Euroopa spetsialistid: publikut tuleb meelitada kaasamisega ({{commentsTotal}})

Kuidas saada inimesi Euroopa väärtfilme vaatama? Lase neil ise valida, mida nad kinos näha tahavad - selline on projekti Scope100 lühikokkuvõte.

Teisisõnu valivad osalevates riikides igaühes sada filmihuvilist festivalidelt nopitud filmide seast oma lemmiku, mis siis vastavas riigis linastub. Näiteks Austria publik valis tänavu välja Martti Helde "Risttuules", vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Meil on tegemist publikuga, kellele pakutakse roogasid, mida nad tingimata ise ei sööks, kui saaksid valida. Peaksime vaatajatega nõu pidama ning digitaalne tehnoloogia võimaldab publikuga suhelda. See on suur läbimurre, kasutame ära uusi vahendeid, mida digitaalne turg meile pakub," ütles projekti Scope100 algataja, Poola filmilevifirma Gutek Film hankejuht ja loovdirektor Jakub Duszynski.

Kujutavas kunstis jääb ikka kunstimaailma ülesandeks teoseid esitleda, aga väärtuslikuks muutuvad nad alles siis, kui inimesed neid näevad. Publikut saab kaasata vaid nii, kui kõneleda kunstist arusaadavas keeles ning muuta kunstiinstitutsioonid ligipääsetavaks, ütleb aastaid maailmakuulsas Tate'i galeriis ning nüüd Christies'i oksjonimajas töötav Marc Sands.

"Inimesed on sotsiaalmeedias, tänaval, avalikus ruumis. Mida rohkem minna sinna, kus inimesed on, seda rohkem muutub kunst inimeste elus "normaalseks" ja seeläbi avatumaks ning kõigile nauditavaks," selgitas Sands.

Publikul soovitab Sands aga võtta rahulikult. "Kui galeriisse sisse astuda, siis on imekspandav, kui paljud inimesed näevad välja hirmunud ja muretsevad, mida nad peaksid kunstist arvama. Minu arvamus on, et ärge seepärast üldse muretsege, see pole tähtis. Minge sisse, nautige, ja mida rohkem kunsti näete, seda rohkem hakkate seda armastama. See on nagu väike muskel, mida peab treenima, ja mida rohkem seda treenida, seda tugevamaks see muutub."

Toimetaja: Jaanika ValkVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.