Tallinna Ülikooli Rakvere kolledžis loeti ette "Tõe ja õiguse" teist osa ({{commentsTotal}})

Tallinna Ülikooli Rakvere kolledžis loetakse emakeelepäeval ette "Tõde ja õigust". Ligi 80 inimese suust saab kuulda Indrek Paasi elust Mauruse koolis.

Tallinna Ülikooli Rakvere kolledžis loeti emakeelpäeva ja Tammsaare "Tõe ja õiguse" aasta puhul ette suurteose teist köidet, vahendas "Aktuaalne kaamera". Rakvere kolledži arendusjuhi Kristel Männi sõnul ärkavad eestlased teadupärast ju enne kukke ja koitu. "Eriti, kui me mõtleme nüüd laiemalt "Tõe ja Õiguse" ja Vargamäe kontseptsioonile ja selle esimesele osale, kus käis üks armutu töötamine varavalgest hilisõhtuni, siis me leidsime, et on väga ilus valida sellised sümboolsed kellaajad," selgitas ta, miks hakati raamatut ette lugema juba varahommikul."

"Tõe ja õiguse" esimene raamat ilmus 90 aasta eest, teine kolm aastat hiljem. Härra Mauruse ja tema kooli loomisel on Tammsaare saanud ainest Hugo Treffnerist ja tema eragümnaasiumist, kus kirjanik ise õppis. "Ühiskonnas tervikuna oli õpetajaamet oli rohkem au sees ja õpetaja poole vaadati rohkem alt üles," tõdes Rakvere Reaalgümnaasiumi direktor Martti Marksoo.

Rakvere linnavolikogu liige Andres Jaadla ütles, et see on ikka tõesti imetlusväärne, kuidas Tammasaare oskab sõna kasutada ja mis tõdesid ta ka kohe varahommikul läbi oma raamatu temani tõi. "Minule sattus koht, kus Indrek oli kooli sisse tulnud ja oma kasti sisse toonud, mille peale härra Maurus luges talle sõnad peale, mis kehtivad siiamaani."

Vargamäe Indreku kujunemise lugu Mauruse koolis saab kuulata-vaadata Rakvere kolledži kodulehel. Raamat loetakse läbi päikeseloojanguks.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Aktuaalne kaameraIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.