2015. aasta betoonehitiseks sai Ihaste sild ({{commentsTotal}})

{{1458025976000 | amCalendar}}

15. märtsil kuulutati Tallinnas Kultuurikatlas toimuval betoonipäeval välja konkursi "Aasta betoonehitis 2015" võitjad - aasta betoonehitise preemia pälvis Ihaste sild.

Zürii ütles, et Ihaste silla teeb eriliseks see, et ta asub nii vertikaalselt kui ka horisontaalselt kõvera peal, pakkudes sellega korraliku väljakutse nii projekteerijale kui ka ehitajale. "Betoonarhitektuuri kõverused ja kumerused kogu silla ulatuses koos vaateplatvormide ja trepiga demonstreerivad ehedalt betooni kui struktuurmaterjali eeliseid."

Ihaste silla 90 meetri pikkuse peaava ehitusel kasutati esmakordselt Balti maades DOKA mobiilset rippraketise süsteemi. "Varasemalt ei ole Baltikumis sellises mahus konsoolse valuna rajatisi ehitatud. Selle tehnoloogia kasutus võimaldas efektiivset ja ökonoomset teostust silla peaava ehitusel üle Emajõe, rääkimata ehituskoormuse mõju vähendamisest keskkonnale ja mõlemal pool silda asuvatele Natura looduskaitsealadele," ütles žürii esimees Aadu Kaha.

Juhan Idnurm ja Siim Idnurm on ka 2007. aastal võitnud konkursi "Aasta betoonehitis" peaauhinna – Puurmani kaarsilla eest.

Eriauhind betooniinnovatsiooni eest – KODA, Kodasema OÜ
Suurepärane näide ühiskondlikust algatusest, mis õigete inimeste (spetsialistide) kokku sattudes võib mägesid liigutada. "Koda avaldas muljet, kui väike, aga tubli katse lihtsustada eramuehi-tust ning leida uusi, kaasaegseid ja laialdaselt kätte saadavaid lahendusi eluasemeproblee-midele. Koda näitab, et betoonehitis ei pea tingimata olema suuremahuline ja staatiline, betooni saab koos teiste materjalidega edukalt kasutada ka selliste väikeehitiste puhul," tõi žürii välja.

Eriauhind tellijale: Anders Anderson – Eramu Tabasalus, Harku vallas, Harjumaal.
Pühendumuse, eesmärgipärasuse ja otsustusjulguse eest betooniga tegelemisel.

Aadu Kana ütles, see on maja, mis erinevatest külgedest vaadates absoluutselt erineva mulje jätab. "Kui tänava poolt on see kui kindlus, kastell, keskaegne kaitserajatis, siis õue poolt avarate klaaspindadega kodu."

Ajakirja “Ehitaja” eriauhind – Primekss OÜ: Maxima logistikakeskuse kvaliteetsed betoonpõrandad ja laadimisalad.

Tänavu kuueteistkümnendat korda korraldatud konkurss „Aasta Betoonehitis” on ellu kutsutud, et tutvustada avalikkusele betooni avaraid kasutusvõimalusi ning tunnustada neid inimesi, kes oma ideede ellurakendamiseks on kasutanud kodumaist ehitusmaterjali – võimalusterohket ja hästivormitavat betooni.

Tänavusele konkursile laekus 14 tööd. Konkursile sai esitada 2015. aasta jooksul tellijale üle antud betoonehitisi ja neis kasutatud konstruktsioone ja menetlusi.

Eesti betooniühingu ja Eesti ehitusmaterjalide tootjate liidu 16. korda korraldatava võistluse peaauhind läheb betooni parimal moel esindava ehitise autorile.

"Meie betoonehitiste võistlus on geograafiliselt üsna laiahaardeline – osalevad koolid, infraobjektid, büroo- ja laohooned, kultuuriobjektid Jõhvist, Rakverest, Tartust, Viljandist, Võrust ja Harjumaalt," sõnas betooniühingu juhatuse esimees Tiit Roots. "Eesti parimad kodud ehitatakse endiselt betoonist – nii kortermajade kui ka eramuarhitektuur on konkursil esindatud," lisas Roots.
Rootsi sõnul soovib betooniühing võistluse abil kaasa aidata betoonarhitektuuri, betoonitehnoloogia ja betoonehituse arengule, tõsta betooni kui tugeva, hästi vormitava ja Eesti kliimas vastupidava ehitusmaterjali mainet.

"Aasta Betoonehitis 2015" konkursi žüriisse kuuluvad Eesti arhitektide liidu, Eesti betooniühingu, Eesti ehitusettevõtjate liidu, Eesti ehitusinseneride liidu, Eesti ehituskonsultatsiooniettevõtete liidu, Eesti ehitusmaterjalide tootjate liidu ning Eesti ja Soome ehitusajakirjanduse esindajad.

Betoonipäeva peateemaks on seekord Louis I. Kahn, Eestist pärit maailmakuulus arhitekt. Louis Kahni ja Saaremaa suhteid ja mõjutusi uurib oma ettekandes kunstiteadlane Heie Treier.
Louis Kahni kõrval seisis USA-s aastakümneid eestlasest ehitusinsener August Komendant, kellega koostöös valmisid mitmed Kahni märgilised ehitised. Ehitusajaloolase Maris Mändeli ettekande teemaks on "Arhitekti kõrval on insener. August Komendant".

Kuressaares avatava näituse "KAHN. Saarlane" tarbeks külastas arhitektuurifotograaf Arne Maasik veebruarikuus USA-d jäädvustamaks Louis Kahni ehitisi. Osa nendest fotodest on eksponeeritud nädala jooksul Kultuurikatlas.

2015. aasta betoonehitise tiitlile kandideerisid:

1. Eramu Tabasalus – Ranniku tee, Tabasalu, Harku vald, Harjumaa;

2. Ihaste sild – Tartu idapoolse ringtee 2. ehitusala, Tartu;

3. Jõhvi riigigümnaasium – Hariduse 5b, Jõhvi;

4. Kehärata rongitunneli kaarelemendid – Helsinki lennujaama all, Vantaa, Soome;

5. Kentmanni tänava äri- ja eluhoone – Kentmanni 6, Tallinn;

6. Koda – elamu/ateljee/kontor/klassiruum;

7. Kroodi viaduktid – Loo-Maardu teelõik, Jõelähtme vald, Harjumaa;

8. Kultuurikatel – Põhja pst 27a, Tallinn;

9. Marsi tänava korterelamud – Tondi, Tallinn;

10. Maxima logistikakeskus – Tallinna ringtee, Rae vald, Harjumaa;

11. Rakvere Tark Maja – Lai 20, Rakvere;

12. Viljandi krematoorium – Piiri 1a, Viljandi;

13. Võru riigigümnaasium – Seminari 1, Võru;

14. Ühepereelamu – Põldmarja tn., Tartu.

Toimetaja: Rutt Ernits/Kaspar ViilupAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.