Lennusadama veealune klaasikunsti näitus üllatab isegi kunstnikke ({{commentsTotal}})

Lennusadamas avaneb esmakordselt Eestis võimalus vaadata näitust, mille eksponaatide vahel ujuvad kalad. Eesti klaasikunstnike aastanäitus asub nimelt Lennusadama akvaariumites vee all.

Kui tavaliselt pannakse näitust üles, siis klaasikunstnike aastanäitust "Aja püksid" pandi hoopis alla ehk uputati akvaariumi põhja. Aja püksid on aga selline ese, läbi mille aeg kulgeb - meie jaoks üht säärt mööda, aga võib-olla samal ajal mööda teist ka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tegelikult igal millisekundil juhtub see uuesti, aeg hargneb nendesse erinevatesse harudesse ja võib-olla see teine võimalus eksisteerib mõnes teises universumis samal ajal edasi, aga meie seda enam ei tea," selgitas klaasikunstnik ja näituse kuraator Merle Kannus.

Nihestatusel mängib ka veealune ekspositsioon. Kuna nii vesi kui ka klaas paistab läbi, oli see kunstnikelegi üllatus, millised nende esemed lõpuks välja näevad. "Sest üks võimalus on see, et sa vaatad seda eset oma kodus veeämbris ja teine asi on panna ta siia akvaariumisse ja näha, kuidas muutuvad eseme mõõdud vaadeldes, kuidas muutub optika, kuidas jällegi see seest tühi klaas mõjub nagu peegel. See optika mängib siin hoopis teisiti," tõdes klaasikunstnik ja näituse kuraator Kai Kiudsoo-Värv.

Esemetega hakkab mängima ka aeg, sest ajapikku kasvab neile sammal peale ja nii tuleb eksponaate aeg-ajalt puhastada. Kalad on oma panuse näituse kujundusse juba andnud. "Kalad on siin meie üllatuseks näiteks täna öösel natuke lustinud ja lükanud ümber ühe meie väikese eksponaadi, klaveritoolikese, aga me loodame selle ikka õigetpidi saada. Vaatame huviga, kuidas kalad edasi meie näitust kujundavad," ütles Kiudsoo-Värv.

Näituse avamisel kuulutati välja ka Tunnustatud Klaasikunstnik 2014-2015 aunimetus, mille pälvis Eve Koha.

Toimetaja: Rutt ErnitsLeelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal: minu lugu on minu lugu

Juubilar Leelo Tungal vestleb Ilona Martsoniga juuni Loomingus. Lugege tervet intervjuud ka ERR kultuuriportaalist.

Anna ŠkodenkoAnna Škodenko
Selgusid Köler Prize´i nominendid

Näituse "Eesti Kaasaegse Kunsti Muuseum" avamisel selgusid järgmise aasta kevadel EKKMis toimuva "Köler Prize 2018" nominendid – EKKMi juhatus otsustas Köler Prize’i kaasaegse kunsti auhinnale nomineerida järgnevad kunstnikud: Anna Škodenko, Holger Loodus, Taavi Talve, Tanja Muravskaja ja Tarvo Hanno Varres.

FILM
Kaader filmist "Matilda".
Duumasaadik üritab keelata Nikolai Teisest rääkivat filmi

Sel sügisel peaks ekraanidele jõudma režissöör Aleksei Utšiteli film "Matilda", mis räägib viimase Venemaa tsaari Nikolai Teise ja baleriin Matilda Kšesinskaja armastusest. Kuid duumasaadik Natalja Poklonskaja püüab teha kõik, et film vaatajateni ei jõuaks, kuna tema hinnangul solvab film usklike tundeid.

TEATER
Triinu Sikk
Teatraalne kaamera. Triinu Sikk, "Unistajad"

ERR kultuuriportaal jätkab sarjaga, milles Tartu Ülikooli teatriteaduse magistrandid arvustavad lavastusi videoformaadis, filmijaks UTTV, projekti algatajaks õppejõud Ott Karulin.

KIRJANDUS
Leelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

KUNST
Banksy töö Calais´ põgenikelaagris.
Arvatakse, et Goldie paljastas tänavakunstnik Banksy identiteedi

Suurbritannia trummi ja bassi produtsent Goldie viitas interneti audio-vestlussaates "Distraction Pieces" poolkogemata Banksy kunstist rääkides kellelegi Robile. Nüüd arvatakse, et muusik pidas silmas oma head sõpra Robert Del Najat, keda on varasemaltki Banksy nime all tegutsevaks peetud.

Arhitektuur
JaamahooneJaamahoone
Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuurimälestiseks

Tapa raudteejaama peahoone tunnistati kultuuriministri käskkirjaga ehitismälestiseks. 1870. aastal ehitatud raudteejaam on Eesti üks vanemaid.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Esimese Haapsalu Tšaikovski festivali väljakuulutamine Tšaikovski restoranis.
Haapsalus tuleb esimene Tšaikovski festival

Peatselt saab Haapsalus osa omal ajal selles kuurortlinnas suvitanud vene helilooja Pjotr Tšaikovskile pühendatud festivalist.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Linnar Priimägi. Eesti luule vaskvanaema

Ütelgu feministid mis tahes, eesti naisluule jaguneb perioodideks teisiti kui meeste luuletatu: kuldajastu (Marie Under), hõbeajastu (Betti Alver, Kersti Merilaas), vahepealne vaskajastu ja nüüdne raudaeg: „Raud, see hukkav metall, ning rauast hukkavam kuldki / ilmusid nii... Voorus on võidetult maas...”

Keelesäuts. Pole vaja arvust numbrit teha

„Eesti eurolaulu poolfinaalil olid suured vaatajanumbrid.“ „Elektriautode müüginumbrid on kahanenud.“ Miks tuleks nendes lausetes „numbri“ asemel „arvu“ kasutada? Mis vahe ikkagi on arvul ja numbril?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.