Steni muinasjutuvõistlus muutub noorte seas aina populaarsemaks ({{commentsTotal}})

Tänavu 24. aastat peetav Steni muinasjutuvõistlus muutub noorte seas üha populaarsemaks. Sel aastal saadeti võistlusele ligi 500 tööd kõikjalt üle Eesti.

Võistluste algusest alates ehk peaaegu veerandsada aastat žüriis laste töid hinnanud kirjanik Leelo Tungal ütles "Aktuaalsele kaamerale", et aasta-aastalt on osalejate arv kasvanud ja ka kirjatööde tase tõusnud.

Kuigi tegemist on muinaslugudega, nopivad lapsed tähelepanelike vaatlejatena teemasid igapäevaelust. Näiteks on muinaslugudesse kirjutatud valimisi ja valimislubadusi või lapse soov, et pereisa jõuludeks Soomest koju tuleks.

Leelo Tungal lisas, et ei maksa mõelda, et lapsi võib petta või et nad ei saa elust aru. Tema sõnul kirjutatakse lausa meisterlikult.

"Head süžeed, seda on ka palju, palju on puänte, palju on huumorit ja irooniat, aga see, et lugu on stiilne algusest lõpuni, on viimaste aastate nähtus, tõepoolest," rääkis Tungal.

Sel aastal kirjutas esimese kohaga auhinnatud muinasjutu Tallinna Kivimäe põhikooli 9. klassi poiss Joosep Spirka. Tema lugu oli Aafrikas elavatest surikaatidest, kes olid sunnitud oma kodumaalt välja rändama.

See on lugu pagulastest ja idee tuli uudiseid jälgides.

"Nad satuvad Põhjamaa metsadesse, kus on Põhjamaa loomad. Hoopis teistsugused loomad kui surikaadid. Nad pole kunagi näinudki surikaate ja muidugi nad ei taha neid vastu võtta ja korraldavad koosoleku ja siis koosoleku käigus hakkab juhtuma," selgitas Spirka loo sisu.

Auhindu jagades ütles Ants Roos, et muinaslugude autorite seas on selliseid kirjutajaid, kes võiks tulevikus romaanivõistlusel osaleda.

Kirjanik Leelo Tungal kinnitas, et see ei olnud liialdus ja rääkis tööst, mis võiks juba praegu novellivõistlusel konkureerida. Selle kirjutas Tartu Katoliku Hariduskeskuse 9. klassi õpilane Hant Mikit Kolk.

"Mina kirjutasin ühest lihtsast mehest, ühest kaupmehest, kes mõtles, et miks elada, sest ta ei näinud enam elul mõtet. Siis ta mõtles ja mõtles, siis talle anti natuke nõu ja siis ta jõudis järeldusele, et oleks ikka tarvis elada," kirjeldas Kolk.

Noor autor ütles, et kuidas idee tuli, ta öelda ei oska, aga keskkonnaks, kus lugu hargneb, andis mõtte Boriss Akunini krimkade lugemine. Hant Mikit Kolk rääkis veel, et talle meeldib lühijutte kirjutada ja tunnistas, et pika jutu kirjutamiseks tal ilmselt püsivust poleks.

Muinasjutuvõistlust korraldavad Ann ja Ants Roos, mälestamaks oma noorelt lahkunud poega Steni, kes armastas kirjutada just loomamuinasjutte.

Toimetaja: Merili NaelOtseülekanne: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve etteaste ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Prima Vista 2017 külaline: Hans Platzgumer

Tänavu on kirjandusfestivali Prima Vista külaliste seas austria kirjanik, muusik ja helilooja Hans Platzgumer, kelle viimase romaani "Serval" ("Am Rand", Zsolnay/Hanser, 2016) annab Piret Pääsukese tõlkes välja Tartu kirjastus Toledo. Platzgumer esineb Prima Vista raames 9. mail. Tutvustame kõnealust kirjanikku.

Kristjan Järvi: TMW-l on fantastiline valik

Täna õhtul toimub Kultuurikatlas Tallinn Music Weeki ametlik avakontsert pealkirjaga "Radio Head Rewritten". AK kultuuriuudised olid otse-eetris sündmuspiagal ja sõna sai avakontserdi juht Kristjan Järvi.

Otseülekanne kell 17: TMW jutt "Who killed genre?"

Linnafestivali Tallinn Music Week (TMW) vestlussarjas "Jutud" räägitakse sellest, mis on tänaseks saanud muusikažanridest. Kultuuriportaal teeb kell 17.00 algavast vestlusest ka otseülekande.

Marko Matvere: see seltskond otsustas surra pigem meres kui Siberis

"Kirjandusministeeriumis" soovitas näitleja ja meremees Marko Matvere raamatut "Purjetamine vabadusse", mille autoriteks Voldemar Veedam ja Carl B Wall ning mis on üks eestlaste kuulsamaid mereseiklusi.

Mari Niitra: Kangur ja Liiv, illusioonideta idealistid

Liivi muuseumi juhataja Mari Niitra analüüsis "Kirjandusministeeriumis" Mart Kanguri värsket luulekogu "Liivini lahti".

FILM
Tõnu Karjatse filmikomm. "Kao ära" toimib omamoodi peeglina

Kui Forum Cinemas saalis tuled kustuvad, ilmub ekraanile kiri "Believe your Eyes" ehk "usu oma silmi", mis on Dolby Digital Cinema reklaamlause. Jordan Peele'i debüüdis "Kao ära" ("Get Out") peab vaataja lähtuma vastupidisest – ära usu seda, mida sa näed, vaid looda oma vaistu, sest tegelikkus võib osutuda hoopis teistsuguseks.

TEATER
Teatripäeva kohtumisõhtul tutvustatakse valgustajate tööd

Täna toimub Eesti teatri- ja muusikamuuseumis teatripäeva kohtumisõhtu valgustajate ja valguskunstnikega. Avatud vestlusringis tuleb juttu teatrivalguse teemadel. 

KIRJANDUS
Mart Juur soovitab ja lasteaiakasvataja kirjutab

Mart Juur soovitas "Kirjandusministeeriumis" taas oma viimase kuu lemmikraamatuid.

KUNST
Renoveeriti Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus"

Eesti maalikunsti klassikasse kuuluv Evald Okase suurteos "Rahvaste sõprus" on restaureeritud. Näha saab seda aga alles tuleva aasta kevadel, kui ajaloomuuseumi alla kuuluva Maarjamäe lossi renoveerimistööd lõppevad.

Arhitektuur
Arhitektuuriprofessor räägib, kuidas hooneid loodusega ühendada

30. märtsil kell 18 esineb Kanuti Gildi SAALis EKA arhitektuuriteaduskonna kutsel avatud loengute sarja raames Newcastle’i ülikooli eksperimentaalse arhitektuuri professor Rachel Armstrong.

Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

MUUSIKA
Otseülekanne neljapäeval: TMW avaõhtu

Tallinn Music Weeki (TMW) avaõhtult Kultuurikatlast 30. märtsil jõuavad otseülekandes kultuuriportaali jälgijateni Maarja Nuudi ja Hendrik Kaljujärve, Mart Avi etteasted ning Kristjan Järvi kureeritud elektrooniline kava BellaTrixi ja Di. J. NoizePunki osalusel.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Vestlusring. Muidu kena inimene, aga kriitik

Mõnigi kriitik viskab pärast debüüti sule igaveseks nurka, sest isegi mõõtmatu au ja kuulsus ning tohutu honorar ei kaalu üles sildistamist ja pimedat viha.

Janeck Uibo: ülekaalulisus, tarbimishullus ja klikimeedia

Globaliseerumine ja võimaluste paljusus on teinud inimeste elutempo kiireks ja ühiskonna üsna närviliseks. Selle nähtuse ilminguks on ülekaalulisus, tarbimishullus ja nn klikimeedia. Seda nii maailmas kui Eestis. Mida teha?