Arvustus. "Carol" kui tõeline Naiste film ({{commentsTotal}})

Cate Blanchett
Cate Blanchett "Caroli" nimiosas Autor/allikas: Kaader filmist

Uus film kinos
"Carol"
Lavastaja: Todd Haynes
Osades: Cate Blanchett, Rooney Mara, Sarah Paulson, Kyle Chandler, Jake Lacy
9/10

Filmitutvustust lugedes võiks ju määratluse "romantiline draama" kohe n-ö naistefilmide hulka liigitada, kuid pealkirjas ei ole Naised sugugi kogemata suure tähega sattunud. See on üdini tugevatel naiskarakteritel põhinev film ning nii Cate Blanchett, Rooney Mara kui ka Sarah Paulson on oma rollides vapustavad. Kui Blanchetti osatäitmiste juures ei oskaks enam Oscari-väärilisest alla poole oodatagi, siis Rooney Mara oli selles linateoses minu jaoks tõeline pärl.

Ma ei oska selle filmi käiku kirjeldada teisiti kui võrdluses tõeliselt kirgliku tantsuga. Alustades vaiksete pöörete ja silmavaadetega, tuhisedes tõeliseks mäslevaks tunnetekeeriseks, et siis taas rahuneda ja lõpuks oma partnerile üdini ausalt silma vaadata. Ilus lugu, mis sedakorda kulgeb naiste vahel ning ilmselgelt põhjusega oma ajastul homoseksuaalsete hulgas poolehoidu võitis. Tänapäeva ühiskonnas kehtivate normide vahel ekseldes oleks peategelased Carol ja Therese vast veidi kergemini end leidnud.

Mõneti kontekstivälisena mõtlesin vaid mõlema peategelase vaatenurgast lähtudes, kas "Carol" on kõige sobilikum pealkiri, vast oleks esialgne romaaninimi "The Price of Salt" isegi paslikum olnud, nii nagu ta 1952. aastal Patricia Highsmithi sulest ilmus.

Sisust

Nagu mainitud, kulgeb "Caroli" tegevus 1950. aastatel Ameerikas New Yorgis. Kaks naist, üks esmapilgul enesekindlam ja vanem ning teine, veidi alalhoidlikum ja noorem, kohtuvad ühes Manhattani kaubamajas ning püüavad koos üle astuda oma ajas kehtivatest normidest, andudes tundele, mis mõlemat teineteise poole tõmbab.

Therese Belivet (Rooney Mara) on noor ja lootusrikas fotograaf, kes töötab ajutise abina kaubamajas ning elab odavas üürikorteris. Carol (Cate Blanchett) näib enesekindla naisena, kes on ümbritsetud luksuslikust elust, kuid vaevleb armastuseta abielus ning võitleb oma nelja-aastase tütre õnne eest.
Kuigi Caroli jaoks ei ole suhe samast soost inimesega esmakordne, muudab kahe naise kohtumine mõlema elu täielikult ning pöörab pea peale senised dogmad ja väärtused.

Film kandideeris viiele Kuldgloobusele ning on nomineeritud ka kuues kategoorias Oscarile.Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

ThundercatThundercat
Valner Valme plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

Mis jääb sõelale? Mis jääb meelde? Mis jääb füüsilisse riiulisse? Mis võiks poole aasta pärast traditsioonilisse aastalõpuküsitlusse mahtuda? Aeg on sirvida läbi ligi kuus kuud plaadisaaki. Järgnev pole pingerida, aga 15 väljapaistvat albumit käesolevast aastast koos kommentaaride ja kuulamisvõimalusega.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.