Esmakordselt tunnustati parimaid Eesti mõisate arendajaid ({{commentsTotal}})

Riigikogu kultuuripärandi ühenduse ja Eesti mõisate ühenduse eestvedamisel tunnustati täna Toompeal esmakordselt mõisakultuuri arendajaid.

Parim mõisaajaloo tutvustaja on Mati Raal, parimat mõisamajutust pakub Padise mõis, parim mõisaköök asub Põhjakal, parim mõisamajanduse esindaja on Atla mõis, parim kultuurimõis Ohtu mõis ja parim mõisa restaureerimistegu on Keila-Joa loss. Ühtekokku on Eestisse rajatud sajandite jooksul üle tuhande mõisaansambli, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keeruline on praegu ette kujutada, kui kehvas seisus Keila-Joa loss veel mõne aasta eest oli. Kõige rohkem oli säilinud detaile just muusikaruumis, tsaariaegsete jooniste, sõjaeelsete fotode, meenutuste ja spetsialistide abiga asuti lossi restaureerima.

"Meil laabus algusest peale kõik väga hästi. Meil oli väga hea koostöö muinsuskaitsega, tänagi on hea koostöö ehitajatega. Meil läks kõik suurepäraselt. Me olime positiivsed ja me saime indu kogukonnalt ja see oligi see mootor," lausus mõisnik Andrei Dvorjaninov.

Restaureerimine kestis kaks ja pool aastat ja praegu on lõpetamisel tööd lossi teisel korrusel. Padise mõis on Keila-Joa lossile peaaegu et naaber. Parima majutaja tunnustuse lubab Karl von Ramm riputada administraatori laua juurde, nähtavale kohale.

Padise ei ole hotell, vaid öömajalisi võetakse vastu kui perekonna sõpru, selgitas von Ramm. Igal toal on ka oma nimi ja need nimed pole laest võetud. "Need on kõik minu vanavanemad ja sugulased ja kõik need nimed on võetud meie mälestustest," ütles von Ramm.

Ajaloost on teada, et von Rammide suguvõsa asus Padisele elama 1622. aastal ning selle kandi olulisemad sündmused olid sellest ajast alates just Padise mõisa ja von Rammide tegemistega seotud. Karl von Ramm kolis Eestisse Ameerika Ühendriikidest, et ehitada üles Padise mõis, arendada majutust ja õpetada kohalikus koolis inglise keelt. "Siin on nii palju võimalusi tegelikult. Rohkem isegi kui Ameerikas," arvas ta.

Toimetaja: Rutt ErnitsAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.