Lennusadama veealune klaasikunsti näitus üllatab isegi kunstnikke ({{commentsTotal}})

Lennusadamas avaneb esmakordselt Eestis võimalus vaadata näitust, mille eksponaatide vahel ujuvad kalad. Eesti klaasikunstnike aastanäitus asub nimelt Lennusadama akvaariumites vee all.

Kui tavaliselt pannakse näitust üles, siis klaasikunstnike aastanäitust "Aja püksid" pandi hoopis alla ehk uputati akvaariumi põhja. Aja püksid on aga selline ese, läbi mille aeg kulgeb - meie jaoks üht säärt mööda, aga võib-olla samal ajal mööda teist ka, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Tegelikult igal millisekundil juhtub see uuesti, aeg hargneb nendesse erinevatesse harudesse ja võib-olla see teine võimalus eksisteerib mõnes teises universumis samal ajal edasi, aga meie seda enam ei tea," selgitas klaasikunstnik ja näituse kuraator Merle Kannus.

Nihestatusel mängib ka veealune ekspositsioon. Kuna nii vesi kui ka klaas paistab läbi, oli see kunstnikelegi üllatus, millised nende esemed lõpuks välja näevad. "Sest üks võimalus on see, et sa vaatad seda eset oma kodus veeämbris ja teine asi on panna ta siia akvaariumisse ja näha, kuidas muutuvad eseme mõõdud vaadeldes, kuidas muutub optika, kuidas jällegi see seest tühi klaas mõjub nagu peegel. See optika mängib siin hoopis teisiti," tõdes klaasikunstnik ja näituse kuraator Kai Kiudsoo-Värv.

Esemetega hakkab mängima ka aeg, sest ajapikku kasvab neile sammal peale ja nii tuleb eksponaate aeg-ajalt puhastada. Kalad on oma panuse näituse kujundusse juba andnud. "Kalad on siin meie üllatuseks näiteks täna öösel natuke lustinud ja lükanud ümber ühe meie väikese eksponaadi, klaveritoolikese, aga me loodame selle ikka õigetpidi saada. Vaatame huviga, kuidas kalad edasi meie näitust kujundavad," ütles Kiudsoo-Värv.

Näituse avamisel kuulutati välja ka Tunnustatud Klaasikunstnik 2014-2015 aunimetus, mille pälvis Eve Koha.

Toimetaja: Rutt Ernits{{c.alias}}
{{c.createdMoment}}
{{c.body}}
{{cc.alias}}
{{cc.createdMoment}}
+{{cc.replyToName}} {{cc.body}}
Kommentaare ei ole.
Oled sisseloginud kui {{user.alias}}. Logi välja
Sisselogimine ebaõnnestus.

Pole veel kasutajat/unustasid salasõna

Nimi võib olla kuni 32 tähemärki pikk
Kommentaar võib olla kuni 600 tähemärki pikk
{{comment.captcha.word.answer}}

kultuur.err.ee

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!

Suri armastatud näitleja Lembit Ulfsak

Meie seast lahkus 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak (04.07.1947 - 22.03.2017).

Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui suurt näitlejat

Kolleegid meenutavad Lembit Ulfsakit kui sooja ja erakordse huumorimeelega inimest ning suurt näitlejat. Oma filmirollidega kujunes ta teatud mõttes Eesti märgiks kogu maailmas.

Arvustus. Kibe tõde keskeas kuttidest

Uus film kinodes
"T2 Trainspotting"
Režissöör: Danny Boyle
Osades: Ewan McGregor, Ewen Bremner, Jonny Lee Miller,  Robert Carlyle
7/10

FILM
Janno Zõbini kolm soovitust Maailmafilmi festivaliks

Janno Zõbin valis kultuuriportaali palvel kolm taiest Maailmafilmi festivaliks, mis toimub 20.-25. märtsil Tartus.

TEATER
Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Arvustus. Naivistlik antropoloog

Taaslavastamine maalide, objektide või heliinstallatsioonidena põlistab endelised olukorrad, kirjutab Ave Taavet Sirbis.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Superstaar Janine Jansen

Esmakordselt säras see kuulus Hollandi viiuldaja Eesti publiku ees 2009. aasta 27. augustil, kui Eesti Kontserdi hooaja avakontserdi sisutas Frankfurdi Raadio Sümfooniaorkester Paavo Järvi käe all, solistiks Janine Jansen (viiul). Toona Sirp arvustuse kirjutanud Lembi Mets tunnistas, et nii orgaanilist pillimängu kuuleb üleüldse väga harva.

Arvamus
Keeleteadlane Anna Verschik: eesti keele olulisus seisneb selle sümbolväärtuses

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli keeleteadlane Anna Verschik, kellega vesteldi eesti keele staatusest ja sellest, miks on hea osata mitmeid keeli.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.