Rakveres esietendus fantaasiamäng Marlene Dietrichist ({{commentsTotal}})

Rakvere Teatris esietendus 2. aprillil vene psühhiaatri ja näitekirjaniku Aleksander Stroganovi näidend "Kuhu küll kõik need lilled jäid?". Oma 20. lavastusena tõi fantaasiamängu Marlene Dietrichist lavale Eili Neuhaus.

"Kuhu küll kõik need lilled jäid?" on lugu paljude poolt armastatud ja jumaldatud Marlene Dietrichist - Helesinisest Inglist. Loo autor Aleksander Stroganov on Venemaa meditsiiniteaduste professor ja Venemaa Kirjanike Liidu liige. Inimpsüühika keerdkäikudest on ta kirjutanud üle 60 lavaloo, mida on mängitud nii Venemaa kui ka paljude Euroopa riikide teatrites, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma tundsin juba pikemat aega, et aeg oleks rääkida millestki väga olulisest siin elus ja huvitaval kombel täpselt selles materjalis olid sees ja kirjas kõik need mõtted, tunded, igatsused, millest ma tahaks rääkida teatrilaval," selgitas lavastaja Eili Neuhaus.

"Ma siiani armastan seda lugu ja ma teen väga sügava kummarduse Aleksander Stroganovile. Me kuidagi võtame seda elu ja olemist ja inimesi nii enesestmõistetavalt, me takerdume sellistesse pisikestesse probleemidesse ja minu meelest on aeg rääkida sellest kõigest, mis toimub meie ümber ja veelkord rõhutada, kui oluline on elust rõõmu tunda," rääkis Neuhaus.

Näitleja Ülle Lichtfeldt selgitas, et tegemist on looga naisest, kes peab suurema osa oma ajast veetma avalikkuse ees, saamata arvestada oma pere ja lastega. "Ainuke asi, mis meil on teha, on valikud ja need valikud tuleb ikkagi endil teha, aga saatus otsustatakse mujal, kõrgemal ja kaugemal," rääkis ta.

Näitleja Marin Mägi-Eferti sõnul räägib see samuti tasakaalu leidmisest töö ja pere vahel.

Näidendi tõlkis Aive Kaldra, tantsud seadis Kätlin Piiskoppel, kunstnik on Irina Maripuu ja videokujunduse on teinud Peeter Pilv. Mängivad Ülle Lichtfeldt, Marin Mägi-Efert ja Madis Mäeorg.

Toimetaja: Merili NaelLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.