Esmakordselt tunnustati parimaid Eesti mõisate arendajaid ({{commentsTotal}})

Riigikogu kultuuripärandi ühenduse ja Eesti mõisate ühenduse eestvedamisel tunnustati täna Toompeal esmakordselt mõisakultuuri arendajaid.

Parim mõisaajaloo tutvustaja on Mati Raal, parimat mõisamajutust pakub Padise mõis, parim mõisaköök asub Põhjakal, parim mõisamajanduse esindaja on Atla mõis, parim kultuurimõis Ohtu mõis ja parim mõisa restaureerimistegu on Keila-Joa loss. Ühtekokku on Eestisse rajatud sajandite jooksul üle tuhande mõisaansambli, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Keeruline on praegu ette kujutada, kui kehvas seisus Keila-Joa loss veel mõne aasta eest oli. Kõige rohkem oli säilinud detaile just muusikaruumis, tsaariaegsete jooniste, sõjaeelsete fotode, meenutuste ja spetsialistide abiga asuti lossi restaureerima.

"Meil laabus algusest peale kõik väga hästi. Meil oli väga hea koostöö muinsuskaitsega, tänagi on hea koostöö ehitajatega. Meil läks kõik suurepäraselt. Me olime positiivsed ja me saime indu kogukonnalt ja see oligi see mootor," lausus mõisnik Andrei Dvorjaninov.

Restaureerimine kestis kaks ja pool aastat ja praegu on lõpetamisel tööd lossi teisel korrusel. Padise mõis on Keila-Joa lossile peaaegu et naaber. Parima majutaja tunnustuse lubab Karl von Ramm riputada administraatori laua juurde, nähtavale kohale.

Padise ei ole hotell, vaid öömajalisi võetakse vastu kui perekonna sõpru, selgitas von Ramm. Igal toal on ka oma nimi ja need nimed pole laest võetud. "Need on kõik minu vanavanemad ja sugulased ja kõik need nimed on võetud meie mälestustest," ütles von Ramm.

Ajaloost on teada, et von Rammide suguvõsa asus Padisele elama 1622. aastal ning selle kandi olulisemad sündmused olid sellest ajast alates just Padise mõisa ja von Rammide tegemistega seotud. Karl von Ramm kolis Eestisse Ameerika Ühendriikidest, et ehitada üles Padise mõis, arendada majutust ja õpetada kohalikus koolis inglise keelt. "Siin on nii palju võimalusi tegelikult. Rohkem isegi kui Ameerikas," arvas ta.

Toimetaja: Rutt ErnitsIvar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.Ivar Kaasiku näitus "summa rerum" Münchenis.
Evald Okase muuseumis saab poppi ja glämmi

Evald Okase muusemi galeriis avatakse 27. juunil kell 17 Ivar Kaasiku ja Andro Kööbi maalinäitus "Pop & glam", kuraatoriks Harry Liivrand.

Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".Eeva Talsi laulab plaadil Jaan Tätte "Ojalaulu".
XII noorte tantsupeo lood ja laulud said plaadile

Ilmus eeloleval noorte tantsupeol kõlava muusikaga plaat, millele salvestatud 26 lugu esitavad armastatud Eesti solistid, kelle muusika saatel ligi 8500 tantsijat ja võimlejat ka 30. juunil ja 1. juulil tantsima hakkavad.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Katarina Tomps
Teatraalne kaamera. Katarina Tomps, "Don Quijote"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Kadri Voorand
Kadri Voorand kirjutas noorte laulupeoks kooridele kaks uudisteost

2. juulil kõlavad noorte laulu- ja tantsupeol esmakordselt Kadri Voorandi lood "Elu on lootus ja loomine" (sõnad Doris Kareva) segakooride ning "Aga tule" (sõnad Liisa Lotta Tomp neidudekooride esituses.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.