Kohtla-Järve kunstnikeühendus tähistab ümmargust sünnipäeva näitusega ({{commentsTotal}})

Kohtla-Järve kunstnike ühendus tähistas oma kümneaastaseks saamist esindusliku ühisnäitusega. Kümme aastat koostegutsemist on olnud loominguliselt viljakad.

Põlevkivimuuseumi valget saali täidavad kolmveerand sada taiest ligi kolmekümnelt Ida-Virumaa kunstnikult. Kümme aastat ühist tegevust on olnud igati viljakad, vahendas "Aktuaalne kaamera".

Ühenduse esimehe Aivar Rihkranna sõnul on tehtud aktiivselt koostööd teiste maade kunstnikega. Nii näiteks on ühendus korraldanud oma liikmetele iga-aastasi Peterburi Kunstide Akadeemia õppejõudude meistriklasse.

"Alati on, kuhu areneda. Teiselt poolt, tulevad ju uued suunad, uued tendentsid, uued voolud. Sooviks, et need muutused peegelduksid ka meie loomingus. Et see ei lubjastuks ega stagneeruks. Ja uued suunad kindlasti tulevad," usub kunstnik Juri Horev.

Ühenduse kunstnikud viljelevad paljusid kujutluslaade, žanre ja tehnikaid. Näitusel on esindatud maale, bareljeefe ja joonistusi. Suur osa töödest kajastab traditsiooniliselt kohalikku põlevkivitemaatikat.

"Praeguse kunstnike ühenduse liikmetest on kolmandik meie kogus juba esindatud ja on olemas ka viimase mõne aasta temaatilised tööd otse kaevandusest niiöelda kaasaegses, realistlikus stiilis," kinnitas Kohtla-Järve põlevkivimuuseumi direktor Ainar Varinurm.

Ühenduse juhatuse arvates esindavad siinsed kunstnikud väärikalt Kohtla-Järvet nii Eestis kui ka raja taga. Praegu kuulub ühendusse kakskümmend seitse kunstnikku.

"Kogu aeg on liikmete arv kasvanud, siis tuleb kogu aeg uusi inimesi peale, uusi noori ja iga uus noor toob oma uued mõtted ja suhtumise. Seetõttu ma arvan, et kahekümne aasta pärast on pilt palju kirjum, palju huvitavam ja elujõulisem ja põlvkond annab põlvkonnale edasi oma teatejooksukepi," on Kohtla-Järve kunstnike ühenduse juhatuse esimees Aare Hanni veendunud.

Kohtla-Järve kunstnike ühendus näitused toimuvad kaks korda aastas. 

Toimetaja: Merilin PärliSelgusid teatri aastaauhindade laureaadid

Ugala teatris toimus teatri aastaauhindade pidulik auhinnatseremoonia, kus jagati kätte preemiad möödunud aasta silmapaistvamatele teatritegijatele. Lavastaja preemia pälvis Hendrik Toompere jr, kes pühendas auhinna Lembit Ulfsakile.

Mikk Pärnits. Keele nõiduslik mõju

Sõnumise ja algkeele otsinguil.

Andres Levald. Linnamets pole vaid loodusand

Tallinna linna metsade omandisuhted ei soodusta nende sihipärast arendamist linlaste elukeskkonna parandamise nimel.

Keelesäuts. Kas 101 sõjasaadikut?

Kui küsida otse, kes on parlamentäär, siis usun, et kõik teavad, et see on ühe sõdiva poole volitatud läbirääkija teise sõdiva poolega ehk parlamentäär on sõjasaadik, vastasega läbi rääkima saadetud isik.

Arvustus. Bing ja Ruthi klaveriminimalism + ambient-nüansid

Uus plaat
Bing & Ruth
"No Home of the Mind" (4AD)
7/10

FILM
Arvustus. Lollid kosmoses ehk rumalus hävitab maailma

Uus film kinos

“Elu”

lavastaja Daniel Espinosa

osades Jake Gyllenhaal, Rebecca Ferguson, Ryan Reynolds, Ariyon Bakare, Olga Dihovichnaya, Hiroyuki Sanada

Hinne: 4/10

Kinodes alates 24. märtsist

TEATER
Rein Oja Lembit Ulfsakist: ta ei määrinud mett moka peale

Täna suri 69-aastasena armastatud Eesti näitleja ja lavastaja Lembit Ulfsak. Draamateatri juht Rein Oja meenutas lahkunut.

KIRJANDUS
Mudlum. Qiaotou nööp

Mida saab inimene, kes on kõikidest maailma asjadest juba kirjutanud, veel lisaks öelda? On ju nii, et kui igasuguseid asju on juba lehekülgede viisi kirjeldatud ja nimepidi üles loetud, sukatrippidest sulgpallideni, peale selle veel kõvasti pead murtud nende filosoofilise tähenduse üle, et misasi üks asi ülepea on ja muud sellist loba, siis nagu ei jäägi peaaegu mitte midagi enam järele?

KUNST
Rebeka Põldsam: Anu Põder lõi ainult konkreetsesse hetke

Anu Põder oli Eesti skulptor, kes töötas vaid orgaaniliste ja kaduvate materjalidega. Tema teosed vananevad ja lagunevad põrmuks sarnaselt inimesega. Kumus on alates tänasest üleval Anu Põdra retrospektiivnäitus "Haprus on vaprus".

Arhitektuur
Arvo Pärdi keskuse arenduseks eraldatakse täiendavalt 2,2 miljonit eurot

Valitsus otsustas eraldada täiendavalt kuni 2,2 miljonit eurot Laulasmaal asuva Arvo Pärdi keskuse uue hoone ehitamiseks. Ehitusleping sõlmitakse riigihankel soodsaima pakkumise teinud aktsiaseltsiga Ehitustrust, keskus peaks valmima Eesti 100. sünnipäevaks, mil helilooja tähistab 83. sünnipäeva.

Renoveeritud Ugala teatrimaja avas külastajatele taas uksed

Laupäeval avas publikule taas uksed Ugala renoveeritud teatrimaja.

MUUSIKA
"MI" otsib muusikat autovaruosadest ja elektroonikast

Veebruari lõpul andis ERSO kontserdi "Alternatiivne energia", kus põimiti orkestrimuusikaga kokku elektroonika ja live-videolahendused. Märtsis esitles alternatiivseid musitseerimisviise Tallinnas saksa DJ Henrik Schwartz. Noppeid nendest nägi neljapäevases muusikasaates "MI", toimetaja Hele-Maria Taimla kirjutas kohtumisest Schwartziga ka artikli.

Arvamus
Linda Kaljundi, Ulrike Plath. Eesti ajalookirjutus põimitud perspektiivist

Veel Vabadussõja ajal, 1919. aastal ilmus trükist algkoolidele mõeldud õpik „Eesti ajalugu“, mille oli „piltide kujul kokku seadnud“ Mihkel Kampmann (Kampmaa), kes oli ajaloolasena küll asjaarmastaja, ent omas ajas mõjukas ja menukas õpperaamatute autor.[1]

Rein Raud. Teeme Tõe jälle suureks?

Kuidas iganes Donald Trumpi lugu ka ei lõpeks – ja arvata on, et meid ootab järgnevate aastate jooksul ees veel terve rida skandaale ja paljastusi, kui mitte midagi veel hullemat – võib 10. jaanuari 2017 pidada oluliseks teetähiseks meedia ajaloos.

Mari-Liis Lill: teater võib kasvatada empaatiavõimet

"Plekktrummi" saatekülaliseks oli lavastaja Mari-Liis Lill, kellega räägiti äsja Endla teatris esietendunud dokumentaalsest lavastusest "Väljast väiksem kui seest".

Joel Sang. Usalduse küsimus

Maitsest ja kriitikast.