Toimus 20. Mulgimaa laste folklooripäev ({{commentsTotal}})

Mulgimaa laste folklooripäev toimus Valgamaal Ritsul 20. korda ja seega on mitu põlvkonda noori mulke õppinud oma keelt ja kultuuri.

Ritsu lasteaed-algkooli lapsed omavahel mulgi keeles ei räägi, aga laulavad küll. Nagu ikka, esinesid lasteaednikud kogu Mulgimaalt - kokku üle 240 mudilase ja nende juhendaja - mulgikeelsete etteastetega, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Mulgimaa mudilaste folklooripäev on õppimise päev ja üheskoos saab selgeks mõnigi laul ja tants, mis toob kombeid ja pärimust jälle pisut lähemale. Aga folklooripäev on ka pidu ja siis kantakse Mulgimaa rahvarõivaist inspireeritud riideid. See on omamoodi igal Mulgimaa lasteiaial.

"Laste juurde on folklooriga kõige lihtsam minna läbi laulu ja mängu. Kodudes ju enam ei räägita mulgi keelt ja me pole mõelnudki, et lapsed peaksid seda kõnelema, aga kui laps laulab, on tal väga kerge seda keelt tundma õppida. Ja laulu ja mängu kaudu me toome ta keele juurde," selgitas Mulgimaa folklooripäevade autor Alli Laande.

Karksi-Nuiast pärit Lõõtsavägilased panid saalitäie mudilasi kaasa hullama. Lõõtsavägilaste poisid on ka kunagi folklooripäevadel kaasa teinud.

"Ma ei arva, et laps peab suurena kindlasti mulgi keelega midagi tegema. Aga ta teab seda, teab oma juuri, tal on kodutunne - ka siis, kui nad kõik on suures ilmas laiali," ütles Laande.

"Ehk lapsed õpetavad ka vanematele midagi. Ja need lapsed, kes praegu õpivad, tulevikus ehk räägivadki mulgi keelt," arvas Ritsu lasteaed-algkooli direktor Ülle Taal.

Tõrva ümbruse omavalitsused loodavad, et Lõuna-Mulgimaa ühine ajaloo- ja kultuuripärand aitab neil sobituda üheks vallaks. Lapsedki teavad, mis pärand see on.

Toimetaja: Merili NaelAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.