Katrin Koov: arhitektuur on igaühe asi ({{commentsTotal}})

Katrin Koov on uus Arhitektide Liidu president. "OP" uuris, milliseks ehitab end Eesti, mille arhitekte juhib Katrin Koov?

Katrin Koov võttis praktilisest arhitektitööst pausi juba kaks aastat tagasi, kui ta asus toimetama ajakirja "Maja". Presidendi ametikoht nõudis mõtlemisaega. "Tundsin, et on vaja korra järelemõtlemise aega ja arhitektuuri pisut teise nurga alt teha, mõtlesin ikka pikka aega. Kaalukeeleks sai see, et on võimalus midagi kasulikku ja vajalikku ära teha ja teisest küljes, rohkem naisarhitekte pildile saada."

Kunagi samas ametis olnud arhitekt Ülar Marki sõnul on Koov sotsiaalses plaanis tundlik arhitekt, kes on teinud pigem väga täpseid pilte kui nii-öelda mürgeldanud.

"Ma arvan, et paradoksaalsel kombel andis Porto Franco nimeline võitlus arhitektidele palju juurde, sest seal oli võimalus rääkida nendest väärtustest, mida me oluliseks peame ehk heast avalikust ruumist versus suured suletud kommertsalad linna südames," kommenteeris Koov segadust Tallinna Admiraliteedi ala planeeringuga.

"Mingil hetkel paisuvad suured tülid riigi, linna või ettevõtjatega ja kui sa ei meeldi kellelegi, jääd kuskile rataste vahele, siis tehakse kõik koledad võtted ära, mis võimalik - isiklikest kuni juristide ähvardamisena. Kui arhitektide liidul tekib vastuseis raha ja võimuga, siis peab ka sellega hakkama saama," ütles Ülar Mark.

Katrin Koovi jaoks on tähtis edendada ruumiharidust ehk pakkuda seda juba põhikooli tasemel. "See tähendab seda, et arhitektuur ei ole ainult arhitektide asi, see on igaühe asi."

Ülar Marki sõnul päästavad arhitektid maailma ära. "Sellel on lihtne põhjus, ja ma arvan, et Katrin Koov on maailma päästmiseks väga õige isik. See on väga keskkondlik küsimus kõikides aspektides. Kui rääkida süsihappegaasist, millega maailm praegu võitleb, siis sellest kolmkümmend protsenti on majapidamisest tulenev ja teised kolmkümmend protsenti transpordist ehk kuuskümmend protsenti kogu süsihappegaasist, millega võideltakse, on otseselt arhitektide laua peal."

Toimetaja: Jaanika ValkNite JewelNite Jewel
Kaspar Viilupi plaadisoovitused: 2017 esimene poolaasta

2017. aasta hakkab vaikselt poole peale jõudma ja uut muusikat lendab ustest ja akendest kogu aeg juurde. Kõigega ei ole seejuures võimalik kursis olla, see on paratamatus, millega tuleb leppida. Pärast halbade ja veel halvemate plaatide vahelt põiklemist jäid silma aga 20 albumit ja 5 EP-d, mis aitavad loodetavasti kodu- ja välismaises muusikameres paremini orienteeruda.

Jim Ashilevi lugemismaratonilJim Ashilevi lugemismaratonil
Jim Ashilevi: eesti keeles ei saa filosofeerida

Essee alternatiivmuusika keskel üles kasvamisest, mis avaldati esmakordselt TÜ Viljandi kultuuriakadeemia 65. aastapäeva esseekogumikus "Omakultuurist ja oma kultuurist".

FILM
"Rannavalve" ("Baywatch")
Arvustus. "Baywatch" on näide laisast kassahitist

Uus film kinodes
"Rannavalve" ("Baywatch")
Režissöör: Seth Gordon
Osades: Dwayne "The Rock" Johnson, Zac Efron, Priyanka Chopra, Alexandra Daddario, Kelly Rohrbach, Ilfenesh Hadera, Jon Bass, Yahya Abdul-Mateen II
Kinodes alates 16. juunist
2/10

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
Arvo PärtArvo Pärt
Arvo Pärdi Keskuse uus hoone sai nurgakivi

Arvo Pärdi Keskuse uus hoone Laulasmaal sai täna nurgakivi. Pidulik tseremoonia toimus tulevases kammersaalis ning nurgakivi asetati saali põrandapinnas alale, kus hakkab paiknema lava.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.