Tartu raekoja kellatorn saab täiendust ({{commentsTotal}})

Tartu raekoja kellamäng saab suveks võimsama kõla, sest annetajate toel on plaanis soetada juurde pea sama palju kellasid nagu praegu tornis on.

Kellamängu eest vastutav Tartu raekoja kellamängu projektijuht Merle Kollom unistab, et sealt hakkaks kõlama Gustav Ernesaksa "Mu isamaa on minu arm", vahendas "Aktuaalne kaamera".

Just sellest praktikast lähtuvalt kogub Tartu linn Hooandja ja kodulehe vahendusel 55 000 eurot maksavate kellade summast poole linnakodanikelt ehk annetajatelt. Tänaseks oli koos 10 tuhat.

18 kella on tornis 2001. aastast. Igapäevaselt löövad nad neli korda päevas: hommikul kell üheksa kõlab äratuslaulu, õhtul kell 9 unelaul ning keskpäeval ja kell kuus õhtul Vivaldi "Kevad".

"Kindlasti see keskpäevane on selline sümboolse väärtusega, et on lõuna käes ja inimesed kogunevad raekoja platsi ja eriti suvel on siin rahvast rohkem. Aga me soovime, et kõlaks eripalgelisemaid meloodiaid, saaks tõesti suisa kella kontserti anda," lausus Tartu linnapea Urmas Klaas.

Just repertuaari laiendamine on Merle Kollomi sõnul üks eesmärkidest. "Kui me praegu mõtleme, et meil on selline väike Pille klaver, mille peal saab ju ka üht-teist mängida, aga siis tuleb meil juba peaaegu professionaalne kellamäng," rõõmustas ta.

"Eestile tähtsatel riiklikele sündmustele ma olen väga soovinud Ernesaksa "Mu isamaa on minu arm" sisse mängida, aga see pala näiteks ei mahu praegu siia, aga siis mahuks."

Akadeemilisele linnale kohaselt tahetakse enam mängida ka klassikalisi muusikapalasid.

Uued kellad valmivad Hollandis, eelnevalt läheb Merle Kollom Taani õppima, kuidas neid ikkagi kõige paremini kõlama panna, olgu aga öeldud, et kõik käib elektrooniliselt nagu ka praegu.

Toimetaja: Aleksander KrjukovLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.