Kuressaares näeb kodudest ja kirikutest välja toodud ikoone ({{commentsTotal}})

Kuressaare Raegaleriis on väljas üsna omapärane näitus. Nimelt on sinna toodud kodudest ja kirikutest enam kui poolsada ikooni.

Valdavalt on tegemist kaasajal maalitud pühapiltidega, mille autoriteks on Tiina Veisserik, Inga Heamägi, Sirje Sääre, Maaria Treima ja Sven Viires. Aga on ka ajaloolisi, 19. sajandist pärit ikoone, vahendas "Aktuaalne kaamera".

"Ikooninäituse korraldamine kunstigaleriis on erakordne sündmus. Tavaliselt on ikooni koht kirikus, ikoon on liturgiline kunst ja kuulub kiriku juurde ja kannab endas kiriku õpetust," selgitas Eesti kunstimuuseumi restauraator, ikooninäituse kuraator Sirje Säär.

"See ei ole nagu pühaduse teotus. See ei ole midagi sellist, et ikoon saaks selle läbi kuidagi kahjustatud, vastupidi. Siin täna kõlasid väga ilusad ütelused, et see ikoon hoopiski muudab meid. Ikoon haarab meid, pilt haarab meid," kinnitas preester Toivo Treima.

Ikoone maalitakse ka tänapäeval kunagiste vanade traditsioonide järgi. See on aga piisavalt oskusi nõudev ja pikaajaline protsess. Näiteks selle pühaku ikooni valmistamiseks kulus suurusjärgus täisnädala jagu töötunde. Puhast kulda on ikoonide valmistamiseks kasutatud läbi sajandite ja seda ka tänapäeval, sest kullal on ikoonide juures kindel tähendus.

"Kuld sümboliseerib taevast valgust ja need pühakud, keda me ikoonidel kujutame, tulevad meile oma muudetud olekus taevase valguse ja säraga," oli Sirje Säär veendunud.

Ikoonide valmistamist nimetatakse ka kirjutamiseks ja seda tehakse suure pühendumisega. Valdavalt lastakse kõik kaasaegsed ikoonid preestrite poolt pühitseda.

"Nad ei ole mõeldud ju ainult üheks aastaks. Nad on mõeldud ju kestma kauemaks kui meie elu. See on ikooni mõte. Nad jäävad pärast meid. Seda maalides me teame, et me peame endast rohkem andma, see ei ole ühe näituse asi. Ikoon ongi pilk igavikku!" kinnitas ikooninäituse kuraator kunstnik Inga Heamägi.

Sirje Säär usub, et usk jumalasse on kunstnikule ikoonimaalimise juures vajalik. "Ma arvan, et tal oleks väga raske seda maalida. Ma arvan, et ta ei hakkakski seda maalima!"

 

Toimetaja: Merilin PärliVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.