Musta Kasti "Müür" täitis lavastaja Jaanika Tammaru unistused ({{commentsTotal}})

Eesti noorim teater Must Kast tähistas oma teist sünnipäeva viipekeelse lavastusega "Müür", mis lavastaja Jaanika Tammaru sõnul räägib eelkõige inimeste võrdsusest.

"Müür" põhineb Prantsuse autori Olivier Talleci pildiraamatul ning jutustab kahe rindel viibiva sõduri igapäevaelust ja igatsustest. Lavastus kombineerib teatrit, tantsu, akrobaatikat, objektiteatrit, viipekeelt, muusikat ja liikumist. Jaanika Tammaru jaoks saavad "Müüriga" teoks tema mitmed siiani täitmata unistused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üks ideedest tuli läbi ühe viipekeele tõlgiks õppiva sõbranna, kes ütles, et viipekeelset teatrit tehakse ikka Eestis peaaegu et olematult," rääkis lavastaja.

Enne lavastamist polnud Tammarul ühtegi kokkupuudet kurtidega ja selle valmimiseks tegi Must Kast koostööd Eesti viipekeeletõlkide kutseühingu ja Eesti kurtide liiduga. "Nüüd on tekkinud selline suur tahtmine see keel ka ise päriselt selgeks saada. Või et kogu see protsess on silmiavardav ja selline huvitav ja hasarti tekitav," kiitis Tammaru.

Näitlejad õppisid peaaegu kaks kuud viipekeelt. Kui üht sõdurit kehastav Märt Koik sai kutse etenduses osaleda, tekitas see temas esialgu hirmu. "Mul oli varasem kokkupuude olnud Soome lavastajaga Hanno Eskolaga, kus me õppisime ka viipekeelt, aga kuna me õppisime seda ise videote pealt, siis see oli hästi pealiskaudne. Aga nüüd, kuna me läksime süvitsi, siis ma sain aru, et viipekeelt on võrdlemisi lihtne õppida minu arvates. See kuidagi lennult tuleb, peab oma keha usaldama. Kui sa usaldad oma keha, mida sa öelda tahad, siis inimene saab sellest aru," rääkis Koik oma kogemustest.

Toimetaja: Rutt ErnitsLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.