Obinitsas räägitakse eeposte tähtsusest rahva määratlemisel ({{commentsTotal}})

Tänavu saab soomlaste eepose "Kalevala" kirja panemisest 180 ja setode eepose "Peko" avaldamisest 20 aastat. Sel puhul räägitakse täna ja homme soome-ugri kultuuripealinnas Obinitsas eepostest ja nende rolli muutumisest ajas ning tähtsusest rahva määratlemisel.

Tänapäeval on enesemääratlus aina olulisem just väikerahvastele ning eepos ehk kokkuleppeline rahvustekst mängib siinkohal olulist rolli. On ju eeposed ühelt rahvuse vaimu ja olemuse peegliks, teisalt aga oluliseks ajaloo allikaks, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Udmurdi eeposes on väga kurjalt räägitud vene vallutajatest. Mansi eeposes samuti. Otseselt vene vallutajatega on tegemist ja mõlemate autorid on venelased ja nad on oma vene vallutustest halvasti kirjutanud, nii et ka selline ajalooline tõde ja vaimsus on ilmselt rahva vaimule vajalik," selgitas kirjanik Arvo Valton.

Teisalt annab hea tekst, mida üks eepos kahtlemata on või peaks olema, lõputult võimalusi ümbertõlgendusteks. Näiteks nagu on läinud Setomaal, kus Anne Vabarna lauldud eeposest "Pekost" on tänaseks sündinud nii täispikk lavastus kui ka sümfoonia.

"Põhimõtteliselt iga lugeja võib leida sealt midagi enda jaoks ja mis on tema jaoks see Peko või selle eepose idee," lausus folklorist Andreas Kalkun.

Just praegu avatakse eeposte päeva raames ka Obinitsa Kunstizaalis Aleksander Heintalu ehk Vigala Sassi kirjutatud eepose "Kuldmamma" tekstidele Evar Riitsaare joonistatud piltide näitus. Kuldmamma on kadunud Heintalu nägemus erinevatest eepostest, kus näiteks eestlaste Kalevipoeg on pigem negatiivne kangelane.

"Kui ta on kirja pandud, siis uued põlvkonnad mõtlevad selle peale ja võib-olla püüavad oma tegemistes vältida selliseid esivanemate, vanema põlvkonna tehtud vigasid, sest igasugusel ajal ikka inimene kipub vahepeal ka eksima," tõdes kunstnik ja soome-ugri kultuuripealinna linnapea Evar Riitsaar.

Riitsaare peamine sõnum on aga see, et just praegustel keerulistel aegadel oleks oluline oma eeposi lugeda.

Toimetaja: Rutt ErnitsVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.