Madis Kalmet: ma ei ole kuskil näinud imelikumaid lavastusi kui festivalidel ({{commentsTotal}})

Henrik Kalmeti soolodebüüt "A Festival Piece ehk Meeleheitlik katse pälvida festivalikutse" on igal juhul juba pälvinud tähelepanu. Oma arvamuse ütlesid "OPis" teatrikriitik Kadi Herkül ja Henriku isa, lavastaja ja näitleja Madis Kalmet.

"Ühest küljest mulle tundub, et Henrik Kalmeti esimene soololavastus on selline vahva ja teatraalne krutski," ütles Kadi Herkül saates. "Et võtame õige teatri stambid, festivalilavastuste klišeed, paigutame nad üksteise järel üksteise otsa ja vaatame, mis sellest välja tuleb. Ent et ma usun, et selle lavastuse alapealkirja ei tohiks väga tõsiselt ja üks ühele võtta. Sest midagi meeleheitlikku selles lavastuses ei ole ja samamoodi pole ka noorel edukal näitlejal Henrik Kalmetil mingit põhjust meeleheidet tunda."

"Mis puudutab lavastuse ülesehitust, siis nagu nii Kalmet ise kui tema dramaturg Paul Piik juba enne esietendust ütlesid, on see niisugune hakitud pildirida, millel ei ole selget lugu või narratiivi ja see on siis iga vaataja enda ülesanne see pilt kuidagi kokku panna, ja täpselt seda me ka laval näeme," lisas Herkül.

Madis Kalmet tõdes, et kuraatorid ja žüriid valivad tihti festivaliprogrammi kummalisi ja imelikke, isegi arusaamatuid lavastusi. "Ma pole segasemaid ja ehmatavamaid teatrielamusi saanud, kui just festivaliprogrammide raames," sõnas Kalmet. "Tihti festivalikuraatorid isegi armastavad valida oma festivaliprogrammi selliseid antiteatri lavastusi. Antiteater ei pea olema kuuldav, ei pea olema nähtav, ei pea olema arusaadav. Kuid tähtis on, et seal oleks palju šokeerivaid elemente. Ja alastiolek on sel selles ahelas üks kõige süütum element."

"Nii et ma olen väga imelikke lavastusi näinud ja seetõttu oli ootusärevus suur," märkis Madis Kalmet. "Ja ma mõtlesin, et Henrik, kes on hea koomilise närviga, lahendab ka selle paroodilises võtmes. Ja siis ma korraga vaatasin, et tegelikult ta suhtub sellesse väljakutsesse või endale antud ülesandesse väga tõsiselt. Ma isegi tajusin selle etenduse puhul rituaalse akti taotlusi. Mingites elementides liikus ta sellistel aladel, mis tekitasid minus saalis natuke hirmu, et ta viib end transieelsesse seisundisse. Et ta näitlejana kompas näitlejate eneseväljenduse vahendite piire."

Vaadake kogu juttu ja katkendeid lavastusest juuresolevast videost.

Toimetaja: Valner Valme{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.