Kalju Suure esimese aastastipendiumi võitis Karel Kravik ({{commentsTotal}})

Pilt Karel Kraviku fotoseeriast „Blood Unquiet“ (Rahutu veri)
Pilt Karel Kraviku fotoseeriast „Blood Unquiet“ (Rahutu veri) Autor/allikas: Karel Kravik

Eesti Pressifotograafide Liit kuulutas käesoleva aasta alguses esimest korda välja Kalju Suure nimelise aastastipendiumi konkursi. Konkursile oodati dokumentaalfotosid, mis käsitleksid sotsiaalseid, kultuuri-, poliitika- või keskkonnateemasid ning mille eesmärgiks on ümbritseva kaasaegse elumaailma tähenduslikkuse esiletoomine ükskõik millise fototehnika abil. Kalju Suure aastastipendiumi võitis Karel Kraviku fotoseeria „Blood Unquiet“ (Rahutu veri).

Karel Kravik on sündinud Ida-Virumaal Sillamäel ja elanud seal suure osa oma elust. Kareli sõnul polnud tal oma lapsepõlvest eriti fotosid säilinud. 2014. aasta suvel ta taasavastas ning jäädvustas oma kunagisi lapsepõlveradu koos enda lastega.

Stipendiumi saaja valis välja žürii, kuhu kuulusid Arvo Iho, Reimo Võsa-Tangsoo, Laura Põld ja Raigo Pajula.

Eesti Kunstiakadeemia fotoosakonna külalisdotsent Reimo Võsa-Tangsoo: „Üllatas kogu konkursi kõrge sisuline tase. Oli mitmeid väga tugevaid uuriva iseloomuga fotoseeriaid, mille piltidest oli näha läbitunnetamist ning tööle pühendatud aega. Karel Kraviku töö puhul tuleb kõige selgemalt välja inimlikkus: see on isiklik lugu, millest on võimalik teha üldistus üldinimlikule. Meeldib ambivalentne aja määratlemine selgelt piiritletavas ruumis. Ta on leidnud hea vahekorra portreteeritavate ning keskkonna vahel. Vaataja tähelepanu ei haju ka seeria sees.“

"Positiivi" nüüdiskunsti toimetaja Laura Põld: „Karel Kraviku fotoseeria puhul tooksin esile koheselt haarava pildikeele, mitmeplaanilise kompositsiooni ja sügavuse, mille mõjule aitab kaasa veel universaalne teema − lapsepõlv koos selle juurde käiva mängujulguse ning piirideta fantaasiaga. Elu maitseb intensiivselt ja maitseid on piiramatu arv. Taasloodud stseenid autori lapseeast Ida-Virumaa looduses talletavad Eesti maastiku ja maaelu eripära. Viimane tuleb antud seeria puhul aja möödudes ka kohalikus kontekstis kindlasti rohkem esile ja õigustab dokumentaalfotograafia kategooriasse arvamist.“

Balti Filmi- ja Meediakooli filmirežii dotsent Arvo Iho: „Kuigi Karel Kraviku romantilise ja nostalgilise fotoseeria puhul pole tegemist range dokumentalistikaga, on see väga sügavalt läbi tunnetatud lugu, mis kõnetab paljusid“.

Fotograaf Raigo Pajula: „Kuigi mulle endale meeldib sotsiaalne dokumentalistika rohkem, hindan antud seeria puhul fotograafi hästi leitud visuaalseid lahendusi, isiklikku tunnetust ja tublit tööd“.

Aastastipiendiumi suurus on 1000 eurot ja see on suunatud autori eneseteostuse edendamiseks. Fond rahastab stipendiumivõitja osalemist fotofestivalil, näituse korraldamist, autoriraamatu väljaandmist jne.

Kalju Suure aastastipendiumi fond moodustub eraannetustest. Fondi on toetanud üle saja eraisiku ja organisatsiooni kokku 3015 euroga. Fondi on võimalik jätkuvalt toetada: fondi aa EE662200221059328428, Eesti Pressifotograafide Liit. Makse selgitus: Kalju Suure fondi toetuseks.

Kalju Suure aastastipendiumi töögrupp: Kunstiteadlane Anneli Porri, ajakirja "Positiiv" peatoimetaja Kristel Schwede, Kalju Suure fondi koordinaator Erik Prozes.

Toimetaja: Mari Kartau

Allikas: Kalju Suure fondArvustus. Pliidi manu, seltsimehed!

Uus raamat

Olga ja Pavel Sjutkin
"Nõukogude kokakunst"
Inglise (!) keelest Eve Rütel
Tammerraamat
205 lk.

operett "Linnukaupleja"operett "Linnukaupleja"
Estonias esietendub Carl Zelleri operett "Linnukaupleja"

Rahvusooper Estonias esietendub homme Carl Zelleri operett "Linnukaupleja".

FILM
Terje Toomistu
Terje Toomistu: praegu on just õige aeg rääkida patsifismi ideest

Esimesel juunil esilinastub Sõpruse kinos Eesti-Saksa-Soome koostööfilm "Nõukogude hipid". "Ringvaate" stuudios käisid külas filmi režissöör ja stsenarist Terje Toomistu ning hipi Aksel Lampmann.

TEATER
Ivar Põllu
Ivar Põllu: disko võib tulla ka ilma tsaaririigita

2. juunil esietendub Ugalas Paavo Matsini samanimelise romaani järgi "Gogoli disko", mille lavastas Ott Aardam ning dramatiseeris ja muusikaliselt kujundas Ivar Põllu Tartu Uuest Teatrist. Asjaosalised arutavadki nüüd selle üle, mis disko käib, kas tsaaririik on ulme ja kas Viljandi on Eesti antikvariaat.

KIRJANDUS
Reet Hiiemäe
Folkloristika aastapreemia laureaat on Reet Hiiemäe

Eesti folkloristika aastapreemia 2016. aastal tehtud töö eest pälvis Reet Hiiemäe

KUNST
Merike Estna tutvustamas enda kunstnikupraktikat, istutakse Estna vaiba-installatsioonil.
Estna Merikese lendav vaip

Etüüd kunstnikust töö juures.

Arhitektuur
Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.Johannes Tralla Veneetsia biennaalil.
ERR Veneetsias: biennaal uppuvas linnas on suur paradoks iseenesest

ERR-i korrespondent Johannes Tralla käis käesoleval nädalal kaasaegse kunsti ühel aasta tähtsündmusel ehk Veneetsia biennaalil.

Andrus VaarikAndrus Vaarik
Andrus Vaarik avastas veel avamata Balti jaama turuhoonet

"OP" andis Andrus Vaarikule valida arvustamiseks mõne teatrist erineva valdkonna. Vaarik valis arhitektuuri ja edastas saates oma muljed vastvalminud Balti jaama turuhoone kohta.

MUUSIKA
Arvo Pärt
Arvo Pärdile anti üle paavsti kultuurinõukogu tunnustus "Per artem ad Deum"

Poola Vabariigi suursaatkonnas Tallinnas toimus täna tseremoonia, mille käigus anti Arvo Pärdile üle paavsti kultuurinõukogu medal „Per artem ad Deum“ („Kunsti kaudu Jumala poole“). Medali saajaid tunnustatakse kultuurialaste saavutuste eest, mis on aidanud oluliselt kaasa dialoogi loomisele eri kultuuride vahel kaasaegses maailmas ning seeläbi innustanud inimesi arendama enda ainukordsust.

Arvamus
Tamur TohverTamur Tohver
Tamur Tohver: ei tohi. magama. jääda

Me kaotame selle sõja päris kindlasti. Selle sõja, mida veel ei ole. Mis peagi puhkeb. Kui me oma pisikese aru ja iibega ei taipa märgata midagi, mis meile antud kosmosest ammu enne kui 700 aastat, mida millegipärast eestluse vanuseks peetakse.

Urmas VadiUrmas Vadi
Urmas Vadi. Tänukõne

Kuidas läheb, Urmas Vadi? Lugege algselt värskes Vikerkaares ilmunud pihtimust ja saate hästi täpselt teada.

"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin"Kirjandusministeerium", Kristiina Ehin
Kristiina Ehin: hea luuletus on puhas jõud

Kas sina oled täna juba kohtunud? Kellega? Kohtumised võivad aset leida nii pereringis kui ka sõpradega, kohtuda saab kirjanduslike eelkäijate, emakeele või argipäevaga… Pille-Riin Larm kõneles mitmesugustest kohtumistest, aga ka emadest, sõprusest ja vaprusest Kristiina Ehiniga, kel ilmus äsja uus luulekogu "Kohtumised".

Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"Damien Hirsti näitus "Treasures from the Wreck of the Unbelievable"
Eha Komissarov: Damien Hirst tegi endast brändi

"OP" käis Veneetsia biennaalil, kuid külastas lisaks sellele ka maailma rikkaima kunstniku Damien Hirsti näitust "Treasures from the Wreck of the Unbelievable". Oma arvamuse nii sellest näitusest kui ka Hirsti fenomenist laiemalt andis Eha Komissarov.

Html Plokk
Html Plokk