Muinsuskaitsespetsialist: Estonia teatri kõrval asunud turuhoone on säilinud üllatavalt hästi ({{commentsTotal}})

Tallinnas Tammsaare pargis, Estonia teatri kõrval toimuvad väljakaevamistööd on päevavalgele toonud 19. sajandi lõpus ehitatud uue turuhoone müürid ja keldri.

"Aktuaalne kaamera" vahendas, et nüüd uurivad eksperdid, kui hästi varemed säilinud on ja kui palju võiks nende eksponeerimine maksma minna.

1899. aastal ehitatud uue turu hoone, kus kaubeldi kõiksugu jahedat ümbrust nõudva kraamiga, oli imposantne hoone ning muinsuskaitsespetsialisti Boris Duboviki kinnitusel ka väga moodsa sisustuse ja tehnikaga varustatud. Nii nagu Estonia teatergi, hävis turuhoone ja ka kõrval asunud vaekoda märtsipommitamises.

Tundub, et muld ja varemed on olnud suurepärane konservant - keldri seest väljakaevatav pinnas suuri üllatusi ei paku, sest keldri täiteks lükati kivipuru ja mulda. Duboviki sõnul on imetlusväärne, et nii palju säilinud on.

"See oligi meie jaoks suur üllatus, me arvasime, et pärast pommitamist kõik varises kokku koos võlvidega ja see jäi sinna alla, aga praegused kaevamised näitasid, et pärast seda, kui ta põles, tegelikult seinad olid alles. Selgus, et enne seda, kui turuhoone tehti maatasa, viidi minema kõik - alates radiaatoritest ja tehnikast," ütles Dubovik.

Turuhoone oli ehitatud nii, et keldri keskel paiknesid külmakambrid ja ääres mitmesugused väikesed ruumid, kus turumüüjad oma muud kraami hoiustasid. Nüüd on küsimus selles, kuidas kõik see kokku sobitada Tammsaare parki plaanitava kohvikuga ja palju see maksma võiks minna.

"Ajalugu väärib kõigepealt teadvustamist ja küll me siis otsutame selle järgi, et kui on kulud ja nende ruumide kasutusvõimalused välja selgitatud, sest ruumid on erineva suurusega. Kui tundub, et asi on loogiline ja tasakaalus, siis see otsus tuleb positiivne," ütles Tallinna kommunaalameti juhataja Ain Valdmann.

Rahanumbritest Valdmann veel rääkida ei taha, sest teadmata on näiteks kasvõi see, palju kulub keldrihoone niiskuskindlaks tegemisele, palju maksaks kütmine jne. Kaevamine võtab hulga aega, näiteks selle trepi väljapuhastamiseks kulus terve päev. Töö lõpptähtaeg on mai alguses.

Toimetaja: Rutt Ernits{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.