Ardo Ran Varrese teoses "Käidi ja külvati varjude seemneid" on heli ja valgus sümbioosis ({{commentsTotal}})

Ardo Ran Varrese uudisteos "Käidi ja külvati varjude seemneid" on muusikaline valgusteater, mille inspiratsiooniks on öö. Maailma esiettekanded toimuvad laupäeval ja pühapäeval Viimsi Black Box Studios.

Artur Alliksaare tekstidele kirjutatud lavaline serenaad on küpsenud kaks aastat ning enne lõpptulemuseni jõudmist töötati stsenaariumi läbi üle kümne korra, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ma tahtsin teha sellist suurema mahuga heliteost, kus oleks valgus ja valguskujundus olulisel kohal. Ma tahtsin, et heli ja valgus oleksid sümbioosis omavahel, aga kõik need uued kihid ja tekstid ja Alliksaare luule ja lauljate mäng ja lavastus, need kihid on tulnud siia aja jooksul peale ja ma arvan, et selline heas mõttes lapsepõlvemälestuste kogum võiks ta tõesti olla," kommenteeris Varres.

Heliteos valmis algusest peale tihedas koostöös valguskunstnik Oliver Kulpsoo ning Berliinis elava ooperilavastaja Liis Kollega. "Minu meelest Ardo muusika on väga aus, see tuleb südamest ja ta julgeb olla piirideülene ja ta julgeb olla vaba sellistest kammitsevatest konventsioonidest, ta ei ürita iga hinna eest olla tõsine helilooja, tema diapasoon on väga lai, ta kirjutab muusikat filmidele, seriaalidele, teatrietendustele ja ta ajab sellist oma asja igal pool," lausus Kolle.

Ardo Ran Varrese uudisteos "Käidi ja külvati varjude seemneid" on kirjutatud kontratenor Taniel Kirikalile, kellega koos astuvad üles ansambel YXUS ning sopran Jaanika Kilgi. Ettekanded toimuvad Eesti Muusika Päevade raames laupäeval ja pühapäeval Viimsi Black Box Stuudios.

Toimetaja: Rutt ErnitsAare Pilv Kenderi protsessist: üks pool on kurt teise poole suhtes

Kirjandusteadlane Aare Pilv märkis, et Kaur Kenderi kohtuprotsessis põrkuvad kaks erinevat maailma mõistmise viisi.

Jan Uuspõld lavastusest "Talvevalgus": nagu oleks head armastuslugu kuulnud

30. märtsil esietendub Tallinna transpordikoolis Theatrumi värske lavastus "Talvevalgus", kus astuvad peaosades lavale Jan Uuspõld ja Maria Peterson. "Ringvaade" tegi nendega juttu.

Arvustus. Ed tegi seda jälle

Uus plaat

Ed Sheeran

÷ ("Divide")

9,5/10

HEAD TEED, LEMBIT ULFSAK!
Ametlik nekroloog Lembit Ulfsakile

LEMBIT ULFSAK

4. juuli 1947–22. märts 2017

Age Juurikas: minult ei tasu oodata ritta laotud klassikuid

Pühapäeval kell 19 avab Rae Kultuurikeskuses oma muusikalise ning äraspidise “Pandora laeka” priimapianist Age Juurikas, kelle seost meie vallaga kinnitab lausa rahvastikuregister. Uurisime, mis tal täpsemalt kavas ning miks meeldib talle vene heliloojate looming.

Kultuuriministeeriumi töörühm hakkab ajakohastama teatrite rahastust

Kahekümne aastaga on Eesti teatrimaastik põhjalikult muutunud, juurde on tulnud palju uusi teatrivorme ning teatrite rahastamist reguleeriv etendusasutuste seadus ei vasta enam Eesti reaalsele teatrisituatsioonile.

FILM
"OP" jagas soovitusi Maailmafilmi festivaliks

14. korda toimuv Maailmafilmi festival on lõpuks leidnud endale kodu ja jääb paikseks Eesti Rahva Muuseumisse. "OP" palus festivali teejuhtideks kaks festivali kirglikku fänni.

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Kirjanduspreemia nominent Nikolai Baturin: rahu on peamine, mitte raha

Täna kuulutatakse välja kultuurkapitali kirjanduse sihtkapitali aastaauhindade võitjad. ERRi kultuuriportaal koostöös Eesti Kirjanike Liiduga tutvustab nominente. Proosa kategoorias konkureerib Nikolai Baturin teosega "Mongolite unenäoline invasioon Euroopasse".

KUNST
Kunstiministeerium. Kriitikute avalikest isiklikest kirjadest

Mõni aasta tagasi soovitas Kaido Ole mulle, kui kunstikriitikule kirjutada kiri kunstnikule.

Arhitektuur
Ilus aasta 1967. Viru hotell

1967 oli ilus aasta, sest siis sündis Vikerraadio. Aga see oli ka aasta, mis Eestis ja maailmas juhtus palju muud. Head, ilusat, naljakat, kurba, dramaatilist. Peeter Helme ja Urmas Vadi valisid välja kakskümmend asja, sündmust ja nähtust, mis kõik 1967. aastal juhtusid ning jutustavad neist nüüd raadiokuulajale. Kultuuriportaal avaldab jutud kirjalikult

Arvustus. Hästi ruumipärane helikunstiteos

Helikunstiteos
"Lugulaul"
Rahvusarhiiv uus hoone Noora
Autorid: Martin Kikas ja Kiwa

MUUSIKA
Koit Raudsepa kolm soovitust Tallinn Music Weekiks

Järgmisel nädalal saab alguse Tallinn Music Week ning "OP-is" jagas festivaliks kolm soovitust Raadio 2 saatejuht Koit "Dr Koit" Raudsepp.

Arvamus
Elo Kiivet. Tõlkes kaduma läinud ruum

Selleks et arhitektuuri lugeda, peab õppima ruumi märkama.

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.