Kalju Komissarov: noorte sõnavara on kahanenud ääretult väikseks ({{commentsTotal}})

"OP" võttis kaasa arhiivikaadrid Eesti Televisiooni kullafondist ning käis külas 70-aastaseks saanud teatrimehel Kalju Komissarovil.

Komissarov ütles lavakunsti kateedri esimesi lende ning praeguseid võrreldes, et varem oli tudengitega lihtsam suhelda. "Sai tuua mingeidki näiteid maailmakultuurist. Tänapäeval on see kohutavalt keeruline, kuna sõnavara on ääretult väike. Näiteks eile ei teadnud tüdruk, mis või kes on "kubjas", hunti teatakse, aga et susi on ka hunt, seda jälle ei teata, sest see ei kuulu selle kolmesaja silbi hulka, mida nad selle pöidlaga seal toksivad. Lugemus on minimaalne, rääkimata sellest, et kursusel on kaks või kolm inimest, kes võivad vabalt etteantud paberi peal võõrast teksti lugeda," kritiseeris ta noori inimesi.

Sõnad, millega õppejõud noori teele saadab, ei ole muutunud. "Kõige esimesel tunnil ütlen ma nendele kõigile, et sõbrad, mitte keegi ei oota teid. Teid pole absoluutselt mitte kellelegi tarvis. Maailmas ei ole ühtegi peanäitejuhti, kes öösiti ei maga, närib küüsi ja ütleb, et no millal nad ükskord tulevad. Nad ei viitsi isegi diplomietendusi vaatama tulla. Teie ülesanne on ennast vajalikuks teha."

Rääkides nii vanade kui uute õpilastega on aru saada, et nad kõik armastavad Komissarovit ühtemoodi. "Mulle on aeg-ajalt jäänud selline mulje, aga ma armastan neid ka. Kui hakkasin kuuskümmend saama, siis enne seda rääkisin kõigile, et elaks nii kaua, et saaks nüüd see kuuskümmend täis ja saaks ükskord nad kõik Ugalasse kokku korjata, ja siis saigi see tehtud. See oli minu elu kõige õnnelikum päev, ilma igasuguse naljata. Nüüd on kümme aastat möödas ja eks vaatame."

Toimetaja: Jaanika ValkIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.