Reet Weidebaum tutvustab nelja teatrilavastust ({{commentsTotal}})

ERRi kultuuritoimetaja-saatejuht Reet Weidebaum tutvustas täna "Terevisioonis" nelja lavastust.

"Popi ja Huhuu" Theatrumis, lavastaja Leino Rei

"See on vist viies lavastus Eestis juba. Seekord siis Theatrumis ja tehtud Mirko Rajase, Tarmo Songi ja Helvin Kaljula trios. Need loomakesed on nukud koos näitlejatega, näitlejate kehakeel ja nukukeel on seal ühendatud. See viis, kuidas nad neid loomi käsitsevad, oli väga võluv ja lugu ise töötab ikkagi võimsalt edasi."

"Onu Aare" Draamateatris, lavastaja Hendrik Toompere

"See on täiesti uus lugu, Hendrik Toompere ise on selle kirjutanud. See näidend on dramaturgiliselt hea, kui ma natukene norida tahaksin, siis ma esimeses vaatuses kärbiksin umbes pool tundi ära. Mitte sellepärast, et see oleks halb, vaid et see tihedus tuleks paremini välja. Selles näidendis ongi realistlik osa, siis filosoofiline ja siis olemuslik. See on väga võluv vaatemäng ja lisaks Ervin Õunapuu kujundus, muusikaline kujundus, koreograafia, valgus. Seal kokku on niisugust lummust. Ma istusin selle kolm tundi ilma kella vaatamata, ma ei pidanud seda vajalikuks. Kui ma peaksin mingeid punkte andma, siis ma annaksin väga kõrged punktid."

"A Festival Piece ehk meeleheitlik katse pälvida festivalikutse" Henrik Kalmeti soololavastus Kanuti Gildi Saalis koostöös Kinoteatriga, lavastaja Henrik Kalmet

Joanna Kalmu debüütlavastus "Débutante"

"Seal on kasutatud hästi palju tsitaate etenduskunstidest. Asju, mida me iga päev näeme, kui me käime vaatamas visuaalteatri lugusid. Päris etenduskunstnikud läksid nagu närvi, et mis õigusega tuleb keegi ja hakkab pilama. Neid lavastusi mõlemat eraldi võib ka vaadata, et sinna juurde on mingisugust lugu vaja, aga fenomen ise on põnev."

Toimetaja: Madis LaurLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.