Helena Tulve: me mõjutame enda muusikaga kindlasti ka taimi ({{commentsTotal}})

Eesti heliloojate uudisloomingut tutvustav festival Eesti Muusika Päevad keskendub sel aastal rohelisele helile. Festivali kontserte läbivateks märksõnadeks on keskkond, looduslähedus, uus- ja taaskasutus ning märkamine.

Eesti Muusika Päevade kunstilise juhi Helena Tulve sõnul on nende teema sõnastatud kui roheline heli väikese küsimärgiga, sest selles on ka teatav murenoot, vahendas "Aktuaalne kaamera". "Me küsime, kuidas meie keskkonnal läheb, milline on maa seisnud ja millised on meie inimestevahelised suhted - kõik kuulub teatud mõttes sellise ökoloogia juurde, millega me peame tegelema."

Samuti tõi Tulve välja, et nende kontsertidel on kuulda ka teistsugust taaskasutust kui lihtsalt seda, et kasutatakse vanu pille. "Meie taaskasutus tähendab seda, et helilooja kasutab mingit olemasolevat materjali uuesti ja annab sellele uue varjundi." Eesti Muusika Päevade avakontsert toimus aianduskeskuses Hansaplant muusikalise residentuuriga. "See on selline loominguline harjutus, kus me püüame omavahel harjutada koostööd, sest muusika tegemisel ongi see just kõige tähtsam," selgitas Helena Tulve.

Helilooja Tatjana Kozlova-Johannes ütles, et neil on juba pikemat aega olnud plaan luua Helena Tulvega üks muusikaline projekt. "Me tahame luua sellistest heliobjektidest koosneva ansambli Helenaga, kuhu võivad liituvad mingil hetkel ka teised mängijad," tõdes Kozlova-Johannes ja lisas, et nad ei kujuta ise ka täpselt veel ette, mis sellest projektist välja kukub.

Eesti Muusika Päevade jooksul kõlab 30 uut muusikateost, kus lisaks kontsertidele pakutakse publikule teisigi aktsioone. "Üks nendest aktsioonidest leiab aset Vabaduse väljakul, mille nimi on "Suurpuhastus", kus puhastavad tantsijad Vabaduse väljaku luudadega, tekitades sellega ka helisid, nii et see on selline muusikalis-tantsuline puhastusaktsioon," selgitas Helena Tulve üht toimuvat üritust.

 

 

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Aktuaalne kaameraVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.