"Eesti lugude" ankeet. Andres Maimik: miks mitte võtta fookusse üks läbini tark inimene, mis siis, et nihkega ({{commentsTotal}})

Andres Maimik
Andres Maimik Autor/allikas: EFIS

9. märtsil jõuab ekraanile Andres Maimiku ja Rain Tolgi film "Viirusekandurid", mis räägid radikaalsest kunstnikust Kalev Rajangust. Kultuuriportaali küsimustele vastas filmi autor Andres Maimik.

Andres Maimik

Andres Maimik on eesti filmirežissöör, kelle tuntumateks teosteks on "Jan Uuspõld läheb Tartusse", "Umbkotid" ja "Kirsitubakas". Ta võitis 2004. aastal Eesti Filmiajakirjanike Ühingi aasta filmi auhinna Neitsi Maali dokumentaalfilmi "Elav Jõud" eest ningi 2007. oli Pärnu filmifestivali parim Eesti film tema ja Jaak Kilmi dokumentaal "Müümise kunst". Maimik on õpetanud Eesti Kunstiakadeemias ja Tallinna Ülikoolis dokumentalistikat, filmilavastamise aluseid ja dramaturgiat ning korraldanud kinoseminare. Ta on avaldanud probleemartikleid, ülevaateid ja filmikriitikat paljudes väljaannetes ning 1999. kuulutati ta parimaks filmiajakirjanikuks.

Mis on teie filmi põhiline idee?

Idee oli teha portreefilmi ühest ainukordsest isiksusest ja radikaasest mõtlejast, kelle ideed on niivõrd eriskummalised, et need ei sobitu isegi arvamusfestivali kirjusse põlle. Aga kes oskab oma karismaatilise esinemiste ja verbaalselt võimeka väljenduslaadiga ära tinistada ka neid, kes tahaks talle vastu karjuda. "Viirusekandur" võtab selle kontrakultuuri misjonäri ning paiskab ta vastamisi korporatiivse, poliitilise ja ärieliidiga, kelle pihta on ta seni oma kriitikanooli pildunud ning seirab, kuidas need kaks vastaspoolt teineteisega toime tulevad.

Miks valisite just sellise teema?

"Eesti lugude" sari lausa nõuab uute põnevate Eesti isiksuste päevavalgele toomist. Miks mitte võtta seekord fookusesse üks läbinisti tark inimene, mis siis, et nihkega.

Kas olete näinud kõiki seniseid "Eesti Lugusid"? Mis teile sealt meelde on jäänud?

Legendiks on saanud ju film "Salme saladus" vendadest-õdedest Sõnajalgadest.

Miks otsustasite osaleda "Eesti Lugude" sarjas?

"Eesti lugude" sari on täpselt õige formaat, et eksperimenteerida dokumentaalfilmi vahenditega, võtta veidi vabamalt, kui pikka filmi tehes.

Milliseks peate "Eesti Lugude" positsiooni Eesti dokumentalistikas?

See on vajalik kasvuhoone tulevastele dokumentalistidele ning võimalus Eesti elu portreteerida paljude erinevate nurkade alt, läbi isikupäraste käekirjade.

Milline on teie arust Eesti dokumentaalfilmide olukord praegusel hetkel?

Pole paha, nagu ütleks Villu Reiljan.

Mis on parim Eesti dokumentaalfilm läbi aegade?

Kõik head dokid on parimad.Vince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.