Ivo Felt "Tõe ja õiguse" filmist: selleks peab olema kõvasti julgust ja talenti ({{commentsTotal}})

Eesti filmi instituut valis uuesti välja projektid, millest tehakse Eesti riigi sajanda sünnipäeva puhul filmid. Rohkem kui kahe miljoni euroga toetab riik "Tõe ja õiguse" I osa ekraniseeringut.

Suurteose taga seisavad Oscari nominendid "Mandariinide" produtsent Ivo Felt ja režissöör Tanel Toom, kes andsid ETV saates "Ringvaade" aimu, milliseks teos kujuneb.

"See on teos, mis on pikalt tegemata, aga eks ta on keeruline tükk ka. Selleks peab olema kõvasti julgust ja kõvasti talenti," ütles Felt.

Filmi idee sündis Toomi peas juba aastate eest ning noor režissöör tunnistas, et teab, milline vastutus selle filmi tegemise taga on. "Me väga hästi teadvustame seda, et see on aukartust äratav ettevõtmine, aga me oleme nii kaua selle kallal tööd teinud, et enam selle peale ei mõtle," tõdes ta.

Filmi peaosades on Priit Loog (Andres) ja Priit Võigemast (Pearu) ning linateos kestab kinolinal üle kahe tunni.

Toom ise loodab, et kokkuvõtteks tuleb emotsionaalne teos, mida vaadates saab nutta, naerda ja veelkord nutta. "Tanelil on pisut jätkunud julgust panna sinna midagi juurde, seda häälestada natuke endale sobivaks," rääkis Felt, et film ei jõua kinolinale täpse koopiana A. H. Tammsaare teosest.

Võtted kestavad 70 päeva ning need on jaotatud pooleteise aasta peale. "Me teeme loomulikult filmi nii hästi kui me oskame, kirjutame nii hästi kui oskame. Selle filmi suur eelis on see, et seda on aega olnud kirjutada ja teha," tunnistas Felt, et nii vaatajate kui ka tegijate ootused filmi suhtes on kõrged.

Felt on siiski skeptiline, kas film osutub kinolinal sama populaarseks kui Rene Vilbre komöödia "Klassikokkutulek". Felt ennustas vaatajanumbriks 165 000.

Toimetaja: Rutt ErnitsLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.