Steni muinasjutuvõistlus muutub noorte seas aina populaarsemaks ({{commentsTotal}})

Tänavu 24. aastat peetav Steni muinasjutuvõistlus muutub noorte seas üha populaarsemaks. Sel aastal saadeti võistlusele ligi 500 tööd kõikjalt üle Eesti.

Võistluste algusest alates ehk peaaegu veerandsada aastat žüriis laste töid hinnanud kirjanik Leelo Tungal ütles "Aktuaalsele kaamerale", et aasta-aastalt on osalejate arv kasvanud ja ka kirjatööde tase tõusnud.

Kuigi tegemist on muinaslugudega, nopivad lapsed tähelepanelike vaatlejatena teemasid igapäevaelust. Näiteks on muinaslugudesse kirjutatud valimisi ja valimislubadusi või lapse soov, et pereisa jõuludeks Soomest koju tuleks.

Leelo Tungal lisas, et ei maksa mõelda, et lapsi võib petta või et nad ei saa elust aru. Tema sõnul kirjutatakse lausa meisterlikult.

"Head süžeed, seda on ka palju, palju on puänte, palju on huumorit ja irooniat, aga see, et lugu on stiilne algusest lõpuni, on viimaste aastate nähtus, tõepoolest," rääkis Tungal.

Sel aastal kirjutas esimese kohaga auhinnatud muinasjutu Tallinna Kivimäe põhikooli 9. klassi poiss Joosep Spirka. Tema lugu oli Aafrikas elavatest surikaatidest, kes olid sunnitud oma kodumaalt välja rändama.

See on lugu pagulastest ja idee tuli uudiseid jälgides.

"Nad satuvad Põhjamaa metsadesse, kus on Põhjamaa loomad. Hoopis teistsugused loomad kui surikaadid. Nad pole kunagi näinudki surikaate ja muidugi nad ei taha neid vastu võtta ja korraldavad koosoleku ja siis koosoleku käigus hakkab juhtuma," selgitas Spirka loo sisu.

Auhindu jagades ütles Ants Roos, et muinaslugude autorite seas on selliseid kirjutajaid, kes võiks tulevikus romaanivõistlusel osaleda.

Kirjanik Leelo Tungal kinnitas, et see ei olnud liialdus ja rääkis tööst, mis võiks juba praegu novellivõistlusel konkureerida. Selle kirjutas Tartu Katoliku Hariduskeskuse 9. klassi õpilane Hant Mikit Kolk.

"Mina kirjutasin ühest lihtsast mehest, ühest kaupmehest, kes mõtles, et miks elada, sest ta ei näinud enam elul mõtet. Siis ta mõtles ja mõtles, siis talle anti natuke nõu ja siis ta jõudis järeldusele, et oleks ikka tarvis elada," kirjeldas Kolk.

Noor autor ütles, et kuidas idee tuli, ta öelda ei oska, aga keskkonnaks, kus lugu hargneb, andis mõtte Boriss Akunini krimkade lugemine. Hant Mikit Kolk rääkis veel, et talle meeldib lühijutte kirjutada ja tunnistas, et pika jutu kirjutamiseks tal ilmselt püsivust poleks.

Muinasjutuvõistlust korraldavad Ann ja Ants Roos, mälestamaks oma noorelt lahkunud poega Steni, kes armastas kirjutada just loomamuinasjutte.

Toimetaja: Merili NaelNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.