Marge-Ly Rookäär soovitas "Terevisioonis" klassikalise muusika üritusi ({{commentsTotal}})

Klassikaraadio tegevtoimetaja Marge-Ly Rookäär jagas tänases "Terevisioonis" soovitusi lähiajal toimuvatest klassikalise muusika üritustest.

Johann Sebastian Bach "Matteuse passioon" 10. märtsil Estonia konsterdisaalis ja 12. märtsil Vanemuise kontserdimajas

"Homne teos on erakordselt suurele koosseisule ja ma arvan, et see on ka üks põhjusi, miks seda on vähe ette kantud Eestis. See ei ole pelgalt kontsert-ettekanne, vaid see on lavastuslik ettekanne. Seal on vaadata ja kuulata, kaasa mõelda. Bachi kaasaegsed väidavad, et tal oli viis passiooni, millest säilinud on kaks. Tema põhiline suund on just see osa, mis eelneb Jeesuse ristilöömisele, tema hukkamõistmine ja põlgamine. See peaks panema mõtlema inimesed."

ERSO: Sula kontsert 18. märtsil Estonia kontserdisaalis

"Helena Tulve teose järgi on pealkiri kontserdil. Itaalia kaasaegne helilooja Giovanni Bonato on kirjutanud spetsiaalselt selleks õhtuks uudisteose, mis on pühendatud esimesele maailmasõjale. See on selline helilooja, kes kasutab ruumi. Et muusikud või koor on ümber publiku ja moodustub hoopis midagi uut. Lisaks peaks olema dirigent Mikk Üleoja debüüt ERSO ees. Dirigent on ka Paavo Järvi, kes on meie praegune absoluutne tipp ja mul on nii hea meel, et ta on praegu Eestis."

Suure reede kontsert Arvo Pärt "Passio" 25. märtsil Niguliste muuseumis

"Väga sisunõrguv teos, mis peaks panema kaasa mõtlema. Selle teose sündimise idee algas Pärdil juba Eestis, aga 80ndatel, kui ta emigreerus, siis ta kirjutas selle esialgse variandi praktiliselt ümber. Tõnu Kaljuste on Nigulistes kogu oma muusikalise meeskonnaga ja saab olema suurejooneline õhtu, soovitan."

Toimetaja: Madis LaurLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.