Arhitektid süüdistavad riigihanke tellijat isiklike õiguste rikkumises ({{commentsTotal}})

Möödunud aasta lõpus kuulutati välja riigihange Narva Raekoja hoone põhiprojekti täiendamiseks ning raekoja platsi ja lähitänavate projekteerimiseks. 2008. aastal Narva Raekoja arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti teinud arhitektid süüdistavad riigihanke tellijat oma isiklike õiguste rikkumisest.

2008. aastal korraldas Narva Arenduse ja Ökonoomika Amet Narva raekoja riigihanke, mille võitis AS Irbistero. Viimane tellis arhitektidelt Niina Mägerilt ja Vaike Pungaselt arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti. Nüüd kaheksa aastat hiljem korraldati projekti täiendamiseks ja muutmiseks uus hange, kuid hanke korraldaja ei ole autoritelt luba küsinud ega pakkunud arhitektidele võimalust ise oma teost muuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arhitekt Niina Mägeri sõnul pole 2008. aastal koostatud töölepingutes sõnagi isiklike autoriõiguste loobumisest.

Sisearhitekt Vaike Pungas pälvis 2009. aastal Narva raekoja sisearhitektuurse projekti eest ka Muinsuskaitseameti tunnustuse. "See oli väga põhjalik töö, me elasime sellesse ajastusse sisse ja nüüd tundub arusaamatu, kuidas on võimalik, et muudatuste tegemiseks, milleks meil on praegu pädevus ja õigus, ei pöördutud üldse meie poole."

Narva Arenduse ja Ökonoomika Ameti direktor ütleb, et uue hanke võitja on juba teada ning lähiajal on kavas temaga ka leping sõlmida.

"Praegu käib meil juba suhtlus juristide tasemel, kus arutatakse kõik võimalused meievahelise vaidluse rahuldamiseks kõikide osapoolte huvides," ütles Narva linna arenduse ja ökonoomikaameti direktor Georgi Ignatov, kes ei soovinud kommenteerida võimalikku kokkuleppe saavutamist arhitektidega. "Meil on käsil väga kindel teine etapp, sõlmime lepingu eduka pakkujaga, suhtlemine arhitektidega käib paralleelselt juba praegu."

Arhitekte esindav vandeadvokaat Eeva Mägi kinnitab, et autori isiklikud õigused on autori isikust lahutamatud ja ainult autor saab anda nõusoleku oma isiklike õiguste kasutamiseks. Kuna Niina Mäger ja Vaike Pungas ei ole mitte kellelegi andnud oma isiklikku õigust teost muuta, siis ei saa seda õigust olla ka Narva Arenduse ja Ökonoomika Ametil.

Vandeadvokaat Eeva Mägi sõnul tuleks hanke eesmärk saavutada siiski õiguspärasel teel. "Praegu tulekski hange kuulutada kehtetuks, sest sõna otseses mõttes toimub riigi rahade raiskamine, sest selle hankega ei saavutata püstitatud eesmärki."

Toimetaja: Jaanika ValkOtseülekanne: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve etteaste ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Prima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?