Peeter Raudsepp: toores ja inimlik sisu on see, mis kunsti nime väärib ({{commentsTotal}})

Pirogovi platsil sai täna alguse Eesti Teatri Festival Draama, mis kestab 13. septembrini ning mille jooksul mängitakse etendusi nii Tartus kui ka Tallinnas.

Tänavu on Draama festivalil viis programmi: kuraatoriprogramm "Piiri peal", Balti Teatri Foorumi programm, aastaauhindade programm, Vaba Lava showcase ja Uue Tantsu showcase.

Kuraatoriprogrammi "Piiri peal" on kokku pannud kuraator Peeter Raudsepp koostöös Eestis etenduskunste õpetavate ülikoolide tudengitega, vahendas Klassikaraadio "Delta".

"Uuendus on see, et Peeter ei saa üksinda teha kogu festivali, vaid ta vastutab ainult oma programmi eest,“ sõnas peakorraldaja Margus Kasterpalu ja lisas, et tema oma pika praktika juures ei ole varem teinud nii suurt, 40 erineva nimetusega festivali.

"Varasemad kuraatorifestivalid, mis juba loomult keskenduvad ühele konkreetsele lõigule või sektorile selle kuraatori subjektiivsele maitsele Eesti teatrimaastiku mingist küljest – see jäi nagu kogu selle maastiku esitlemiseks pisut kitsaks," ütles Kasterpalu "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudistele.

Peeter Raudsepp ütles, et "Piiri peal" pani tema eest kokku üliõpilastest koosnev tuumik.

"Kõigil oli võimalus lavastusi sinna nimekirja pakkuda. See protsess oli suhteliselt valutu. Pidin üllatusega nentima, et minu ja üliõpilaste maitse oli üpris ühesugune. Vanad head asjad: etendus peab olema sisukas, seal peab olema sisu ja vormi ühtsus, seal peab olema teatav provokatiivsus, seal peab olema isiklikkus," rääkis ta, lisades, et noored ei ole inimesed, kes hooliksid väga välisest klantsitusest.

"Ma loodan, et see trend kestab neil kuni hauani. Tänapäeval on toores ja inimlik sisu see, mis kunsti nime väärib," sõnas Raudsepp.

Festivali kolmel esimesel päeval toob kuraatoriprogramm "Piiri peal" Tartusse ligikaudu sada etenduskunstide üliõpilast näitama oma töid. Kolmapäeval kohtuvad nad kõik humoorikas ühislavastuses "Piiri peal ehk nii me oleme".

Sel aastal valib festivali publik esmakordselt Draama programmist enda lemmiku. Kõige enam hääli saanud lavastuse meeskonnast saadetakse kuus inimest nädalasele kultuurireisile Prantsusmaale.

"Ma usun, et see on selline päris tore motivaator, me saame ka oma lemmikuid niimoodi tunnustada ise, mitte ei pea ilmtingimata ära ootama asjatundjate hinnanguid märtsi keskpaigal rahvusvahelisel teatripäeval," arvas Margus Kasterpalu.

Draamafestival kestab Tartus 13. septembrini. Tallinnas Telliskivi loomelinnakus Vaba Lava teatrikeskuses saab festivalist osa saada 10.-12. septembrini.

Vaata värsket Draama videoklippi:

Toimetaja: Madis JärvekülgOtseülekanne: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve etteaste ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Prima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?