Eestlased ehitasid maailma kõrgeima puitehitise ({{commentsTotal}})

Norras Bergenis aitasid eestlased ehitada maailma kõrgeimat puitmaja - "Ringvaates" tutvustas seda ehitust Kodumaja turundus- ja müügidirektor Andrus Leppik.

"Kui meid kampa kutsuti, olime me Norra turul juba 14 aastat ehitanud ja nime teinud - olime ehitanud just ka norrakatele harjumuspärasest kõrgemaid ehitisi," tõi Andrus Leppik "Ringvaates" välja, miks norralased neid appi kutsusid. "Tegelikult on tegu ühega paljudest ehitusviisidest ning praegune maja oli lihtsalt üks uus väljakutse ehitajale - Bergenis on palju puitmaju juba ajast-aega olnud ning mõeldi, et võiks olla midagi maamärgi laadset ka puidust," tõdes Leppik.

Andrus Leppiku sõnul näeb maja seest välja nagu igati mõistlik korterelamu. "Teistsuguseks teeb ta aga see, et seal on mõnus puidulõhn ning samuti see, et keegi ei ole nii kõrgeid maju ehitanud ja on alati olnud arusaam, et selleks, et nii kõrgeks minna, tuleb kasutada betooni." Suurim väljakutse oli tema sõnul näiteks tulepüsivusküsimus, samuti ka koormuse vastuvõtmise küsimus. "Norras tuleb arvestada ka maavärinatega, kuid need küsimused on väga kenasti lahendatavad - kui ise võtsin küsimuseks tulepüsivuse, siis võin öelda, et 90 minutit kannatab maja tuld ja ei kuku kokku."

Samuti on tema sõnul enamik kortereid majas müüdud. "Kui vaadata, et majas oli 62 korterit, siis praeguseks on müümata veel vaid mõni korter;" kinnitas Andrus Leppik ja tõdes, et ruutmeetrihind jäi korterites 7000 ja 8000 euro vahele. "Oslos aga küsitakse tihti korteri ruutmeetri eest ka kuni 12 000 eurot." Eesti ehitajate panuseks selle maja juures on aga kõik 62 korterit. "Me ehitame korterit Tartus täiesti valmis, viime need Eesti sadamasse ja tõstame need Norras õige koha peale," selgitas ta ka ehituslikku loogikat ja täpsustas seda, et korterites on sees kõik sisustus alates köögimööblist kuni torudeni.

Toimetaja: Kaspar ViilupNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.