Muinsuskaitsespetsialist: Estonia teatri kõrval asunud turuhoone on säilinud üllatavalt hästi ({{commentsTotal}})

Tallinnas Tammsaare pargis, Estonia teatri kõrval toimuvad väljakaevamistööd on päevavalgele toonud 19. sajandi lõpus ehitatud uue turuhoone müürid ja keldri.

"Aktuaalne kaamera" vahendas, et nüüd uurivad eksperdid, kui hästi varemed säilinud on ja kui palju võiks nende eksponeerimine maksma minna.

1899. aastal ehitatud uue turu hoone, kus kaubeldi kõiksugu jahedat ümbrust nõudva kraamiga, oli imposantne hoone ning muinsuskaitsespetsialisti Boris Duboviki kinnitusel ka väga moodsa sisustuse ja tehnikaga varustatud. Nii nagu Estonia teatergi, hävis turuhoone ja ka kõrval asunud vaekoda märtsipommitamises.

Tundub, et muld ja varemed on olnud suurepärane konservant - keldri seest väljakaevatav pinnas suuri üllatusi ei paku, sest keldri täiteks lükati kivipuru ja mulda. Duboviki sõnul on imetlusväärne, et nii palju säilinud on.

"See oligi meie jaoks suur üllatus, me arvasime, et pärast pommitamist kõik varises kokku koos võlvidega ja see jäi sinna alla, aga praegused kaevamised näitasid, et pärast seda, kui ta põles, tegelikult seinad olid alles. Selgus, et enne seda, kui turuhoone tehti maatasa, viidi minema kõik - alates radiaatoritest ja tehnikast," ütles Dubovik.

Turuhoone oli ehitatud nii, et keldri keskel paiknesid külmakambrid ja ääres mitmesugused väikesed ruumid, kus turumüüjad oma muud kraami hoiustasid. Nüüd on küsimus selles, kuidas kõik see kokku sobitada Tammsaare parki plaanitava kohvikuga ja palju see maksma võiks minna.

"Ajalugu väärib kõigepealt teadvustamist ja küll me siis otsutame selle järgi, et kui on kulud ja nende ruumide kasutusvõimalused välja selgitatud, sest ruumid on erineva suurusega. Kui tundub, et asi on loogiline ja tasakaalus, siis see otsus tuleb positiivne," ütles Tallinna kommunaalameti juhataja Ain Valdmann.

Rahanumbritest Valdmann veel rääkida ei taha, sest teadmata on näiteks kasvõi see, palju kulub keldrihoone niiskuskindlaks tegemisele, palju maksaks kütmine jne. Kaevamine võtab hulga aega, näiteks selle trepi väljapuhastamiseks kulus terve päev. Töö lõpptähtaeg on mai alguses.

Toimetaja: Rutt ErnitsLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.