Berk Vaher: Tartu Elektriteatris on vanade kinode atmosfäär ({{commentsTotal}})

"OPi" külaskäik Tartusse viis neid ka Tartu Elektriteatrisse, mis üritab hoida ülikoolilinnas elus ka justkui minevikku vaatavat kinotraditsiooni.

"Minu jaoks on see ainus kino, kus ma meelsasti käin, sest tänapäeval ma ei ole enam väga kinoinimene, kuigi mulle väga meeldivad filmid," ütles literaat Berk Vaher "OPis", et päris pikka aega ei soovinud ta enam üldse kinos käia. "Kui tuli see aeg, kui kohutavalt karjuti mu peale, tuled sähvisid ja inimesed pugisid minu kõrval korporatiivset kelbast endale sisse, siis kadus mul tahtmine ära, kuid nüüd on õnneks tekkinud koht, kus ma tahan käia," tõdes Vaher, et see on ilmselt vanade kinode atmosfäär, mis sinna kutsub.

Tartu Elektriteatri eestvedaja Andres Kauts ütles, et nende nimi tuleb sellest, et kunagi kutsutigi kino just elektriteatriks. "Kõige esimene Eesti kino avatigi elektriteater "Illusiooni" nime all ja sealt tuleb ka meie nimi - me tahtsime algusest peale rõhutada ka seda kinoaegade romantikat ja traditsiooni, kus kinos käimine on sündmus ja elamus," lisas ta ja ütles, et erilise detailina näitavad nad märtsis iga seansi ette filmi "Laenatud naene", mis on Eesti vanim mängufilm. "Esiteks näitame seda sellepärast, et kus üldse on inimestel võimalik vaadata sada aastat vana pilt ja teiseks kogeda seda koos elava muusikaga."

Berk Vaherile meeldivad Elektriteatri juures ka väga filmile järgnevad vestlusõhtud. "See ei ole lihtsalt kultuuriinstitutsioon, kuhu sa paned lillelise kleidi selga, vaid see on koht, kus inimesed kokku saavad - film võib olla lihtsalt ajend selleks." Samuti ütles ta, et kuna Tartu on ülikoolilinn, siis ei ole võimalik selle projektiga kuhugi magama jääda. "See on üks pidev ümbruse kompamine."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: OPAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.