Heini Vaikmaa tutvustas "Terevisioonis" enda süntesaatoreid ({{commentsTotal}})

7. aprillil algasid Eesti Muusika Päevad ning seetõttu oli "Terevisiooni" stuudios külas muusik Heini Vaikmaa, kes tutvustas mõnd süntesaatorit, mis tema kogus olulisemad on.

Heini Vaikmaa tõdes "Terevisioonis", et saates oli tal kaasas vaid väike osa süntesaatorite kogust. "Kui ma olen ikkagi 30 aastat asjaga tegelenud, siis praeguseks tekib ilmselt iga aasta üks süntesaator juurde." Stuudiosse oli ta enda sõnul võtnud kaasa kuulsad, ent sealjuures kõige kergemad ning pisemad süntesaatorid.

Esimese süntesaatorina tutvustas ta ajaloo esimest MIDI-süntesaatorit Prophet-600. "See on pärit aastast 1982 ja kuna see on esimene MIDI-süntesaator, siis see tähendab, et seda saab ka näiteks arvutiga kontrollida - Dave Smith mõtles kunagi selle süsteemi välja." Heini Vaikmaa kinnitas, et vahel kasutab ta seda pilli tõepoolest muusika tegemiseks, kuna seal on agressiivsed saundid. "Tegelikult võibki öelda, et mida vanem on süntesaator, seda paksemad kõlad."

Teine stuudios kaasas olnud pill oli Yamaha DX21, millega on Vaikmaa sõnul seotud ka huvitav lugu. "Kui ma selle pilli ühest portaalist leidsin ning müüjale helistasin, siis kuulsin, et selle sama pilliga on Kalev Aas kunagi Mahavokis mänginud," tõi Heini Vaikmaa välja ja lisas, et kõik jõuab ikka ringiga kuidagi sinu juurde tagasi. "Kui MIDI-süntesaatorite puhul tuleb saundid ise valmis teha, siis see on juba preset-pill."

Yamaha süntesaatori külge oli tal ühendatud ka Minimoog Voyager. "See on tüüpiline analoogsüntesaator, kus on kolm ostsilaatorit - kui minul on üks hääl, siis siin on kolm häält." Vaikmaa väitis, et Minimoogiga saab juba filtrite ja erinevate efektide abil ükskõik millised helid valmis teha.

Kolmandaks instrumendiks oli ARP Odyssey, mida on Heini Vaikmaa sõnul kasutanud paljud tuntud muusikud. "See on aasta tagasi ehitatud pill, mis on suhteliselt identne kunagise, 1970. aastatel tehtud pilliga," ütles Vaikmaa.

12. aprillist alates on võimalik Rahvusraamatukogus vaadata Heini Vaikmaa ja Tanel Rooviku erinevaid süntesaatoreid. Üritus toimub Eesti Muusika Päevade raames.

Toimetaja: Kaspar Viilup

Allikas: Terevisioon{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.