Eestlased ehitasid maailma kõrgeima puitehitise ({{commentsTotal}})

Norras Bergenis aitasid eestlased ehitada maailma kõrgeimat puitmaja - "Ringvaates" tutvustas seda ehitust Kodumaja turundus- ja müügidirektor Andrus Leppik.

"Kui meid kampa kutsuti, olime me Norra turul juba 14 aastat ehitanud ja nime teinud - olime ehitanud just ka norrakatele harjumuspärasest kõrgemaid ehitisi," tõi Andrus Leppik "Ringvaates" välja, miks norralased neid appi kutsusid. "Tegelikult on tegu ühega paljudest ehitusviisidest ning praegune maja oli lihtsalt üks uus väljakutse ehitajale - Bergenis on palju puitmaju juba ajast-aega olnud ning mõeldi, et võiks olla midagi maamärgi laadset ka puidust," tõdes Leppik.

Andrus Leppiku sõnul näeb maja seest välja nagu igati mõistlik korterelamu. "Teistsuguseks teeb ta aga see, et seal on mõnus puidulõhn ning samuti see, et keegi ei ole nii kõrgeid maju ehitanud ja on alati olnud arusaam, et selleks, et nii kõrgeks minna, tuleb kasutada betooni." Suurim väljakutse oli tema sõnul näiteks tulepüsivusküsimus, samuti ka koormuse vastuvõtmise küsimus. "Norras tuleb arvestada ka maavärinatega, kuid need küsimused on väga kenasti lahendatavad - kui ise võtsin küsimuseks tulepüsivuse, siis võin öelda, et 90 minutit kannatab maja tuld ja ei kuku kokku."

Samuti on tema sõnul enamik kortereid majas müüdud. "Kui vaadata, et majas oli 62 korterit, siis praeguseks on müümata veel vaid mõni korter;" kinnitas Andrus Leppik ja tõdes, et ruutmeetrihind jäi korterites 7000 ja 8000 euro vahele. "Oslos aga küsitakse tihti korteri ruutmeetri eest ka kuni 12 000 eurot." Eesti ehitajate panuseks selle maja juures on aga kõik 62 korterit. "Me ehitame korterit Tartus täiesti valmis, viime need Eesti sadamasse ja tõstame need Norras õige koha peale," selgitas ta ka ehituslikku loogikat ja täpsustas seda, et korterites on sees kõik sisustus alates köögimööblist kuni torudeni.

Toimetaja: Kaspar ViilupAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.