ERSO esineb taas teiste Baltimaade pealinnades ({{commentsTotal}})

ERSO esineb 15 aastase pausi järel taas teiste Baltimaade pealinnades - eile anti täismajale kontsert Riia Suurgildi saalis, täna ollakse Vilniuses. Muusikute eestvõttel kestab praegu esimene Baltimaade sümfooniaorkestite festival, mille jooksul musitseeritakse naabrite kontserdisaalides.

Maestro Neeme Järvi teeb ERSOga Riia Suurgildi hoone laval proovi. Järvi sagedased Riia esinemised jäävad kolmekümne aasta taha, viimati juhatas ta Riias Göteborgi orkestrit. Ooperid vahetavad maju sagedamini, esindusorkestrid on uue festivaliga alles loomas sellist tava, aga juba proovi järel kritiseerib Järvi Baltimaade kontserdisaalide kehva olukorda. Riias on tema sõnul suurepärane orkester, kuid ilma saalita, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eestlased on ehitanud kontserdisaali, mis on väga ettenägelikult Tallinnas ja see on ka meie ainus kontserdisaal, kus orkestril on mingisugusel määral kodu. See siin, Riias on lihtsalt üks juhuslik väljapääs. Siin on halb akustika, see ei kõlba mitte kuhugi. Saal on väike ja siin suuri lugusid mängida ei saa," kommenteeris Neeme Järvi.

Iga orkester esitab naabrite juures ka mõnd oma tuntud helilooja teost ja ERSO mängib muidugi Pärti.

Läti riikliku sümfooniaorkestri peatoimetaja Orestis Silabriedise sõnul on Lätis väga palju Järve perekonna fänne. "On neid, kes on valmis sõitma Neeme Järvi või Paavo Järvi kontsertidele igasse maailma punkti. See pole üldse liialdus."

Riias ja Vilniuses eineb koos ERSOga Kalle Randalu. Orkestreid kuulates võib mõndagi järeldada pillimänguõppe kohta Eestis, Lätis ja Leedus, kuid saada osa ka nüanssidest, millele naabrid klassikalises muusikas praegu tähelepanu pööravad.

"Iga sümfooniaorkester on oma isepärase kõlaga. See on tingitud orkestriga töötavast peadirigendist, orkestri igapäevasest proovitegemise saalist, kontserdisaalidest ja ka mängukultuurist," ütles ERSO direktor Kristjan Hallik.

Kuigi terve kuu kestev Baltimaade esimene sümfooniaorkestrite festival on alles poole peal ja osa konsterte veel Tallinnaski ees, on huvi olnud suur, ja ehk kaasatakse järgmisel korral ka Soome ja Poola.

Toimetaja: Jaanika ValkAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.