Raivo Trass: uus teater ei ütle mulle midagi, sest see on selline lapsemäng ({{commentsTotal}})

Saates "Hommik Anuga" oli külas näitleja Raivo Trass, kes tähistas enda 70. sünnipäeva ning selleks puhuks rääkis mõne sõna sellest, millise tundega ta vaatab kunagi tehtud rolle ja mida ta arvab praegusest Eesti teatrimaastikust.

"Enam ei lähe joostes tööle ja olen rohkem hoidma hakanud - kõik, kui me noored oleme, siis on tuhat tegemist ja tahame kõike kiiresti ära teha," ütles Raivo Trass "Hommik Anuga" saates, et praeguseks on ta aru saanud, et teine inimene tuleb lõpuni kuulata. "Ei ole ühtki kehva aega olnud või vähemalt mina ei oska nii vaadata," selgitas ta ja lisas, et ta ei oska välja tuua, millist aega ta tagasi sooviks. Raivo Trass tõdes, et tsitaate ja nalju filmist "Viimne reliikvia" ta ei ole enda elus kunagi uuesti kasutanud ja tal on isegi piinlik, kui inimesed bussis tulevad juurde ja üritavad neid kuidagi vääralt tsiteerida. "Meil olid selle filmi jaoks Tallinnas Hipodroomil ratsutamistreeningud ja ma ei olnud küll kunagi ratsutanud, aga ma õppisin selle kiiresti ära."

"Kui ma olen praegu vaadanud nooremate lavastusi Telliskivi Loomelinnakus, siis ma ütleks, et tehke-tehke - te püüate midagi uut enda jaoks leida, seda on vajalik teha, aga minule ei ütle see midagi, sest see on selline lapsemäng," kirjeldas Raivo Trass uusi teatritegijaid. "Ma tunnistas, et käin vähem teatris. Kui ma töötan kusagil teatris, siis ma vaatan muidugi kõik tükid ära, aga eriti ei kipu vaatama," ütles Trass ja lisas, et ta on saanud paar korda pettumuse osaliseks, kui ta läheb ühte tuntud teatrisse mingit etendust vaatama ja laval toimuv on täielik nonsense. "See on täiesti risti vastupidine ja algmaterjali kahjustav, aga see ehmatab ära, sest miks ma pean sellist asja vaatama."

Raivo Trass tõi välja, et kunst on julm ja selle teevad julmaks need inimesed, kes kunstis on. "Käib meeletu võitlus, kes teisest parem on ning selle paremuse taga on võimuiha olla teisest parem." Samuti rääkis ta sellest, kuidas ta Pärnu teatrist koondati. "Ma sain pärast teada, kuidas seda tehti ja mis teid kasutati - ma olen neid inimesi kohanud, kes seda tegid, aga ma ei ole nende peale kuri ega heida neile midagi ette, sest ma mõtlen ainult niipidi, et seda tehti mulle, kuna ka mina olen niiviisi käitunud."

Toimetaja: Kaspar ViilupVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.