Peeter Raudsepp: toores ja inimlik sisu on see, mis kunsti nime väärib ({{commentsTotal}})

Pirogovi platsil sai täna alguse Eesti Teatri Festival Draama, mis kestab 13. septembrini ning mille jooksul mängitakse etendusi nii Tartus kui ka Tallinnas.

Tänavu on Draama festivalil viis programmi: kuraatoriprogramm "Piiri peal", Balti Teatri Foorumi programm, aastaauhindade programm, Vaba Lava showcase ja Uue Tantsu showcase.

Kuraatoriprogrammi "Piiri peal" on kokku pannud kuraator Peeter Raudsepp koostöös Eestis etenduskunste õpetavate ülikoolide tudengitega, vahendas Klassikaraadio "Delta".

"Uuendus on see, et Peeter ei saa üksinda teha kogu festivali, vaid ta vastutab ainult oma programmi eest,“ sõnas peakorraldaja Margus Kasterpalu ja lisas, et tema oma pika praktika juures ei ole varem teinud nii suurt, 40 erineva nimetusega festivali.

"Varasemad kuraatorifestivalid, mis juba loomult keskenduvad ühele konkreetsele lõigule või sektorile selle kuraatori subjektiivsele maitsele Eesti teatrimaastiku mingist küljest – see jäi nagu kogu selle maastiku esitlemiseks pisut kitsaks," ütles Kasterpalu "Aktuaalse kaamera" kultuuriuudistele.

Peeter Raudsepp ütles, et "Piiri peal" pani tema eest kokku üliõpilastest koosnev tuumik.

"Kõigil oli võimalus lavastusi sinna nimekirja pakkuda. See protsess oli suhteliselt valutu. Pidin üllatusega nentima, et minu ja üliõpilaste maitse oli üpris ühesugune. Vanad head asjad: etendus peab olema sisukas, seal peab olema sisu ja vormi ühtsus, seal peab olema teatav provokatiivsus, seal peab olema isiklikkus," rääkis ta, lisades, et noored ei ole inimesed, kes hooliksid väga välisest klantsitusest.

"Ma loodan, et see trend kestab neil kuni hauani. Tänapäeval on toores ja inimlik sisu see, mis kunsti nime väärib," sõnas Raudsepp.

Festivali kolmel esimesel päeval toob kuraatoriprogramm "Piiri peal" Tartusse ligikaudu sada etenduskunstide üliõpilast näitama oma töid. Kolmapäeval kohtuvad nad kõik humoorikas ühislavastuses "Piiri peal ehk nii me oleme".

Sel aastal valib festivali publik esmakordselt Draama programmist enda lemmiku. Kõige enam hääli saanud lavastuse meeskonnast saadetakse kuus inimest nädalasele kultuurireisile Prantsusmaale.

"Ma usun, et see on selline päris tore motivaator, me saame ka oma lemmikuid niimoodi tunnustada ise, mitte ei pea ilmtingimata ära ootama asjatundjate hinnanguid märtsi keskpaigal rahvusvahelisel teatripäeval," arvas Margus Kasterpalu.

Draamafestival kestab Tartus 13. septembrini. Tallinnas Telliskivi loomelinnakus Vaba Lava teatrikeskuses saab festivalist osa saada 10.-12. septembrini.

Vaata värsket Draama videoklippi:

Toimetaja: Madis JärvekülgVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.