"Eesti lugude" ankeet. Andres Maimik: miks mitte võtta fookusse üks läbini tark inimene, mis siis, et nihkega ({{commentsTotal}})

Andres Maimik Autor: EFIS

9. märtsil jõuab ekraanile Andres Maimiku ja Rain Tolgi film "Viirusekandurid", mis räägid radikaalsest kunstnikust Kalev Rajangust. Kultuuriportaali küsimustele vastas filmi autor Andres Maimik.

Andres Maimik

Andres Maimik on eesti filmirežissöör, kelle tuntumateks teosteks on "Jan Uuspõld läheb Tartusse", "Umbkotid" ja "Kirsitubakas". Ta võitis 2004. aastal Eesti Filmiajakirjanike Ühingi aasta filmi auhinna Neitsi Maali dokumentaalfilmi "Elav Jõud" eest ningi 2007. oli Pärnu filmifestivali parim Eesti film tema ja Jaak Kilmi dokumentaal "Müümise kunst". Maimik on õpetanud Eesti Kunstiakadeemias ja Tallinna Ülikoolis dokumentalistikat, filmilavastamise aluseid ja dramaturgiat ning korraldanud kinoseminare. Ta on avaldanud probleemartikleid, ülevaateid ja filmikriitikat paljudes väljaannetes ning 1999. kuulutati ta parimaks filmiajakirjanikuks.

Mis on teie filmi põhiline idee?

Idee oli teha portreefilmi ühest ainukordsest isiksusest ja radikaasest mõtlejast, kelle ideed on niivõrd eriskummalised, et need ei sobitu isegi arvamusfestivali kirjusse põlle. Aga kes oskab oma karismaatilise esinemiste ja verbaalselt võimeka väljenduslaadiga ära tinistada ka neid, kes tahaks talle vastu karjuda. "Viirusekandur" võtab selle kontrakultuuri misjonäri ning paiskab ta vastamisi korporatiivse, poliitilise ja ärieliidiga, kelle pihta on ta seni oma kriitikanooli pildunud ning seirab, kuidas need kaks vastaspoolt teineteisega toime tulevad.

Miks valisite just sellise teema?

"Eesti lugude" sari lausa nõuab uute põnevate Eesti isiksuste päevavalgele toomist. Miks mitte võtta seekord fookusesse üks läbinisti tark inimene, mis siis, et nihkega.

Kas olete näinud kõiki seniseid "Eesti Lugusid"? Mis teile sealt meelde on jäänud?

Legendiks on saanud ju film "Salme saladus" vendadest-õdedest Sõnajalgadest.

Miks otsustasite osaleda "Eesti Lugude" sarjas?

"Eesti lugude" sari on täpselt õige formaat, et eksperimenteerida dokumentaalfilmi vahenditega, võtta veidi vabamalt, kui pikka filmi tehes.

Milliseks peate "Eesti Lugude" positsiooni Eesti dokumentalistikas?

See on vajalik kasvuhoone tulevastele dokumentalistidele ning võimalus Eesti elu portreteerida paljude erinevate nurkade alt, läbi isikupäraste käekirjade.

Milline on teie arust Eesti dokumentaalfilmide olukord praegusel hetkel?

Pole paha, nagu ütleks Villu Reiljan.

Mis on parim Eesti dokumentaalfilm läbi aegade?

Kõik head dokid on parimad.{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.