Meelis Süld Ghana külaelust: suurim üllatus oli see, milline aupaklikkus neil külaliste suhtes on ({{commentsTotal}})

Vikerraadio ajakirjanik Meelis Süld käis Ghanas, et jälgida sealset külaelu ning teha sellest ka dokumentaalfilm. "Ringvaate" stuudios selgitas ta, mis seal täpselt toimus ning kuidas eestlased selle külaga seotud on.

"Mina käisin Ghanas mitte raadiot, vaid hoopis filmi tegemas - ma käisin vaatamas, kuidas käib Ghana külaelu ning kuidas ka eestlased seda küla aitavad," tõi Süld välja, et sinna külla oli aga päris keeruline jõuda. "Tuli läbi Amsterdami lennata ja oli päris pikk teekond. Kui jõudsime pealinna, siis tuli veel edasi lennata ning ka mõned tunnid autoga edasi sõita." Ta ütles, et kuna teed on auklikud ja mitte kuigi kvaliteetsed, siis enamik juhid sõidavad slaalomit.

Meelis Süld tõdes, et neisse suhtuti Ghanas väga hästi. "See oligi ilmselt suurim üllatus, milline aupaklikkus ja heasüdamlikkus neil külaliste suhtes on." Ta selgitas, et kohaliku toidu maitsmiseks pidid nad seda enda kokalt paluma, kuna nende misjonimajas olnud kokk pakkus neile ikkagi pigem läänelikku toitu. "Nad söövad seal ka koeri, aga me ei teagi, kas ka meie koera süüa saime," ütles Süld, et seda nad küsida ei julgenud.

Eestlased on selle külaga seotud mitmel erineval moel. "Näiteks meie ERR'i filmigrupi poolt kingiti ühele lesknaisele kits - seal on selline süsteem, et kolme naise peale antakse üks kits ja kui see kits poegib, siis saab järgmine naine endale kitse ja niiviisi edasi," tõi Meelis Süld välja, et see on ka selline nii-öelda rahatasku nende jaoks. "Kui tuleb näiteks laps kooli saata või mingi suurem kulutus teha, siis on võimalik see kits maha müüa."

Film Ghana külaelust valmib juuni lõpuks, aga ekraanile jõuab see ilmselt järgmisel hooajal.

Toimetaja: Kaspar ViilupVince Staples lõkke ääres uues videos.Vince Staples lõkke ääres uues videos.
Päeva video: Vince Staples - "Rain Come Down"

Täna ilmus räppar Vince Staples´i uus album "Big Fish Theory" ning juba varem, koostöös Ty Dolla $ign´iga avaldatud lugu "Rain Come Down" sai värske video.

Leelo TungalLeelo Tungal
Leelo Tungal tähistas juubelit kahe uue luulekoguga

Neljapäeval tähistas oma 70. sünnipäeva luuletaja, kirjanik, tõlkija ja ajakirjanik Leelo Tungal. Juubeliks jõudsid raamatu-lettidele kaks tema uut luulekogu.

FILM
"Lõputu poeesia" ("Poesia sin fin")
Tristan Priimägi andis suveks kolm filmisoovitust

"Terevisioonis" oli külas filmiajakirjanik Tristan Priimägi, kes soovitaks algavaks suveks filme "Petetud", "Lõputu poeesia" ja "Wind River".

TEATER
Klaudia Tiitsmaa
Ugala publik valis lemmikud

Ugala teatris etendus eile, 21. juunil viimast korda suvelavastus „Gogoli disko“. Lõpuaplausi järel kuulutati Ugala suurel laval välja publikupreemia Kuldõun 2017 laureaadid.

KIRJANDUS
Arvustus. Ärakrutitud ajalugu väändes füüsikaga vaheldumisi

Uus raamat

Ilmar Tomusk
"Seiklused paralleelmaaailmas"
Hillar Metsa pildid
Tammerraamat
224 lk.

KUNST
"Ajavahe".
Arvustus. Kuidas käsitööst sai kunst

7. Tallinna Rakenduskunsti Triennaal

Peanäitus: "Ajavahe"
21.04-23.07.2017

Eesti Tarbekunsti- ja Disainimuuseum

Arhitektuur
Arhitektuurikeskuse välkloengArhitektuurikeskuse välkloeng
Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni konkursi võitis töö "Nõrk monument"

2018. aasta Veneetsia arhitektuuribiennaalil esindab Eestit rahvusvahelise noorte kuraatorite meeskonna intrigeeriva nimega konkursitöö "Nõrk monument" (Weak Monument). Žürii hääletusest täna hommikul võitjana väljunud töö kuraatormeeskonda kuuluvad EKAs ja Hollandi Delfti Tehnikaülikoolis õppinud Laura Linsi (praktiseerib hetkel Londonis arhitektina) ja Roland Reemaa (arhitekt, hetkel külalisõppejõud Delfti Tehnikaülikoolis) ning Londonis praktiseeriv, lisaks Delftile ka Prahas õppinud arhitekt Tadeas Riha.

Veneetsia arhitektuuribiennaalVeneetsia arhitektuuribiennaal
ERR.ee video: välkloengul selgitati Eesti esindaja Veneetsia arhitektuuribiennaalil

15. juunil toimus Vaba Lava suures saalis Eesti Arhitektuurikeskuse välkloeng, kus astusid lavale 16. Veneetsia arhitektuuribiennaali Eesti ekspositsiooni kuraatorivõistluse finalistid. Rahvusvahelisele võistlusele esitatud tööde seast pääses finaalvooru viis.

MUUSIKA
Arvo Pärt kuulsa vannitoariiuli juures oma teose partituuri uurimas
Maria Mölder. Sissevaade Arvo Pärdi ülikooli argipäeva

19. juunil asetatakse Arvo Pärdi keskusele pidulikult nurgakivi. Uus hoone avatakse juba vähem kui pooleteise aasta pärast, 2018. aasta hilissügisel. Millised ettevalmistustööd keskuses praegu käsil on, selgus vestluses, kus osalesid Arvo Pärdi Keskuse nõukogu liige Nora Pärt, tegevjuht Anu Kivilo, toimetaja ja muusikateadlane Kristina Kõrver ning arhivaar Anneli Kivisiv.

Arvamus
Liiklusummik.Liiklusummik.
Tamur Tohver. Davai davai davai!

Oma arvamuslugude sarjaga jätkab Polygon Teatri juht. Ja mida me näeme?

Räpilahing.Räpilahing.
Anders Härm. Rappimislahing

Agonistliku teotamisrituaali mänguline algupära, kultuuriline funktsioon ning poliitiline potentsiaal.

Uue maailma tänavafestivalUue maailma tänavafestival
Keelesäuts. Millal eestlased, millal eestlaste kogukond?

Kogukonnamõiste on ajaga ja arenguga muutunud, laienenud ja mitmekesistunud. Täna keskendun ma keelekasutuses ainult ühele aspektile, mille kohta olen kuulnud küsimusi. Millal on õige kasutada eestlaste kohta kogukond ja millal on see vale?

12EEK Monkey12EEK Monkey
Eesti räpp: nišimuusikast noorte häälekandjaks

Eesti räpp kipub kohati mainstream’ile vastanduma, kuid teatud artistid viivad selle samal ajal peavoolupüünele.