Lauri Saatpalu monotükk räägib läbi armee üldinimlikel teemadel ({{commentsTotal}})

VAT Teatris esietendub Lauri Saatpalu esituses monotükk „Kuidas ma koera sõin". Loo aluseks on tuntud vene lavastaja ja kirjaniku Jevgeni Griškovetsi tekst, mille keskpunktiks on noore mehe muutumine läbi mereväeteenistuse.

Viimaseks linnaromantikuks nimetatud Griškovetsi tähelend algas just sellest monoloogist, mille ta kandis kandis ette 1998. aastal vene armee teatri puhveti suitsuruumis 17le vaatajale. VAT Teatris aitas Lauri Saatpalul teksti lavale tuua lavastaja Margo Teder, kelle sõnul võttis veidi aega, kuni tema sellesse sisse elas.

„Kui algul tundus, et äkki on tegemist nõukogude-aegse sõjaväenostalgiaga, siis tegelikult see nii ei ole,“ rääkis lavastaja Margo Teder AK-s. „See lugu on mitmekülgsem ja eriti paelus, et see on hästi inimlik lugu.“
Lauri Saatpalu sõnul on Griškovetsi materjali suurim väärtus inimlik äratundmisrõõm, mis võib tabada väga erinevat lugejat ja vaatajat. „Kõik tunnevad seda, et see on nagu minust. Kui sa tunned, et sa oled päris õiges eas ja saad aru, millest seal kirjutatakse, siis sa tahadki seda etendust mängida.“

„Me räägime küll sõjaväest, aga me ei unusta ära, kes ma olen,“ lisas Teder. „Sellega ta tegeleb kogu aeg, et ta tahab aru saada, kes ta nüüd siis on. Ta oleks nagu kolmeks aastaks küüditatud kuhugi kaugele, Vladivostoki kanti. Enne seda oli tal ainult lapsepõlv, mis oli üsna ilus. Need mõtisklused on mitte ainult nendele inimestele, kes on sõjaväest käinud, vaid need on üldinimlikud teemad.“

Lauri Saatpalu leidis, et monotükk räägib loo inimesest. „Inimesest, kes kaotab iseennast või otsib iseennast. Ta ei saa aru, kes või mis ta on või kuidas ta muutub, mis on kodu. Ta räägib seda küll oma mereväekogemuse baasilt, aga see on lihtsalt vorm.“

Lauri Saatpalu mononäidend „Kuidas ma koera sõin“ esietendub homme õhtul Rahvusraamatukogu Tornisaalis.

Toimetaja: Mari KartauNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
"Mees, kes ei teinud mitte midagi”
Aare Toikka: keevitasin Heinsaare dramaatilised motiivid lavanarratiiviks

2. juulil esietendub NUKU teatris 65. hooaja viimane uuslavastus, muusikaline müsteerium "Mees, kes ei teinud mitte midagi" – maagilise realismi sugemetega lugu Mehis Heinsaare teoste ainetel. Lavastab Aare Toikka.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Eesti kunstnik Katja Novitskova.
New Yorgis avati Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus

New Yorgis Manhattani lõunaosas Linnavalitsuse pargis avati eelmisel nädalal Eesti kunstniku Katja Novitskova skulptuuride näitus - "Maa potentsiaal".

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Laulupidu.
Noorte laulu- ja tantsupeo nädal toob Tallinna 37 000 peolist

Esmaspäeval saab alguse XII noorte laulu- ja tantsupeo nädal, mis toob Tallinnasse kokku ligi 37 000 peolist ja kümneid tuhandeid pealtvaatajaid. Enam kui 19 000 noort majutatakse peonädalal koolimajadesse üle Tallinna.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.