Mart Kalm: Siinmaa funkvilla oli nõukogude ajal üks hea eesti aja keskseid sümboleid ({{commentsTotal}})

Viimases "OP'is" rääkis Pärnus asuvast Olev Siinmaa funkvillast Eesti Kunstiakadeemia rektor Mart Kalm, kes julgeb seda pidada üheks keskseks eestiaegseks visuaalseks sümboliks.

"Selle maja praeguse saatuse üle on nii hea meel, sest tegu on ühe Eesti kõigi aegade väljapaistama eramuga, mille on projekteerinud Olev Siinmaa, mis on lõpuks korda saanud. Arvestades seda, kuidas meil ei ole mitte kõigil Eesti funkmajadel nii hästi läinud - siin on aga Viljo Vetiku ja Anneli Akkermanni näol tegu näitlikult heade tellijatega, kes on lasknud kõik korda teha ja naudivad oma elu siin," tõdes Kalm ja lisas, et eestiaegne maja on elamiseks hea. "Perekonnaelu keskaegses Tallinna kaupmeheelamus ei ole kõige mugavam tänapäeva standardite järgi, aga selline eestiaegne funkvilla on väga soodne moodsaks eluks."

"See maja on sellesmõttes ka kuulus, et see oli terve nõukogude aja üks niisuguseid keskseid hea eesti aja visuaalseid sümboleid," tõi Mart Kalm välja, et see funkvilla näitas seda, et Pärnu oli supellinnana uudne ja uusi kaasaegseid tegevusi viljelev. "Kuna Siinmaa haridus oli rohkem sisearhitekti oma, siis talle istus interjöör ja väike vorm - üks põnevamaid asju on minu selja taga olev siseaken. Selle põhjus on see, et linnaarhitekt Olev Siinmaa ei suutnud oma pika staaži jooksul muuta vanamoodsat ehitusmäärust, mis tõttu oli maja lubatud väga ehitada krundipiirile," tõdes Kalm, et selles põhjuseks on puhtalt see, et selle abil on võimalik valgustada ilma akendeta sööginurka.

Toimetaja: Kaspar ViilupAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.