Arhitektid süüdistavad riigihanke tellijat isiklike õiguste rikkumises ({{commentsTotal}})

Möödunud aasta lõpus kuulutati välja riigihange Narva Raekoja hoone põhiprojekti täiendamiseks ning raekoja platsi ja lähitänavate projekteerimiseks. 2008. aastal Narva Raekoja arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti teinud arhitektid süüdistavad riigihanke tellijat oma isiklike õiguste rikkumisest.

2008. aastal korraldas Narva Arenduse ja Ökonoomika Amet Narva raekoja riigihanke, mille võitis AS Irbistero. Viimane tellis arhitektidelt Niina Mägerilt ja Vaike Pungaselt arhitektuurse ja sisearhitektuurse projekti. Nüüd kaheksa aastat hiljem korraldati projekti täiendamiseks ja muutmiseks uus hange, kuid hanke korraldaja ei ole autoritelt luba küsinud ega pakkunud arhitektidele võimalust ise oma teost muuta, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Arhitekt Niina Mägeri sõnul pole 2008. aastal koostatud töölepingutes sõnagi isiklike autoriõiguste loobumisest.

Sisearhitekt Vaike Pungas pälvis 2009. aastal Narva raekoja sisearhitektuurse projekti eest ka Muinsuskaitseameti tunnustuse. "See oli väga põhjalik töö, me elasime sellesse ajastusse sisse ja nüüd tundub arusaamatu, kuidas on võimalik, et muudatuste tegemiseks, milleks meil on praegu pädevus ja õigus, ei pöördutud üldse meie poole."

Narva Arenduse ja Ökonoomika Ameti direktor ütleb, et uue hanke võitja on juba teada ning lähiajal on kavas temaga ka leping sõlmida.

"Praegu käib meil juba suhtlus juristide tasemel, kus arutatakse kõik võimalused meievahelise vaidluse rahuldamiseks kõikide osapoolte huvides," ütles Narva linna arenduse ja ökonoomikaameti direktor Georgi Ignatov, kes ei soovinud kommenteerida võimalikku kokkuleppe saavutamist arhitektidega. "Meil on käsil väga kindel teine etapp, sõlmime lepingu eduka pakkujaga, suhtlemine arhitektidega käib paralleelselt juba praegu."

Arhitekte esindav vandeadvokaat Eeva Mägi kinnitab, et autori isiklikud õigused on autori isikust lahutamatud ja ainult autor saab anda nõusoleku oma isiklike õiguste kasutamiseks. Kuna Niina Mäger ja Vaike Pungas ei ole mitte kellelegi andnud oma isiklikku õigust teost muuta, siis ei saa seda õigust olla ka Narva Arenduse ja Ökonoomika Ametil.

Vandeadvokaat Eeva Mägi sõnul tuleks hanke eesmärk saavutada siiski õiguspärasel teel. "Praegu tulekski hange kuulutada kehtetuks, sest sõna otseses mõttes toimub riigi rahade raiskamine, sest selle hankega ei saavutata püstitatud eesmärki."

Toimetaja: Jaanika ValkNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.