Berk Vaher: Tartu Elektriteatris on vanade kinode atmosfäär ({{commentsTotal}})

"OPi" külaskäik Tartusse viis neid ka Tartu Elektriteatrisse, mis üritab hoida ülikoolilinnas elus ka justkui minevikku vaatavat kinotraditsiooni.

"Minu jaoks on see ainus kino, kus ma meelsasti käin, sest tänapäeval ma ei ole enam väga kinoinimene, kuigi mulle väga meeldivad filmid," ütles literaat Berk Vaher "OPis", et päris pikka aega ei soovinud ta enam üldse kinos käia. "Kui tuli see aeg, kui kohutavalt karjuti mu peale, tuled sähvisid ja inimesed pugisid minu kõrval korporatiivset kelbast endale sisse, siis kadus mul tahtmine ära, kuid nüüd on õnneks tekkinud koht, kus ma tahan käia," tõdes Vaher, et see on ilmselt vanade kinode atmosfäär, mis sinna kutsub.

Tartu Elektriteatri eestvedaja Andres Kauts ütles, et nende nimi tuleb sellest, et kunagi kutsutigi kino just elektriteatriks. "Kõige esimene Eesti kino avatigi elektriteater "Illusiooni" nime all ja sealt tuleb ka meie nimi - me tahtsime algusest peale rõhutada ka seda kinoaegade romantikat ja traditsiooni, kus kinos käimine on sündmus ja elamus," lisas ta ja ütles, et erilise detailina näitavad nad märtsis iga seansi ette filmi "Laenatud naene", mis on Eesti vanim mängufilm. "Esiteks näitame seda sellepärast, et kus üldse on inimestel võimalik vaadata sada aastat vana pilt ja teiseks kogeda seda koos elava muusikaga."

Berk Vaherile meeldivad Elektriteatri juures ka väga filmile järgnevad vestlusõhtud. "See ei ole lihtsalt kultuuriinstitutsioon, kuhu sa paned lillelise kleidi selga, vaid see on koht, kus inimesed kokku saavad - film võib olla lihtsalt ajend selleks." Samuti ütles ta, et kuna Tartu on ülikoolilinn, siis ei ole võimalik selle projektiga kuhugi magama jääda. "See on üks pidev ümbruse kompamine."

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: OPIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.