Toimus 20. Mulgimaa laste folklooripäev ({{commentsTotal}})

Mulgimaa laste folklooripäev toimus Valgamaal Ritsul 20. korda ja seega on mitu põlvkonda noori mulke õppinud oma keelt ja kultuuri.

Ritsu lasteaed-algkooli lapsed omavahel mulgi keeles ei räägi, aga laulavad küll. Nagu ikka, esinesid lasteaednikud kogu Mulgimaalt - kokku üle 240 mudilase ja nende juhendaja - mulgikeelsete etteastetega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mulgimaa mudilaste folklooripäev on õppimise päev ja üheskoos saab selgeks mõnigi laul ja tants, mis toob kombeid ja pärimust jälle pisut lähemale. Aga folklooripäev on ka pidu ja siis kantakse Mulgimaa rahvarõivaist inspireeritud riideid. See on omamoodi igal Mulgimaa lasteiaial.

"Laste juurde on folklooriga kõige lihtsam minna läbi laulu ja mängu. Kodudes ju enam ei räägita mulgi keelt ja me pole mõelnudki, et lapsed peaksid seda kõnelema, aga kui laps laulab, on tal väga kerge seda keelt tundma õppida. Ja laulu ja mängu kaudu me toome ta keele juurde," selgitas Mulgimaa folklooripäevade autor Alli Laande.

Karksi-Nuiast pärit Lõõtsavägilased panid saalitäie mudilasi kaasa hullama. Lõõtsavägilaste poisid on ka kunagi folklooripäevadel kaasa teinud.

"Ma ei arva, et laps peab suurena kindlasti mulgi keelega midagi tegema. Aga ta teab seda, teab oma juuri, tal on kodutunne - ka siis, kui nad kõik on suures ilmas laiali," ütles Laande.

"Ehk lapsed õpetavad ka vanematele midagi. Ja need lapsed, kes praegu õpivad, tulevikus ehk räägivadki mulgi keelt," arvas Ritsu lasteaed-algkooli direktor Ülle Taal.

Tõrva ümbruse omavalitsused loodavad, et Lõuna-Mulgimaa ühine ajaloo- ja kultuuripärand aitab neil sobituda üheks vallaks. Lapsedki teavad, mis pärand see on.

Toimetaja: Merili NaelIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.