Tartus algas rahvusvaheline dokumentaalfilmifestival ({{commentsTotal}})

Täna algas Tartus seitsmepäevane dokumentaalfilmifestival "Maailmafilm 2016". Tänavu linastub festivalil üle 50 filmi ning osa programmist on jagatud nelja suurde teemavaldkonda. Nendeks on kulinaarne kino, perekond ja iseseisvuse piirid ning visuaalne antropoloogia ja järelmälu.

Kolmeteistkümnes "Maailmafilmi" festival algas nelja toidukunstile keskenduva filmiga. Järgmise nädala jooksul tuleb käsitlemisele veel kolm suurt teemavaldkonda. Festivali põhiteemaks on perekond ja iseseisvuse piirid, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Kaardistavad või näitavad päris selliseid valusaid nähtusi nagu intsest perekonnas või mida teha, kui on tegemist mingisuguse kroonilise haigega perekonnas," loetles festivali koordinaator Siim Angerpikk.

Kuigi visuaalse antropoloogia filme on festivalil rohkemgi, siis eriprogramm keskendub neile, kus autorid on käsitlenud kaamerat kui uurimismeetodi osa. Eraldi võetakse vaatluse alla ka järelmälu ainestik. Selles küsitakse, kuidas minevikus toimunud sündmused võivad inimeste elu mõjutada ka mitu põlvkonda hiljem ja kas inimesed on sellest teadlikud või mitte.

"Ma ise just täna hommikul mõtlesin sellele, kuidas need teemad on meie ühiskonnas ka praegu aktuaalsed. Näiteks debatt okupatsioonimuuseumi ümbernimetamise üle. Kas see nimetada Vabamuks või jätkata seda vana nime. Ja ma ei tea tõttöelda, mis on õige vastus, sest kuidas sõna tähendus määrab selle lõpuks, mida me mäletame. Et need filmid, järelmälu programmi filmid tegelevad ka selle tohutult olulise mälu kui identiteedi, mälu kui meie võimalusega edasi minna selliste teemadega," arutles festivali direktor Pille Runnel.

Festivali 50 filmi valiti välja ligi tuhande filmi seast. Filmide autorite seas on nii professionaalseid filmitegijaid, tudengeid kui ka teadlasi.

Festival kestab 2. aprillini.

Toimetaja: Merilin PärliIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.