Madis Kalmet: ma ei ole kuskil näinud imelikumaid lavastusi kui festivalidel ({{commentsTotal}})

Henrik Kalmeti soolodebüüt "A Festival Piece ehk Meeleheitlik katse pälvida festivalikutse" on igal juhul juba pälvinud tähelepanu. Oma arvamuse ütlesid "OPis" teatrikriitik Kadi Herkül ja Henriku isa, lavastaja ja näitleja Madis Kalmet.

"Ühest küljest mulle tundub, et Henrik Kalmeti esimene soololavastus on selline vahva ja teatraalne krutski," ütles Kadi Herkül saates. "Et võtame õige teatri stambid, festivalilavastuste klišeed, paigutame nad üksteise järel üksteise otsa ja vaatame, mis sellest välja tuleb. Ent et ma usun, et selle lavastuse alapealkirja ei tohiks väga tõsiselt ja üks ühele võtta. Sest midagi meeleheitlikku selles lavastuses ei ole ja samamoodi pole ka noorel edukal näitlejal Henrik Kalmetil mingit põhjust meeleheidet tunda."

"Mis puudutab lavastuse ülesehitust, siis nagu nii Kalmet ise kui tema dramaturg Paul Piik juba enne esietendust ütlesid, on see niisugune hakitud pildirida, millel ei ole selget lugu või narratiivi ja see on siis iga vaataja enda ülesanne see pilt kuidagi kokku panna, ja täpselt seda me ka laval näeme," lisas Herkül.

Madis Kalmet tõdes, et kuraatorid ja žüriid valivad tihti festivaliprogrammi kummalisi ja imelikke, isegi arusaamatuid lavastusi. "Ma pole segasemaid ja ehmatavamaid teatrielamusi saanud, kui just festivaliprogrammide raames," sõnas Kalmet. "Tihti festivalikuraatorid isegi armastavad valida oma festivaliprogrammi selliseid antiteatri lavastusi. Antiteater ei pea olema kuuldav, ei pea olema nähtav, ei pea olema arusaadav. Kuid tähtis on, et seal oleks palju šokeerivaid elemente. Ja alastiolek on sel selles ahelas üks kõige süütum element."

"Nii et ma olen väga imelikke lavastusi näinud ja seetõttu oli ootusärevus suur," märkis Madis Kalmet. "Ja ma mõtlesin, et Henrik, kes on hea koomilise närviga, lahendab ka selle paroodilises võtmes. Ja siis ma korraga vaatasin, et tegelikult ta suhtub sellesse väljakutsesse või endale antud ülesandesse väga tõsiselt. Ma isegi tajusin selle etenduse puhul rituaalse akti taotlusi. Mingites elementides liikus ta sellistel aladel, mis tekitasid minus saalis natuke hirmu, et ta viib end transieelsesse seisundisse. Et ta näitlejana kompas näitlejate eneseväljenduse vahendite piire."

Vaadake kogu juttu ja katkendeid lavastusest juuresolevast videost.

Toimetaja: Valner ValmeLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.