Arvustus. Tuulikki Bartosik helindas meie elu ilusaima suve ({{commentsTotal}})

Tuulikki Bartosik
Tuulikki Bartosik Autor/allikas: http://tuulikkibartosik.com/

Uus plaat
Tuulikki Bartosik
"Storied Sounds" (Rootbeat)
9/10

See on selline suvi, mis algab juba aprilli alguses. Kui esimest korda saab minna oja äärde ja õngitsemise kõrval ka varbad vette pista. Päike soojendab mõnusalt selga, särg võtab eriti hästi ning kodust kaasa haaratud juustuvõileivad ja lahja kohv maitsevad selles mõnusas varasuvises päevas niivõrd mõnusalt. Ja kui õhtul, kott kalu täis ja kerge väsimus hinges, mööda teerada koju jalutada, siis võib vabalt juba paljajalu kruusateel kõndida, sest kivid on päevasest päikesest soojaks köetud. Tuulikki Bartosiku muusika ei ütle ühtegi sõna, aga ma tean, et lugu "Tormilinnud" räägib just sellest päevast.

Või siis see hiline jaanipäevaöö, mil meeleolu on ülev ja sa üritad peo ilusaima tüdruku tähelepanu saada. See häbelik blondijuukseline ja siresäärne tüdruk ei heida sulle pilke, kuigi sa tantsid tema lähedal eriti rõõmsal ilmsel ja hüppad suures kaares üle lõkketule. Kui sa viimaks justkui muuseas punutud võilillepärja talle pähe asetad ning ta vaikselt tantsima kutsud, siis läbib su hinge siiras rõõm, sest temagi on seda terve õhtu tegelikult oodanud. Te kõnnite varahommikuses väsimuses koos kodutalu poole ja taustaks võiks mängida just Tuulikki Bartosiku "Daniels Polska".

See ilus armastus aga lõpeb ka ühel hetkel. Augustikuu ööd on ikka veel mõnusalt soojad, kuid paljajalu rannal sihitult kõndides on varvastel juba pisut jahe. Sa kuuled merekohinat ning üritad mõista, miks kõik just sedasi läks. Poolteist kuud tagasi olid elu ilusaimad päevad, kuid nüüd oled jälle üksi ning sinuga on vaid see meri, need metsad ning mälestus möödunud päevadest. Su tähelepanu hajub ning kurbus kaob hingest, sest eemalt paistab välklev lõkketuli ning justkui sosinana kõlab lugu "Josefins Vaggvisa".

Tuulikki Bartosiku plaat räägib tõesti sellest suvest, mis meil ilmselt kõigil olemas on. See, millele sa mõtled tagasi siis, kui satud aasta esimest korda randa ning tunned, et tegelikult ei ole ikkagi ilm nii soe, kui sel kaunil suvepäeval aastaid tagasi. Või et särg ei võta lapsepõlve lemmikus püügikohas enam samamoodi. Bartosiku plaadil kõlab muusika, mille puhul on minu jaoks oluline vaid emotsioon ja õhustik - ma ei pane neid helisid tähele kui muusikat. Need helid on aga käimalükkavaks jõuks, sest minu silme ees avanevad taas toredad mälestused ning üle keha jooksevad pidevalt külmavärinad.

Mul ei olegi rohkem sõnu. Sel plaadil polegi sõnu, vaid klaver, akordion ja mandoliin, aga "Storied Sounds" räägib sellele vaatamata tohutult. Nagu see pildialbum, mille sa tolmukorra alt uuesti üles leiad ja tunned siirast rõõmu. Mul on selle plaadi üle praegu samamoodi nii hea meel!

PS! Kuulsin ise Tuulikki Bartosikut Tallinn Music Week kodukontserdi raames Kuristiku 6 kodukontserdil, mis oli minu elu üks armsamaid ja südamlikumaid kontserdikogemusi. Kui mingi muusika on mingisse keskkonda otsekui loodud, siis seal ma seda kogesin. Koduperenaise kaneelirullid, ilus kodu ja südamlik muusika.Kadri VoorandKadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

ThundercatThundercat
Valner Valme plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

Mis jääb sõelale? Mis jääb meelde? Mis jääb füüsilisse riiulisse? Mis võiks poole aasta pärast traditsioonilisse aastalõpuküsitlusse mahtuda? Aeg on sirvida läbi ligi kuus kuud plaadisaaki. Järgnev pole pingerida, aga 15 väljapaistvat albumit käesolevast aastast koos kommentaaride ja kuulamisvõimalusega.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.