Teadusveeb avab Hermen Rode kahe tippteose nii reaalselt kui virtuaalselt ({{commentsTotal}})

Tallinnas ja Lübeckis on nüüdsest kunsti- ja ajaloohuviliste käsutuses interaktiivne teadusveeb "Rode altar lähivaates", mis avab kahe Hermen Rode töökoja tippteose, Niguliste ja Luuka 15. sajandist pärit kappaltarite uksed nii reaalselt kui ka virtuaalselt.

Tallinna Niguliste kiriku kappaltar on üks suurejoonelisemaid ja paremini säilinud hiliskeskaegseid Põhja-Saksa altareid kogu Euroopas ning mõõtmetelt kuulub see 15. sajandi hansalinnade suuremate hulka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Traditsiooniliselt avatakse altar kogu oma hiilguses vaid kolm korda aastas. Tänu eesti teadlaste uurimistööle, kõrgtehnoloogilistele fotodele ja IT-lahendusele võivad kunstihuvilised nüüd aga nii Tallinnas kui ka kogu maailmas süveneda mistahes hetkel teose pisematesse detailidesse ning tänu infrapuna uuringutele näha ka seda, mis on peidetud maalikihtide alla.

Lisaks Niguliste kiriku altarile hõlmab uurimus ka teist 15. sajandi kunstniku Hermen Rode töökojas valminud altarit, mis kuulub Lübecki St. Anneni muuseumi kogusse.

Projekti Saksamaa koordinaator doktor Jan Richter ütles, et tänu eesti teadlaste tööle ja kõrgtehnoloogilistele võimalustele sai selgeks mitu seni kindla vastuseta küsimust Lübecki Luuka altari ja kunstnik Rode töömeetodite kohta.

"Töörühmas oli ligi 10 esindajat muuseumist, IT spetsialistid, keemikud. Ma imetlen, kuidas kolleegid Nigulistest olid suutnud ühendada nii erinevad uurimismeetodid selle projekti heaks ja just sel moel, et iga valdkond lähenes teemale oma vaatenurga alt. Keemikud näiteks ei ole huvitatud kunstist, vaid soovivad katsetada oma uut aparaati ja seda oli neil väga hea teha sellise keskaegse altari juures," rääkis Richter.

Eestlaste uuringud lõpetasid ka aastaid kestnud vaidluse, kas Luuka altaril kujutatud aastaarv "1484" märgib altari valmimisaega või mitte.

"Üks kolleeg on väitnud, et altaril kasutatud tehnikad on liiga modernsed ja avangardsed 1484. aasta kohta ning maalil toodud mälestustahvel aastaarvuga on lihtsalt hilisem pühendus ühele Rode kunstnikust sõbrale. Tallinna kolleegide uuring aga tõestab, et nimetatud tahvel tekkis töö käigus maalile ning lõpetab aastaid kestnud vaidluse, millal altar tegelikult valminud on," selgitas Richter.

Tulevikus plaanivad Tallinna ja Lübecki teadlased koos uurida lisaks Rode teostele ka teise suure Lübecki kunstniku, Berndt Notke teoseid.

"Nüüd plaanivad Tallinna kolleegid ka sarnast uuringut ja multimeedia esitlust ning küsisid, kas meil on huvi taas koostööd teha. Kuna meil siin on samuti Notke teoseid ja üsna sarnaseid küsimusi tema teoste kohta, siis oleks võimalik jälle huvid ühendada ja mitte ühe teose, vaid juba kunsti kohta üldisemalt," rääkis Richter.

Kaht Rode altarit ühendav näitus on üleval 10. jaanuarini suurel Hansa kunsti ja kultuuri ülevaatenäitusel "Lübeck 1500", millega tähistatakse nii St Anneni muuseumi kui ka tema asukoha, iidse kloostri juubelit.

"Selle näitusega oleme ajutiselt taas kokku toonud teosed Läänemere muudest paikadest ning eksponeerime neid koos oma püsiekspositsiooniga, et näidata Lübecki kui kunstikeskuse tähtsust aastal 1500," ütles Richter.

Eesti ja kogu maailma huvilised saavad tutvuda Rode altarite looga veebirakenduse kaudu Niguliste kirikus ja Eesti kunstimuuseumi kodulehel.

Toimetaja: Merili NaelRidley Scott "Tulnukas" ("Alien")Ridley Scott "Tulnukas" ("Alien")
Kultuuriportaali kümme soovitust HÕFFiks

28. aprillil algab taas Haapsalu õudus- ja fantaasiafilmide festival ning kultuuriportaal jagab selleks õõvast, koletistest ja eelkõige omalaadsetest elamustest tulvil nädalavahetuseks mõned soovitused.

Motor Tension EnsembleMotor Tension Ensemble
Arvustus. Motor Tension Ensemble lööb pehme rusikaga

Uus kassett
"We Are All Prisoners"
Motor Tension Ensemble
6/10

Kaader videostKaader videost
Merle Jääger kehastub meheks

Mais esietendub Tartus vanas anatoomikumis lavastus "Vaim masinas. G.F. Parrot", mille lavastaja on Tiit Palu ja meespeaosaline Merle Jääger.

Kaader videostKaader videost
Aleksander Suumani peidetud maalid jõudsid avalikkuse ette

Kuressaare linnateatris avati kunstnik ja luuletaja Aleksander Suumani 90. sünniaastapäeva puhul üks erilise taustaga näitus.

FILM
"Kõrboja peremees"
ERR.ee video: vestlus Kaie Mihkelsoniga "Kõrboja peremehe" teemal

25. aprillil toimus Eesti Kinoliidus saalis järjekordne linastus sarjast "Viva la Diva!", kus sel korral sai näha filmi "Kõrboja peremees".

TEATER
Märt-Matis Lill
Vanemuise lavale jõuab Eesti algupärane ooper "Tulleminek"

22. aprillil kell 19 esietendub Sadamateatris ooper "Tulleminek", mille helilooja on Märt-Matis Lill, libreto autor Jan Kaus, muusikajuht Paul Mägi ja lavastaja Taago Tubin.

KIRJANDUS
Lauri Sommer
Lauri Sommer: räpist on kohati kõrgpoeesia saanud

Kirjandusfestivali Prima Vista patroon on sel aastal kirjanik ja muusik Lauri Sommer. 8.–13. maini peetava festivali tänavune teema "Seitsme maa ja mere taga" viitab rännakutele nii ruumis, ajas kui iseenda sees.

KUNST
Voronja galerii esimese suvenäituse, Kiwa kureeritud väljapaneku „Ajutine valitsus. Nelikend aastat punki“ avamine.
Kas vasakpoolne neoliberalism või solidaarsus?

Kultuuriministeerium korrastas kunsti rahastussüsteemi, kunstnikud ja väikeste omaalgatuslike galeriide juhid ei ole rahul, vahendab Sirp.

Arhitektuur
Näituse reklaamfotoNäituse reklaamfoto
Arhitektuurimuuseum kutsub ringkäigule Tartus

Möödunud aasta sügisel esmakordselt Tartmusis esitletud näitus "Kes loob linna?" uurib, kes, milliste eesmärkide, vahendite ja tulemustega kujundavad linnaruumi. 22. aprillil kell 16 oodatakse huvilisi aga arhitektuurimuuseumisse sellekohasele ringkäigule kuraator Kaja Paega.

"Narvainen""Narvainen"
Selgus Narva vanalinna südame arhitektuuriline ideekavand

Narva vanalinna südame arhitektuurikonkursi võitjaks kuulutati ideekavand märgusõnaga „Narvainen“, mille autoriteks on Andrus Kõresaar, Raivo Kotov, Eleriin Tekko, Liis Uustal, Lisete Kivimägi, Lilian Männikust, Sirkka Siimso ja Tõnis Malkov büroost KOKO arhitektid OÜ. Arhitektuurivõistlus hõlmas Narva kesklinnas asuva Stockholmi platsi ja Raekoja platsi piirkonda. Lahendust pakuti ka Raekoja pargi arendamiseks, mille ehitus jääb esialgu kaugemale tulevikku.

Uuendatud: 19:27 
MUUSIKA
Dianne Reeves
Täna Jazzkaarel: Dianne Reeves, Yemen Blues, Erki Pärnoja

Mitmekordne Grammy võitja Dianne Reeves esineb täna kell 19 Nordea kontserdimajas. Telliskivi Loomelinnaku kontsertidel köidavad tähelepanu Iisraeli klubibänd Yemen Blues ja Erki Pärnoja uue albumiga "Efterglow".

Arvamus
Tamur Tohver. Perpleks!

Polygon Teatris esietendub 27. aprillil "Perplex". Lavastaja ja teatrijuht Tamur Tohver kirjutas kultuuriportaalile, kust need mõtted moodsa aja absurdikomöödiaks tulid.

Meelis Oidsalu.Meelis Oidsalu.
Meelis Oidsalu: konflikt on iga loomingulise protsessi loomulik osa

"Ringvaates" oli külas kultuurikriitik Meelis Oidsalu, kelle 20. aprillil avaldatud Vikerraadio päevakommentaarist selgus, et Henrik Kalmet on esitanud lahkumisavalduse Tallinna Linnateatrisse. Stuudios selgitas ta selle konflikti tagamaid.

EMTA rektorikandidaadid "MI-s".EMTA rektorikandidaadid "MI-s".
"MI": Veerandsada aastat ülikooli juhtinud rektor saab mantlipärija

Eesti Muusika- ja Teatriakadeemiat ootab ees ajalooline verstapost – 25-aastase ametiaja järel annab Peep Lassmann teatepulga üle uuele rektorile. Enne veel kui rektorikandidaadid kogunevad 25. aprillil avalikuks väitluseks, korraldas muusikasaade "MI" nendega teledebati.
Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia rektoriteks kandideerivad pianist Marje Lohuaru, muusikateadlane Kerri Kotta, pianist Ivari Ilja ning klarnetist ja dirigent Toomas Vavilov.

Arvustus. Kadastiku karma

Mart Kadastik. Nüüd ma siis kirjutan. Elutööraamat. Tallinn: Varrak, 2016. 400 lk. 26.75 €; Paradokside puntras: Mart Kadastik kirjutab. Koost. Juku-Kalle Raid. Tallinn: Ema & Isa, 2016. 102 lk. 1.00 €.

Html Plokk