ERSO esineb taas teiste Baltimaade pealinnades ({{commentsTotal}})

ERSO esineb 15 aastase pausi järel taas teiste Baltimaade pealinnades - eile anti täismajale kontsert Riia Suurgildi saalis, täna ollakse Vilniuses. Muusikute eestvõttel kestab praegu esimene Baltimaade sümfooniaorkestite festival, mille jooksul musitseeritakse naabrite kontserdisaalides.

Maestro Neeme Järvi teeb ERSOga Riia Suurgildi hoone laval proovi. Järvi sagedased Riia esinemised jäävad kolmekümne aasta taha, viimati juhatas ta Riias Göteborgi orkestrit. Ooperid vahetavad maju sagedamini, esindusorkestrid on uue festivaliga alles loomas sellist tava, aga juba proovi järel kritiseerib Järvi Baltimaade kontserdisaalide kehva olukorda. Riias on tema sõnul suurepärane orkester, kuid ilma saalita, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Eestlased on ehitanud kontserdisaali, mis on väga ettenägelikult Tallinnas ja see on ka meie ainus kontserdisaal, kus orkestril on mingisugusel määral kodu. See siin, Riias on lihtsalt üks juhuslik väljapääs. Siin on halb akustika, see ei kõlba mitte kuhugi. Saal on väike ja siin suuri lugusid mängida ei saa," kommenteeris Neeme Järvi.

Iga orkester esitab naabrite juures ka mõnd oma tuntud helilooja teost ja ERSO mängib muidugi Pärti.

Läti riikliku sümfooniaorkestri peatoimetaja Orestis Silabriedise sõnul on Lätis väga palju Järve perekonna fänne. "On neid, kes on valmis sõitma Neeme Järvi või Paavo Järvi kontsertidele igasse maailma punkti. See pole üldse liialdus."

Riias ja Vilniuses eineb koos ERSOga Kalle Randalu. Orkestreid kuulates võib mõndagi järeldada pillimänguõppe kohta Eestis, Lätis ja Leedus, kuid saada osa ka nüanssidest, millele naabrid klassikalises muusikas praegu tähelepanu pööravad.

"Iga sümfooniaorkester on oma isepärase kõlaga. See on tingitud orkestriga töötavast peadirigendist, orkestri igapäevasest proovitegemise saalist, kontserdisaalidest ja ka mängukultuurist," ütles ERSO direktor Kristjan Hallik.

Kuigi terve kuu kestev Baltimaade esimene sümfooniaorkestrite festival on alles poole peal ja osa konsterte veel Tallinnaski ees, on huvi olnud suur, ja ehk kaasatakse järgmisel korral ka Soome ja Poola.

Toimetaja: Jaanika ValkIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.