nagu Goldoni kaasaegse ja konkurendi Gozzi “Armastus kolme apelsini vastu” Elmo Nüganeni kultuslavastuses. Aga pole ka viimse silbi, hääletooni ja liigutuseni autori- ning ajastutruuks lihvitud nagu Lembit Petersoni Moliere’i-tõlgendused.

Giorgio Bongiovanni lavastuses on imeilusaid episoode – olgu või nimitegelase Mirandolina (Katariina Unt) esimene ilmumine, kus prožektorivihus näitlejanna kelmikalt naeratades eeslavalt pikalt publikut takseerib; põnevaid valgus- ja helikujunduslahendusi (kirikukellade peaaegu kõrvulukustavaks paisuv müra); rääkimata ülilihtsast, ent polüfunktsionaalsest kujundusest, kus kaks lauda, paar tooli ja vahe-eesriie märgistavad täpselt kõik vajalikud tegevuskohad.

Ent tervik mõjub papiselt ja naerda saab vähe.

Sest miks peaks meile hinge minema lugu ühest 18. sajandi kõrtsiemandast, kes ässitab omavahel võistlema laostunud markii ja ostetud tiitliga krahvi ning mässib ise samal ajal ümber sõrme naistevihkajast rüütlit?

See kõik on mitme kraadi võrra liiga jabur, et asja tõsiselt võtta.

Kuigi-kuigi... vist üsna samamoodi käivad asjad ka tänapäeval. Mõni mees on ainult imago. Ja mõni raha. Ja mõni kiisu tõmbab nii ühel kui teisel naha üle kõrvade.

VAT-i “Mirandolina” selliseid paralleele ei tõmba ja kaasaega ei kipu. Näod on puuderdatud ja parukad puhvis. Ning selles ajastutruuduses pole midagi halba. Küll aga jääb küsitavaks lavastaja valitud rõhutatult teatraalne, taotluslikult "mitte-loomulik" mängulaad, mis teeb enamikust tegelastest karikeeritud kriipsujukud, peaaegu maskid. Esteetilise katsetusena pole selline lähenemine kindlasti huvituseta, ilmselt leiab siit paralleele Goldoni-ajaga, commedia dell'arte stiiliga jne. Saalist oli siiski sootuks nauditavam vaadata Peeter Tammearu elusalt koomilist Kavaler de Ripafrattat, kes krapsakalt üle minestanud majaperenaise kalpsab.

Aga VAT Teatri isikupära kinnitab “Mirandolina” küll. See on stiiliotsing, mis passib “Sokratese”, “Brandi”, “Fausti” ritta. Selgelt omanäoline.

Carlo Goldoni “Mirandolina”

Lavastaja: Giorgio Bongiovanni
Kunstnik: Pille Jänes
Mängivad: Katariina Lauk, Peeter Tammearu, Tanel Saar jt.
Esietendus 1. veebruaril KUMUs
VAT Teater

Toimetaja: Mari KartauPrima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?