Musta Kasti "Müür" täitis lavastaja Jaanika Tammaru unistused ({{commentsTotal}})

Eesti noorim teater Must Kast tähistas oma teist sünnipäeva viipekeelse lavastusega "Müür", mis lavastaja Jaanika Tammaru sõnul räägib eelkõige inimeste võrdsusest.

"Müür" põhineb Prantsuse autori Olivier Talleci pildiraamatul ning jutustab kahe rindel viibiva sõduri igapäevaelust ja igatsustest. Lavastus kombineerib teatrit, tantsu, akrobaatikat, objektiteatrit, viipekeelt, muusikat ja liikumist. Jaanika Tammaru jaoks saavad "Müüriga" teoks tema mitmed siiani täitmata unistused, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Üks ideedest tuli läbi ühe viipekeele tõlgiks õppiva sõbranna, kes ütles, et viipekeelset teatrit tehakse ikka Eestis peaaegu et olematult," rääkis lavastaja.

Enne lavastamist polnud Tammarul ühtegi kokkupuudet kurtidega ja selle valmimiseks tegi Must Kast koostööd Eesti viipekeeletõlkide kutseühingu ja Eesti kurtide liiduga. "Nüüd on tekkinud selline suur tahtmine see keel ka ise päriselt selgeks saada. Või et kogu see protsess on silmiavardav ja selline huvitav ja hasarti tekitav," kiitis Tammaru.

Näitlejad õppisid peaaegu kaks kuud viipekeelt. Kui üht sõdurit kehastav Märt Koik sai kutse etenduses osaleda, tekitas see temas esialgu hirmu. "Mul oli varasem kokkupuude olnud Soome lavastajaga Hanno Eskolaga, kus me õppisime ka viipekeelt, aga kuna me õppisime seda ise videote pealt, siis see oli hästi pealiskaudne. Aga nüüd, kuna me läksime süvitsi, siis ma sain aru, et viipekeelt on võrdlemisi lihtne õppida minu arvates. See kuidagi lennult tuleb, peab oma keha usaldama. Kui sa usaldad oma keha, mida sa öelda tahad, siis inimene saab sellest aru," rääkis Koik oma kogemustest.

Toimetaja: Rutt Ernits{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.