Tallinna Ülikooli Rakvere kolledžis loeti ette "Tõe ja õiguse" teist osa ({{commentsTotal}})

Tallinna Ülikooli Rakvere kolledžis loetakse emakeelepäeval ette "Tõde ja õigust". Ligi 80 inimese suust saab kuulda Indrek Paasi elust Mauruse koolis.

Tallinna Ülikooli Rakvere kolledžis loeti emakeelpäeva ja Tammsaare "Tõe ja õiguse" aasta puhul ette suurteose teist köidet, vahendas "Aktuaalne kaamera". Rakvere kolledži arendusjuhi Kristel Männi sõnul ärkavad eestlased teadupärast ju enne kukke ja koitu. "Eriti, kui me mõtleme nüüd laiemalt "Tõe ja Õiguse" ja Vargamäe kontseptsioonile ja selle esimesele osale, kus käis üks armutu töötamine varavalgest hilisõhtuni, siis me leidsime, et on väga ilus valida sellised sümboolsed kellaajad," selgitas ta, miks hakati raamatut ette lugema juba varahommikul."

"Tõe ja õiguse" esimene raamat ilmus 90 aasta eest, teine kolm aastat hiljem. Härra Mauruse ja tema kooli loomisel on Tammsaare saanud ainest Hugo Treffnerist ja tema eragümnaasiumist, kus kirjanik ise õppis. "Ühiskonnas tervikuna oli õpetajaamet oli rohkem au sees ja õpetaja poole vaadati rohkem alt üles," tõdes Rakvere Reaalgümnaasiumi direktor Martti Marksoo.

Rakvere linnavolikogu liige Andres Jaadla ütles, et see on ikka tõesti imetlusväärne, kuidas Tammasaare oskab sõna kasutada ja mis tõdesid ta ka kohe varahommikul läbi oma raamatu temani tõi. "Minule sattus koht, kus Indrek oli kooli sisse tulnud ja oma kasti sisse toonud, mille peale härra Maurus luges talle sõnad peale, mis kehtivad siiamaani."

Vargamäe Indreku kujunemise lugu Mauruse koolis saab kuulata-vaadata Rakvere kolledži kodulehel. Raamat loetakse läbi päikeseloojanguks.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Aktuaalne kaameraAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.