Kumu pakub digilahendustega vahepeatusi ({{commentsTotal}})

Kumu kunstimuuseumis on publiku kaasamiseks loodud püsiekspositsiooni juurde kuus vahepeatust, kus külastajatele avanevad valitud teoste taustad, saladused ning seosed maailma kunstilooga.

"Digitaalseks dialoogiks" nimetatud vahepeatused valmisid Saksa kevade raames koostöös Frankfurti Städeli kunstimuuseumiga, kus juba aastaid on kasutatud publikuga suhtlemisel äppe ja arvutiprogramme, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma olen väga rõõmus, et meie poolt pakutud digilahendused on leidnud sellise kasutuse ning pakuvad vastuseid küsimustele, mis just Eesti kunstipublikut huvitada võiksid," ütles Städeli muuseumi esindaja Inka Drögemüller.

Kumu projektijuhi Maarin Ektermanni sõnul on vahepeatused võimalus külastajal ühest nutitelefonist saada rohkem lisainfot valitud teoste kohta ja teises uurida Saksamaal Städeli muuseumi digitaalset kollektsiooni. "Oleme jaganud info Städeli eeskujul nõnda et on fookus kunstiajalool, fookus ühiskondlikul kontekstil ja lisatud katkeid kirjadest, päevikutest ja kirjandusteostest, mis antud autorit puudutavad."

"Meie jaoks on uus see, et anname välja infot tükeldatud kujul ja vaataja saab ise valida, mis teda rohkem huvitab, kas eluloost, kunstiloost või ühiskonnast," ütles projektijuht.

Städeli muuseumi esindaja sõnul on klassikalistel muuseumituuridelt õpitud, et publik läheneb kunstile hoopis teistmoodi, kui neile ei anta kohe vastuseid, vaid inimene juhatatakse teoseni küsimuse kaudu. "Oleme märganud, eriti sissejuhatavates programmides, näiteks meie ülipopulaarse Monet' näituse puhul, et inimene, kes on sissejuhatava töö enne ära teinud, saab palju eredama kunstielamuse ja mõistab palju rohkem ning ei pea siis enam selgitavate tekstide küljes rippuma, vaid saab kunstile keskenduda."

Digitaalne Dialoog Kumu kunstimuuseumis on avatud kuni 8. maini.

Toimetaja: Jaanika Valk{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.